Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice za šíření covidu

Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření covid-19 převážně mezi východoevropskými pracovníky. Skandál největšího producenta masa v Německu se neočekávaně obrátil, když důkazy odhalili roli bývalého kancléře a vůdce Sociálně demokratické strany (SPD) Sigmara Gabriela.

Kvůli rostoucím případům covid-19 ve společnosti Tönnies bylo Německo nuceno přezkoumat pracovní podmínky pro východoevropské pracovníky, které jsou nedostatečné a zapříčinily nekontrolovatelné šíření infekce. Podle POLITICO bylo minulý měsíc infikováno více než 1500 zaměstnanců a na celé město v Severním Porýní-Vestfálsku byla uvalena karanténa.

Po tvrdé vlně kritiky odhalila veřejnoprávní televize ARD Panorama, že Sigmar Gabriel měl ve společnosti pracovat jako konzultant a měsíčně pobírat 10 000 EUR a k tomu velmi štědré benefity. Gabriel potvrdil, že pro společnost jako konzultant pracoval, ale pouhé tři měsíce. „Musel jsem pozici opustit 31. května 2020 kvůli těžké nemoci a operaci,“ řekl Gabriel a na kritiku reagoval slovy, že 10 000 EUR není pro průmysl velká částka, a že již nezastává funkci politika.

Německem hýbe otázka o potenciálním střetu zájmu a tzv. „otáčivých dveří“ pro politiky, kteří po skončení mandátů zastávají vysoké funkce v průmyslu. Stephan Weil, státní premiér Dolního Saska označil jednání Gabriela za znepokojující a trapné.

Léa Briandová, mluvčí neziskové organizace Abgeordnetenwatch, která zajišťuje transparentnost mezi politiky a občany uvedla, že Sigmar Gabriel je typický případ otáčivých dveří, protože není odborník na potraviny ani na bankovnictví a přesto „dostal vysoce placené pracovní místo v Deutche Bank a nyní v Tönnies.“

Organizace nyní bojuje o prodloužení lhůty politiků, kdy se mohou přesunout do podnikového světa a to z 18 měsíců na tři roky. Ale podle slov Briandové by to vyžadovalo přijetí nového zákona, který zjevně odporuje jejich vlastním finančním zájmům, „proto se nic neděje“.

Související

Více souvisejících

Německo Sigmar Gabriel Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy