Britské tajné služby MI5 a MI6 varují před Čínou

Britské tajné služby MI5 (kontrarozvědka) a MI6 (rozvědka) mají za to, že Londýn by měl po krizi vyvolané koronavirem přehodnotit svůj vztah s Čínou a zvážit přísnější ochranu strategických odvětví. Čína bude podle nich po zdolání pandemie asertivněji bránit režim jedné strany.

Objevují se otázky, zda by Británie neměla chránit před převzetím své klíčové společnosti, například v oblastech špičkových technologií a umělé inteligence, a zda nesnížit v britských výzkumných institucích počet čínských studentů, napsal dnes list The Guardian.

Podobné hlasy se ozývají i v Berlíně a v Bruselu. Německá vláda ve středu přijala novelu zákona o zahraničním obchodě, která zpřísňuje pravidla přebírání strategických firem subjekty se sídlem mimo Evropskou unii. Zákon má vládě umožnit zablokovat obchody, které by mohly zasahovat do německých zájmů.

Britské zpravodajské služby MI5 a MI6 se nicméně i přes uvedené varování domnívají, že bylo správným rozhodnutím povolit čínské společnosti Huawei omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G). Lednové rozhodnutí kabinetu Borise Johnsona bude ale podle listu The Guardian nadále obtížné bránit, protože se proti němu ozývají i členové Johnsonových konzervativců.

Rozhodnutí britské vlády vyvolalo také značnou nelibost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Spojené státy totiž kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily Huawei z budování svých sítí 5G a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence.

Británie musí podle nejmenovaného vládního zdroje zajistit širokou šálu dodavatelů pro mobilní "sítě šesté a sedmé generace" a obecně chránit královské klenoty v oblasti technologie, výzkumu a inovací.

MI6 podle britského deníku vládu uvědomila, že Čína markantně podhodnocuje počet pozitivně testovaných na koronavirus a zemřelých na nemoc covid-19. Ve stejném duchu informovala Bílý dům i Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Britské zpravodajské služby už měsíce požadují, aby se Číně věnovala zvýšená pozornost. Na konci března se novým šéfem kontrarozvědky MI5 stal Ken McCallum. Jeho nástup se pojí se slibem, že organizace se na Peking jasněji zaměří.

Loni v září varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), že nejvýznamnějšími původci kybernetických hrozeb v Česku jsou především aktéři napojení na Rusko a Čínu. Ve výroční zprávě české Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2018, která byla zveřejněna loni v listopadu, se konstatuje, že v České republice se v daném období zvýšila intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie MI5 mi6 Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy