Cichanouská vyzvala Bělorusy k hlasování o dialogu s režimem

Kandidátka běloruské opozice na prezidentku v loňských volbách Svjatlana Cichanouská vyzvala z litevského exilu své krajany, aby se na sociální síti zúčastnili celostátního hlasování o dialogu mezi opozicí a režimem za mezinárodního zprostředkování. Takové jednání, na které režim až dosud odmítá přistoupit, by podle Cichanouské mělo pomoci pokojně vyřešit politickou krizi v zemi.

"Ve své výzvě se Cichanouská poprvé sama označila za vůdkyni, zvolenou běloruským lidem, a ohlásila začátek celostátního hlasování," napsal na svém webu nezávislý server Tut.by.

Podstata běloruské krize podle političky, kterou opozice pokládá za skutečnou vítězku loňského prezidentského souboje, spočívá v tom, že "moc drží člověk, který prohrál volby", tedy Alexandr Lukašenko. "Odmítl odstoupit a plivl do tváře milionům Bělorusů. Snaží se vládnout zemi za pomoci násilí a represí, přestože ani to nás nepřimělo podřídit se mu," prohlásila.

Cichanouská připomněla neutěšenou situaci v Bělorusku, kde "ceny rostou a penze a výplaty se zmenšují" a kde se hlavně "nikdo necítí bezpečně". Bělorusové nesahají po zbraních, ale dávají přednost pokojným protestům a čestnému hlasování. To by mělo vést k jednáním "s těmi představiteli režimu, kteří jsou ochotni přemýšlet o budoucnosti" a neprotahovat krizi až do úplné katastrofy. Jednání o východiscích z krize by také měla zabránit novým obětem a tajným dohodám.

Svou iniciativu Cichanouská označila za výsledek sedmi měsíců práce, během kterých se setkávala se zahraničními politiky a organizacemi. "Všichni jsou na naší straně. Nastal čas využít tuto pomoc. Vaše hlasy nám pomohou dosáhnout rozhodných kroků ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a OSN. Jsou ochotni sehrát roli prostředníků a také přinutit režim k jednání," soudí Cichanouská.

V souběžně publikovaném písemném prohlášení Cichanouská podle agentury Reuters požaduje propuštění politických vězňů a ukončení represí jako předběžné podmínky pro jednání. Zdůraznila také, že pokračování protestů v Bělorusku je nezbytné, aby přinutilo úřady usednout za jednací stůl. Opoziční vůdkyně by si přála, aby jednání s vládou začala v květnu vzhledem k tomu, že na podzim se mají konat parlamentní volby.

Pořádkové síly zadržely více než 33.000 lidí při násilím potlačovaných protestech proti Lukašenkovi, trvajících od sporných prezidentských voleb z loňského srpna. Jejich vítězem úřady znovu vyhlásily Lukašenka, vládnoucího bývalé sovětské republice již od roku 1994. Podle odpůrců režimu ale byly výsledky voleb zfalšovány, neuznala je ani Evropská unie, která uvalila na Lukašenka a jeho spolupracovníky podezřelé z falšování voleb a z porušování lidských práv nové sankce. Lukašenko odmítl odstoupit a těší se podpoře Moskvy, která v Bělorusku vidí nárazníkový stát proti Evropské unii a NATO.

Související

Svjatlana Cichanouská Původní zpráva

Pokračujeme v boji, řekla Tichanovská exkluzivně pro EZ. Odpor proti Lukašenkovi je stále živý

Lídryně běloruské opozice a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska z roku 2020 Světlana Tichanovská exkluzivně pro server EuroZprávy.cz popsala současný stav běloruské opozice. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ řekla. 

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 8 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 10 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 10 hodinami

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy