CNN: Kyjevské vrakoviště recykluje ruské zbraně pro ukrajinské síly

Ticho jinak klidného rána v Kyjevě přerušuje zvuk odpalovaných raket. "To jsme my, útočíme na ruské pozice poblíž Hostomele," říká ukrajinský voják, zatímco střely pálí v synchronizovaném rytmu.

A v tomto případě jsou navíc rakety, které ukrajinská armáda používá k útoku na invazní jednotky Moskvy, ruské, napsal zpravodajský server CNN.

"Včera v noci jsme poslali ukrajinským ozbrojeným silám 24 raket Uragan, které byly na cestě sem, aby zasáhly naše města," říká Juryj Holodov, zástupce velitele ukrajinských teritoriálních sil a bývalý příslušník ukrajinského vojenského námořnictva.

"Ukořistili jsme je nepoškozené, v noci jsme je předali ozbrojeným silám Ukrajiny a teď na ně ukrajinská armáda pálí ruské rakety," říká Holodov. Tento bývalý námořník hraje klíčovou roli při opětovném využívání vojenského vybavení, které ruská armáda opustila - nebo které jí bylo ukořistěno.

Holodov vede tým, který pracuje na vojenském vrakovišti na utajeném místě v Kyjevě, kde opravuje a přebarvuje ruskou vojenskou techniku pro použití ukrajinskými silami. "Všechno, co sebereme ruské armádě, předáváme ukrajinským ozbrojeným silám," říká.

Když CNN navštívila vrakoviště, ukrajinské síly právě rozebíraly dělostřelecké podpůrné vozidlo, které se používá k zaměřování cílů. Místo ruských vojenských symbolů namalovali ukrajinskou vlajku a odstranili komunikační zařízení, než vozidlo poslali zpátky na frontovou linii.

"Budeme ho používat k přepravě raněných," řekl Holodov, podle nějž půjde o cenný příspěvek ukrajinskému válečnému úsilí. "Je to praktické terénní vozidlo. Poradí si s jakoukoli bažinou nebo sněhem," dodal.

Velká část techniky, kterou používá ruská armáda, je podobná nebo stejná jako ta, kterou používají ukrajinští vojáci, takže jim nedělá problém ji používat. "Pochází ještě ze Sovětského svazu," říká Holodov. "Je poměrně spolehlivé," dodává.

"Všechno je v provozuschopném stavu. Vypadá to jako staré vybavení, ale ve skutečnosti nám při správném používání bude sloužit dlouho," dodává Holodov. Jeho jednotka je navíc přímo zodpovědná za ukořistění části techniky, která stojí na dvoře vrakoviště.

"Jsme prapor speciálních sil hloubkového průzkumu, který působí v týlu nepřítele," vysvětluje Holodov. "Naším úkolem je ničit zásobování ruské armády - municí, pohonnými hmotami, potravinami," říká.

Za rohem je bývalý cisternový vůz ruské armády na tankování paliva připravený k přesunu a pod maskovací přikrývkou čeká na další bojové nasazení ukořistěný obrněný transportér. Je to stará, zrezivělá a těžká technika ze sovětské éry, která při přesunu drtí dlažbu, ale vojáci říkají, že jim ještě dobře poslouží.

Podle Holodova se vozidla zmocnila jeho jednotka, když zaútočila na ruskou kolonu. "Stříleli jsme na první vozidlo, a když explodovalo, kolona se zastavila," říká. "(Ruští vojáci) utekli a my jsme jim sebrali vojenskou techniku," dodává.

Podle Holodova a jeho mužů je to na bojišti běžný jev. "Ruští vojáci jsou vystrašení, demoralizovaní. Bojí se rozdělit, protože na ně střílejí z každého keře," říká. Někteří se podle něj zdají být velmi mladí a nezkušení. "Většina z nich ani neví a nechápe, proč tu vlastně jsou," dodává.

Stejně nezkušené jsou i síly ukrajinské teritoriální obrany. Většina z jejich příslušníků neměla před ruskou invazí žádný vojenský výcvik, ale muži říkají, že jsou připraveni na boj.

V jiné části zařízení se cvičí vojáci vyzbrojení samopaly AK-47 na případný střet s ruskými jednotkami. Pohybují se organizovaně ve skupinách a zdá se, že je nijak neznepokojuje, když jejich velitel střílí slepými náboji jejich směrem.

Holodov je sleduje s hrdostí. Než odešel z námořnictva do výslužby, strávil nějaký čas u sovětské severní flotily v Murmansku na severozápadě Ruska a říká, že ví, čeho jsou ruské síly schopny. Prý ho nepřekvapuje, jak dobře si Ukrajina vede tváří v tvář zdánlivě nepřekonatelné přesile. "Síla ruské armády není nic víc než mýtus," říká a je přesvědčený o ukrajinském vítězství. "Jak si někdo může myslet něco jiného?" dodává.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ruská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy