Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord hlásí Nizozemsko

Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem, se v Británii pohybuje v rozmezí 1,2 až 1,5. Oznámila to dnes britská vláda, která tak pozměnila původní rozpětí mezi 1,1 až 1,4. Nizozemsko dnes ohlásilo denní rekord nově nakažených.

"Je-li číslo R 1,2 až 1,5, znamená to, že každých deset nakažených může v průměru infikovat 12 až 15 dalších lidí," uvedla vláda podle BBC. Upozornila také, že se v Británii počet nakažených zvyšuje denně o čtyři až osm procent.

Agentura Reuters napsala, že podle oficiálních odhadů v Anglii, tedy nejlidnatější části Británie, minulý týden přibylo pacientů s covidem-19 až o 73 procent. Vůbec nejvyšší nárůst případů Británie ohlásila ve čtvrtek, když se nákaza nově potvrdila u 6634 lidí.

Národní statistický úřad odhaduje počet nakažených na základě modelování. Podle něj přibývalo v týdnu do 19. září každý den v Anglii 9600 nakažených, zatímco o týden dříve jich bylo podle odhadu úřadu každodenně asi 6000.

Velšský ministr zdravotnictví Vaughan Getting dnes oznámil, že v polovině Walesu, včetně hlavního města Cardiffu, budou od nedělního večera zpřísněna protiepidemická opatření. Od 18:00 místního času (19:00 SELČ) bude zakázáno opustit města Cardiff a Swansea bez pádného důvodu, například pracovního nebo studijního. Už od soboty má stejné opatření platit pro město Llanelli.

Kromě toho se v oblasti ze zpřísněnými opatřeními s 1,5 milionu obyvatel nebudou moci uvnitř stýkat členové různých domácností. "Tato opatření odrážejí závažnost situace," řekl Getting na tiskové konferenci.

Také londýnský starosta Sadiq Khan dnes vyzval premiéra Borise Johnsona, aby zakázal stýkat se lidem z různých domácností v britské metropoli. "Myslím, že bychom měli sledovat, co se v zemi děje a zastavit sociální mísení domácností. Říkám to s těžkým srdcem," řekl Khan v rozhovoru s deníkem The Guardian.

Svůj denní rekord dnes ohlásilo Nizozemsko, kde se za minulých 24 hodin potvrdilo 2777 nových případů koronaviru. Předchozí nejvyšší údaj byl 2544 nových případů.

LIVE: de persconferentie van premier Rutte over de #ministerraad ⬇ https://t.co/u41kEZdzYa

— Mark Rutte (@MinPres) September 25, 2020

Nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že by si lidé měli uvědomit naléhavost situace a dodržovat odstupy, aby se šíření viru zpomalilo. "Ta čísla vypadají přímo hrozivě. Situace je zkrátka velmi znepokojivá a bude po nás vyžadovat další opatření," řekl Rutte na dnešní tiskové konferenci. Očekává, že nová opatření ohlásí příští týden.

Vláda může v případě potřeby nařídit omezující opatření podle situace v jednotlivých regionech. V Nizozemsku zůstávají otevřené školy i bary a roušky jsou potřeba jen v prostředcích hromadné dopravy.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Nizozemí Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy