Cichanouská vyzvala Bělorusy k hlasování o dialogu s režimem

Kandidátka běloruské opozice na prezidentku v loňských volbách Svjatlana Cichanouská vyzvala z litevského exilu své krajany, aby se na sociální síti zúčastnili celostátního hlasování o dialogu mezi opozicí a režimem za mezinárodního zprostředkování. Takové jednání, na které režim až dosud odmítá přistoupit, by podle Cichanouské mělo pomoci pokojně vyřešit politickou krizi v zemi.

"Ve své výzvě se Cichanouská poprvé sama označila za vůdkyni, zvolenou běloruským lidem, a ohlásila začátek celostátního hlasování," napsal na svém webu nezávislý server Tut.by.

Podstata běloruské krize podle političky, kterou opozice pokládá za skutečnou vítězku loňského prezidentského souboje, spočívá v tom, že "moc drží člověk, který prohrál volby", tedy Alexandr Lukašenko. "Odmítl odstoupit a plivl do tváře milionům Bělorusů. Snaží se vládnout zemi za pomoci násilí a represí, přestože ani to nás nepřimělo podřídit se mu," prohlásila.

Cichanouská připomněla neutěšenou situaci v Bělorusku, kde "ceny rostou a penze a výplaty se zmenšují" a kde se hlavně "nikdo necítí bezpečně". Bělorusové nesahají po zbraních, ale dávají přednost pokojným protestům a čestnému hlasování. To by mělo vést k jednáním "s těmi představiteli režimu, kteří jsou ochotni přemýšlet o budoucnosti" a neprotahovat krizi až do úplné katastrofy. Jednání o východiscích z krize by také měla zabránit novým obětem a tajným dohodám.

Svou iniciativu Cichanouská označila za výsledek sedmi měsíců práce, během kterých se setkávala se zahraničními politiky a organizacemi. "Všichni jsou na naší straně. Nastal čas využít tuto pomoc. Vaše hlasy nám pomohou dosáhnout rozhodných kroků ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a OSN. Jsou ochotni sehrát roli prostředníků a také přinutit režim k jednání," soudí Cichanouská.

V souběžně publikovaném písemném prohlášení Cichanouská podle agentury Reuters požaduje propuštění politických vězňů a ukončení represí jako předběžné podmínky pro jednání. Zdůraznila také, že pokračování protestů v Bělorusku je nezbytné, aby přinutilo úřady usednout za jednací stůl. Opoziční vůdkyně by si přála, aby jednání s vládou začala v květnu vzhledem k tomu, že na podzim se mají konat parlamentní volby.

Pořádkové síly zadržely více než 33.000 lidí při násilím potlačovaných protestech proti Lukašenkovi, trvajících od sporných prezidentských voleb z loňského srpna. Jejich vítězem úřady znovu vyhlásily Lukašenka, vládnoucího bývalé sovětské republice již od roku 1994. Podle odpůrců režimu ale byly výsledky voleb zfalšovány, neuznala je ani Evropská unie, která uvalila na Lukašenka a jeho spolupracovníky podezřelé z falšování voleb a z porušování lidských práv nové sankce. Lukašenko odmítl odstoupit a těší se podpoře Moskvy, která v Bělorusku vidí nárazníkový stát proti Evropské unii a NATO.

Související

Svjatlana Cichanouská Původní zpráva

Pokračujeme v boji, řekla Tichanovská exkluzivně pro EZ. Odpor proti Lukašenkovi je stále živý

Lídryně běloruské opozice a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska z roku 2020 Světlana Tichanovská exkluzivně pro server EuroZprávy.cz popsala současný stav běloruské opozice. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ řekla. 

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy