Brexit: Britové se obávají nedostatku zboží, front na hranicích i finančních dopadů

Pokud se Británie a Evropská unie brzy nedohodnou na podmínkách vzájemného rozchodu, od 1. ledna 2021, po uplynutí přechodného období, dojde v ostrovním království k mnoha změnám. Britové se obávají nedostupnosti zboží, front na hranicích a dopadů na ekonomiku nebo na zdravotnictví.

Jestliže nebude existovat dohoda upravující vzájemné vztahy, začaly by od Nového roku na britských hranicích opět kontroly. Pro běžné Brity by to znamenalo, že potraviny z Evropy by k nim měly složitější cestu a v obchodech by mohly některé druhy zboží, zejména čerstvé, chybět. Podle listu The Guardian vláda dokonce vybídla velké potravinářské řetězce, aby se předzásobily. Zahraniční zboží by navíc bylo dražší, protože obchod by se řídil pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Například dovážené mléčné výrobky by čekalo daňové zatížení 35 procent.

Přísnější kontroly na hranicích by způsobily obtíže také britským výrobním firmám, které dovážejí díly ze zahraničí, zejména v automobilovém průmyslu.

Podle listu Financial Times by na hranicích mohlo uvíznout najednou až 7000 nákladních aut, která by na vstup do Británie čekala i dva dny. Británie by navíc nově čelila o deset procent vyšší daňové zátěži na vyrobená auta, píše BBC News. Kvůli ekologickým normám budou Britové, stejně jako jiné evropské země, potřebovat stále více elektromobilů. Například německé automobilky ale dají přednost vývozu do zemí, se kterými je neomezují celní pravidla, upozorňují Financial Times.

V době koronavirové epidemie je cestování pro zábavu téměř nepředstavitelné, ale až bude zase možné, Britové budou podrobeni přísnějším kontrolám na hranicích a nejspíš je čeká také povinnost pořídit si mezinárodní řidičský průkaz a pojištění pro cestu do zahraničí. Zpřísní se rovněž pravidla pro cestování se zvířecími mazlíčky.

Londýnská finanční čtvrť City je známá jako obchodní centrum Evropy, ale mezinárodní banky už začaly svá sídla stěhovat do jiných evropských metropolí, které budou nadále podléhat pravidlům Evropské unie. Finanční služby jsou přitom významnou složkou britského státního rozpočtu. Ekonomické situaci nepomůže ani očekávaný propad britské libry, další důvod pro všeobecný růst cen pro lidi i pro firmy.

Británie je zapojená do mezinárodní spolupráce od vysokých škol po policejní orgány. Nezodpovězené otázky zatím zůstávají kolem budoucnosti vysokoškolských studijních programů v zahraničí Erasmus, vědeckých a akademických projektů nebo také stran spolupráce v rámci unijních policejních struktur.

Britská vláda řekla farmaceutickým společnostem, aby si udělaly zásoby a naplánovaly alternativní dodavatelské trasy pro případ, že se vyskytnou problémy na hranicích. V aktuálním kontextu epidemie covidu-19 je pro Brity důležité vědět, že budou mít přístup k vakcíně. Vláda má plán, jak zajistit dostatečné množství dodávek očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech vyráběné v Belgii, pokud nastanou problémy na hranicích. Plán prý zahrnuje alternativní námořní trasy i poskytnutí nákladních vojenských letounů.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy