Bělorusové protestují už 100 dní, Cichanouská žádá další sankce proti režimu Lukašenka

V Bělorusku ve vazbě zůstává více než 700 lidí z řad zadržených při nedělní demonstraci opozice, požadující odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Dnes, ve 100. den protestů proti Lukašenkovi, v Minsku již tradičně demonstrovaly proti autoritářskému režimu stovky penzistů, podobně jako o předchozích pondělcích.

"Za co jste zabili Ramu?" skandovali demonstranti podle serveru Tut.by v narážce na smrt 31letého aktivisty Ramana Bandarenka, který ve čtvrtek zemřel v nemocnici poté, co byl zbit a zadržen v Minsku. "Nezapomeneme, nepromineme," znělo další heslo.

Úřady se snaží zlomit bezprecedentní masové protesty, které propukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, i hrozbou vězení.

"Celkem přes 700 osob bylo posláno do vazby za porušení předpisů o masových akcích a stanou před soudem," citovala AFP mluvčí běloruského ministerstva vnitra. Nedělní protest, který se policie snažila rozehnat i za pomoci slzného plynu a gumových projektilů, úřady vyšetřují i jako trestné činy masových nepokojů a výtržnictví.

Vůdčí představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes podle AFP uvedla, že se setkala s velvyslanci Evropské unie, a vyzvala k novým hospodářským sankcím proti podnikům a bankám spjatým s běloruským státem. Cichanouská musela pod tlakem úřadů odjet po srpnových volbách do zahraničí, podobně jako prakticky všechny důležité postavy opozice, které nebyly uvězněny.

It’s been 100 days since the historic nationwide protest started in #Belarus. More than 25,000 people have been detained. The Belarusian authorities don’t respect any international laws and their obligations. A legal and humanitarian catastrophe should be stopped in Belarus. pic.twitter.com/N5bt36bj3H

— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) November 16, 2020

Německá vláda se spolu s dalšími partnery v EU snaží najít způsob, jak zvýšit tlak na běloruské vedení po zadržení stovek demonstrantů, uvedl dnes mluvčí německé diplomacie podle agentury Reuters. "Je možné, že tato opatření budou zaměřena proti společnostem, které se podílejí na porušování lidských práv," řekl mluvčí.

EU již dříve přijala sankce proti Lukašenkovi, jeho synovi a 53 dalším lidem z jejich okolí. Připisuje jim zodpovědnost za zfalšování voleb a násilné potlačování protirežimních protestů a špatné zacházení se zadrženými demonstranty.

Běloruskem zmítá politická krize od srpna, kdy se Lukašenko prohlásil za vítěze prezidentských voleb. Tvrzení opozice, že volby nechal zfalšovat ve svůj prospěch, odmítá. V zemi, která bývá nazývána poslední evropskou diktaturou, vládne 26 let. Do ulic běloruských měst co týden vycházejí desetitisíce lidí.

Lukašenko, který se těší podpoře Moskvy, odmítá zřeknout se moci a ve snaze uklidnit protesty vágně slibuje reformy při změně ústavy, při které prý hodlá "předat 70 až 80 prezidentských pravomocí parlamentu, vládě a dalším strukturám", jak se dnes vyjádřil.

Související

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku Roman Bondarenko (aktivista) Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 4 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy