Amnestie kvůli pandemii. V Evropě se dostalo dřív na svobodu přes 120 tisíc vězňů

V průměru pět procent svých vězňů propustily členské státy Rady Evropy (RE) z věznic, aby předešly šíření koronaviru. Díky tomuto preventivnímu opatření se na svobodu ve 43 evropských zemích předčasně dostalo přes 122.000 trestanců. Vyplývá to ze studie SPACE I, kterou dnes RE zveřejnila. Řada evropských věznic je ale dál přeplněná. Nejhorší situace je nadál v Turecku, Česko je deváté.

Ze 43 evropských zemí, které se do studie SPACE I zapojily, se jich dvě desítky do 15. dubna rozhodly propustit odsouzence z věznic, aby zabránily šíření koronaviru v nápravných zařízeních. Česko ani Slovensko mezi nimi nebyly. Vyjma zemí s počtem obyvatel nižším než půl milionu se nejvyšší podíl vězňů dostal předčasně na svobodu v Turecku (35 procent) a na Kypru a ve Slovinsku (16 procent).

Čtyři členské země RE, které na počátku roku měly věznice přeplněné, do 15. dubna výrazně snížily počet vězněných trestanců (Kypr, Itálie, Francie a Slovinsko). Deset zemí, které měly 1. ledna více než sto vězňů na sto míst ve věznicích, mělo ale věznice přeplněné navzdory pandemii i v polovině dubna. Kromě Turecka na prvním, Rumunska na druhém, Řecka na třetím a Maďarska na čtvrtém místě mezi nimi bylo na devátém místě i Česko následované Rakouskem.

Studie SPACE II, kterou pro Radu Evropy provedli výzkumníci z Univerzity v Lausanne, se zabývala alternativními tresty, při kterých trestanci nekončí ve věznicích. Podle ní se v Evropě tyto tresty využívají stále častěji. Na konci ledna byly v 32 členských zemích RE, které poskytly data, asi dva miliony lidí, kterým soudy uložily alternativní tresty. Patří mezi ně domácí vězení, nošení elektrického náramku, obecně prospěšné práce, ochranná léčba či propuštění na podmínku.

Trestanců s alternativními tresty přibylo mezi roky 2018 a 2019 téměř osm procent. Na konci letošního ledna si alternativní trest odpykávalo v Evropě v průměru 155 lidí na 100.000 obyvatel, zatímco ve věznicích bylo 105 lidí na 100.000 obyvatel.

Ve srovnání počtu odsouzených, kteří dostali alternativní tresty, a těch, kteří skončili za mřížemi, se Česko podle studie řadí mezi ty země, jež mají obě kategorie vysoké. Podle studie SPACE II má na 100.000 obyvatel více než 225 lidí s alternativními tresty a zhruba 203 trestanců ve věznicích. V této kategorii je spolu s ním Rusko, Litva a Turecko. Na opačné straně žebříčku s nízkým počtem lidí v obou kategoriích trestů je například Norsko, Švýcarsko či Finsko.

Rada Evropy vznikla v roce 1949 a je založena na mezivládní spolupráci 47 zemí. Zabývá se ochranou lidských práv, usiluje o posilování demokracie a principů právního státu. Rada Evropy není součástí Evropské unie.

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feriho vezli z vězení do nemocnice. Panovaly obavy z nákazy virem HIV

Exposlance Dominika Feriho, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, převezli na začátku listopadu z teplické věznice do vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci. Podle zdrojů deníku Blesk panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Více souvisejících

Věznice evropa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy