Arméni opět vyšli do ulic. Policie při protivládní demonstraci zatkla desítky lidí

Přes sedm desítek lidí zadržela arménská policie při dnešních protestech proti premiérovi Nikolovi Pašinjanovi. Demonstranti se v Jerevanu shromáždili u sídla vlády, které bránil kordon policistů, informovala agentura DPA. Opozice a její příznivci vyzývají Pašinjana k odstoupení kvůli porážce v nedávné šestitýdenní válce s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

Při střetech demonstrantů s policií v centru Jerevanu utrpělo několik lidí zranění. Sedmdesát sedm protestujících skončilo v policejních celách.

Podle agentury AP se Pašinjanovi i ministrům podařilo navzdory protestům do sídla vlády dostat. "Nyní je naším cílem, aby se odtamtud nedostali ven, dokud Nikol Pašinjan neodstoupí," uvedl opoziční politik Išchan Sagateljan.

Porážka v nedávném konfliktu s Ázerbájdžánem, který dosáhl významných územních zisků, vytvořila na premiéra Pašinjana značný tlak. Opozice tvrdí, že přijetím dohody o ukončení bojů, kterou zprostředkovalo Rusko, předseda vlády zradil vlast.

?? | URGENTE: Se están produciendo enfrentamientos entre los manifestantes y la policía en la capital de Armenia, Erevan. Exigen la renuncia del Primer Ministro acusado de traición tras el acuerdo de país con Azerbaiyán. pic.twitter.com/esFjQaPXjz

— Alerta News 24 (@AlertaNews24) December 24, 2020

Výzvy k demisi, které zaznívají od poloviny listopadu, premiér odmítá. Podle něj nemělo smysl v bojích pokračovat, protože armáda neměla sílu dosáhnout zlomu na bojišti po pádu strategicky významného města Šuša. Několik ministrů jeho vlády ale už odstoupilo.

Spor o enklávu v Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988, ještě za tehdejšího Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Nejnovější konflikt o Náhorních Karabach se rozhořel 27. září. Ukončila ho 10. listopadu dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. Ázerbájdžánu zaručila dohoda územní zisky, Arménům však zůstala většina Karabachu. Rusko do oblasti vyslalo mírové jednotky, které mají dohlížet na klid zbraní. Šestitýdenní konflikt si vyžádal nejméně 4600 obětí, většinou vojáků.

Související

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

Více souvisejících

arménie Nikol Pašinjan Náhorní Karabach Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy