Arméni protestují proti dohodě o Náhorním Karabachu, policie zatýkala

V arménské metropoli Jerevanu se dnes shromáždilo několik tisíc lidí požadujících odchod premiéra Nikola Pašinjana poté, co podepsal dohodu s Ázerbájdžánem a Ruskem o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Reportér agentury AFP na místě odhadl počet protestujících na dva až tři tisíce. Dohoda podle jejích odpůrců připisuje vítězství Ázerbájdžánu.

Reportér agentury AFP na místě odhadl počet protestujících na dva až tři tisíce, zatímco organizátoři z řad opozičních stran na více než 10.000 lidí. Při srážkách s pořádkovými silami bylo podle agentury AP mnoho lidí zadržených, ale policie je později propustila. "Nikol odejdi!" a "Nikol je zrádce!" vykřikovali demonstranti, podle kterých uzavřená dohoda znamená vítězství Ázerbájdžánu.

В Ереване проходит многотысячный митинг оппозиции с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна. Полиция начала задерживать людей: https://t.co/fTxByeqrmC pic.twitter.com/tC5B6eLNyW

— Настоящее Время (@CurrentTimeTv) November 11, 2020

Když došlo na zatýkání, poslanec za opoziční stranu Vzkvétající Arménie Arman Abovjan volal do megafonu: "Celou zemi zatknout nemůžete!" Zadržen byl i předseda strany Gagik Carukjan.

Pašinjan dnes podle agentury Interfax znovu vysvětloval že k rozhodnutí uzavřít dohodu s představiteli Ruska a Ázerbájdžánu o ukončení bojů v Náhorním Karabachu ho vedla snaha vyhnout se zhroucení fronty a zabránit obětování životů tisíců arménských vojáků. Dohodu podepsal ve chvíli, kdy Arménie ztratila kontrolu nad Šušou, druhým největším městem v Náhorním Karabachu, a kdy arménským ozbrojeným silám docházely síly.

Pašinjan již dříve dohodu, kterou její strany podepsaly v pondělí večer, označil za bolestivou a vynucenou situací na bojišti. Záhy po oznámení ujednání vtrhli jeho odpůrci do sídla parlamentu a do úřadu vlády, které zpustošili, a 17 politických stran ho vyzvalo k odstoupení.

Naopak v ázerbájdžánské metropoli Baku lidé oslavovali. Prezident Ilham Alijev dohodu považuje za arménskou kapitulaci a konec okupace.

Vůdce neuznávané karabašské republiky Arajik Harutjunjan dnes podle AFP vyzval krajany, kteří před válkou prchli do Arménie, k návratu do země, jejíž část obsadily ázerbájdžánské jednotky. "Arcach (arménský výraz pro Karabach) zůstává v Arménii. Vraťte se," apeloval a sliboval, že život v domovině bude lepší než kdekoliv jinde na světě. Zatím do dvou dnů mají být vyřešeny problémy s dodávkami vody a elektřiny. "Nehledejte konkrétního zrádce. Všichni jsme zrádci. Zradili jsme naše mladé vojáky. Neměli jsme dost sil, dost záloh, dost dobrovolníků," uvedl Harutjunjan a obvinil elitní jednotku arménských bezpečnostních služeb, že odmítla jít bojovat na frontu, prý její muže marně žádal a prosil. A poté, co do rukou ázerbájdžánských sil padlo město Šuša, byl pád hlavního města Stěpanakertu podle karabašského vůdce už otázkou několika minut - v metropoli zbylo sotva 100 až 200 vojáků. Obviňovat podle něj mají právo "jedině ti, kdo bojovali na frontě, a matky, které ztratily své syny".

Na základě dohody Moskva vyslala do Náhorního Karabachu vojenský kontingent, který má dohlížet na klid zbraní. Podle agentury AFP jsou již první ruské jednotky na místě.

Poslední boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Související

Více souvisejících

arménie Nikol Pašinjan Náhorní Karabach ázerbájdžán Recep Tayyip Erdogan Turecko Rusko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy