Bělorusové protestují už 100 dní, Cichanouská žádá další sankce proti režimu Lukašenka

V Bělorusku ve vazbě zůstává více než 700 lidí z řad zadržených při nedělní demonstraci opozice, požadující odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Dnes, ve 100. den protestů proti Lukašenkovi, v Minsku již tradičně demonstrovaly proti autoritářskému režimu stovky penzistů, podobně jako o předchozích pondělcích.

"Za co jste zabili Ramu?" skandovali demonstranti podle serveru Tut.by v narážce na smrt 31letého aktivisty Ramana Bandarenka, který ve čtvrtek zemřel v nemocnici poté, co byl zbit a zadržen v Minsku. "Nezapomeneme, nepromineme," znělo další heslo.

Úřady se snaží zlomit bezprecedentní masové protesty, které propukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, i hrozbou vězení.

"Celkem přes 700 osob bylo posláno do vazby za porušení předpisů o masových akcích a stanou před soudem," citovala AFP mluvčí běloruského ministerstva vnitra. Nedělní protest, který se policie snažila rozehnat i za pomoci slzného plynu a gumových projektilů, úřady vyšetřují i jako trestné činy masových nepokojů a výtržnictví.

Vůdčí představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes podle AFP uvedla, že se setkala s velvyslanci Evropské unie, a vyzvala k novým hospodářským sankcím proti podnikům a bankám spjatým s běloruským státem. Cichanouská musela pod tlakem úřadů odjet po srpnových volbách do zahraničí, podobně jako prakticky všechny důležité postavy opozice, které nebyly uvězněny.

It’s been 100 days since the historic nationwide protest started in #Belarus. More than 25,000 people have been detained. The Belarusian authorities don’t respect any international laws and their obligations. A legal and humanitarian catastrophe should be stopped in Belarus. pic.twitter.com/N5bt36bj3H

— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) November 16, 2020

Německá vláda se spolu s dalšími partnery v EU snaží najít způsob, jak zvýšit tlak na běloruské vedení po zadržení stovek demonstrantů, uvedl dnes mluvčí německé diplomacie podle agentury Reuters. "Je možné, že tato opatření budou zaměřena proti společnostem, které se podílejí na porušování lidských práv," řekl mluvčí.

EU již dříve přijala sankce proti Lukašenkovi, jeho synovi a 53 dalším lidem z jejich okolí. Připisuje jim zodpovědnost za zfalšování voleb a násilné potlačování protirežimních protestů a špatné zacházení se zadrženými demonstranty.

Běloruskem zmítá politická krize od srpna, kdy se Lukašenko prohlásil za vítěze prezidentských voleb. Tvrzení opozice, že volby nechal zfalšovat ve svůj prospěch, odmítá. V zemi, která bývá nazývána poslední evropskou diktaturou, vládne 26 let. Do ulic běloruských měst co týden vycházejí desetitisíce lidí.

Lukašenko, který se těší podpoře Moskvy, odmítá zřeknout se moci a ve snaze uklidnit protesty vágně slibuje reformy při změně ústavy, při které prý hodlá "předat 70 až 80 prezidentských pravomocí parlamentu, vládě a dalším strukturám", jak se dnes vyjádřil.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku Roman Bondarenko (aktivista) Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy