Běloruská korodinační rada popírá, že by chtěla převzít moc

Opoziční koordinační rada pro klidné předání moci v Bělorusku odmítla tvrzení prezidenta Alexandra Lukašenka, že chce převzít vládu v zemi. Ujistil o tom dnes jeden z členů vedení rady Pavel Latuška, podle něhož chce grémium zahájit dialog o překonání politické krize. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská řekla, že v zemi se nyní odehrává pokojná revoluce. Běloruské soudy dnes poslaly na deset dní do vězení členy opoziční rady Sjarheje Dyleuska a Volhu Kavalkovovou.

Běloruská opozice odmítá jako zfalšované vítězství Lukašenka v nedávných prezidentských volbách a žádá jeho rezignaci a nové hlasování. V zemi se v posledních týdnech konají bezprecedentní protivládní demonstrace.

Lukašenkovi se ve volbách postavila Cichanouská, která dnes při videokonferenci ujistila Evropský parlament, že v Bělorusku probíhá "poklidná revoluce". "Bělorusko se probudilo. Už nejsme opozicí. Už je nás většina. Pokojná revoluce je v chodu. Není to geopolitická revoluce, je to demokratická revoluce," řekla europoslancům.

"Vytyčili jsme si jediný cíl: Zahájit dialog o překonání politické krize," řekl dnes zpravodajskému portálu Tut.by další opoziční vůdce, bývalý běloruský ministr kultury Latuška, který dopoledne vypovídal jako svědek před vyšetřovateli zkoumajícími činnost rady. Ta je podle Latušky v souladu s ústavou.

Podle opozičního předáka vyšetřování rady, které zahájily běloruské úřady, má na lidi vyvinout tlak, aby tento orgán opustili.

Běloruská prokuratura minulý týden zahájila trestní řízení kvůli koordinační radě, která podle úřadů usiluje o uchopení moci a chce ohrozit národní bezpečnost.

Dnes byli podle agentury Reuters před soud předvedeni představitelé běloruské opozice Sjarhej Dyleusk a Olga Kolvaková poté, co strávili noc za mřížemi, zatímco většina významných opozičních osobností už je ve vězení nebo v exilu.

Dyleuského, který vedl nedávné stávky v minském závodě na traktory MTZ, dnes soud poslal na deset dní do vězení. Podle serveru Tut.by byl zadržen v pondělí poblíž továrny, když diskutoval s kolegy o situaci v podniku a o stávce. Policie měla za to, že se podílí na organizaci ilegální akce. Kavalkovová, nyní hlavní zástupkyně Cichanouské v Bělorusku, byla u jiného soudu odsouzena ke stejnému trestu. Obhajoba se míní odvolat, uvedla rada.

Dnes před sídlem ministerstva školství v Minsku demonstrovali učitelé, ačkoli Lukašenko pohrozil, že pedagogové, kteří nepodporují vládu, přijdou o práci. "Zprotivilo se žít s hubou v podlaze, jak říkají policisté," řekla jedna z učitelek podle serveru Tut.by. Připustila, že se bojí, aby ji nevyhodili z práce, ale přesto se rozhodla přijít, protože "vždy jsem pracovala podle svého svědomí a styděla bych se podívat se v zrcadle sama sobě do očí".

Protestem pedagogové podle portálu odpověděli na Lukašenkova slova, že ve školách smějí pracovat jen ti, kdo sdílejí "státní ideologii". Jde podle nich o pokrytectví, protože úřady současně tvrdí, že škola má být bez politiky. K učitelům se přidali i rodiče a další lidé, dohromady přišlo několik stovek lidí. Ministr školství nepřišel, ačkoliv jej zvali. Policie varovala, že akce není povolená, zatímco demonstranti vykřikovali hesla jako "Hanba" a "Čestné volby".

Cichanouská dnes z litevského exilu pozvala občany na večerní oslavu běloruského Dne nezávislosti na náměstí Nezávislosti v Minsku.

Thousands formed a human chain in Lithuania to show solidarity with neighboring Belarus, where anti-government protests have shaken the longtime authoritarian leader Alexander Lukashenko. pic.twitter.com/GT3GRCsH21

— DW News (@dwnews) August 24, 2020

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Členy rady jsou desítky lidí včetně Cichanouské nebo nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, která byla zadržena v pondělí a předvedena k výslechu má být ve středu.

Běloruský nejvyšší soud dnes odmítl všechny žádosti opozičních kandidátů, aby neuznal výsledky prezidentských voleb z 9. srpna, a to jak Svjatlany Cichanouské, tak dalších kandidátů Andreje Dmitrijeva a Hanny Kanapacké. 

"Protože ústřední volební komise rozhodnutí o neplatnosti voleb nepřijala, stížnost Cichanouské o neplatnosti voleb nepodléhá rozhodování soudu, neboť podobné požadavky nepatří do kompetence soudu," uvedl nejvyšší soud v odůvodnění podle serveru Tut.by. Podobně soudci nevyhověli ani stížnostem ostatních kandidátů.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Svjatlana Cichanouská demonstrace v Bělorusku Pavel Latuška (Bělorusko)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy