Dva týdny války na Ukrajině: Rusko dobylo několik měst, začíná evakuace

Rusko dosud během invaze na Ukrajinu, která začala před dvěma týdny, 24. února, dobylo dvě jaderné elektrárny (Černobyl a Záporožskou jadernou elektrárnu) a čtyři větší města, která mají více než 50.000 obyvatel: Konotop, Melitopol, Berďansk a Cherson, který má 300.000 obyvatel.

Výběr bojových akcí na Ukrajině:

24. února - Ruský prezident Vladimir Putin v 04:00 SEČ oznámil, že dal svolení ke "speciální vojenské operaci". Ruské síly napadly Ukrajinu z Ruska i Běloruska i z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, a zahájily rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na téměř celou zemi.

- Ruští vojáci obsadili odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu, kde se na jaře 1986 odehrála bezprecedentní jaderná katastrofa. Do ruských rukou se dostalo také město Konotop na severovýchodě země.

25. února - Rusko se druhý den své vojenské invaze na Ukrajinu soustředilo na Kyjev a ruská armáda oznámila, že se zmocnila strategického letiště Hostomel u Kyjeva. Ruská armáda při útoku na letiště Hostomel u Kyjeva zničila největší provozovaný nákladní letoun na světě An-225 Mrija. Kyjev dobytí letiště potvrdil.

- Rusko také obsadilo Hadí ostrov v Oděské oblasti. Nejprve bylo oznámeno, že Rusové zabili všech 13 pohraničníků, později Ukrajina oznámila, že jsou naživu a v ruském zajetí.

- Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské kolony postupující na Kyjev jsou vzdáleny ještě více než 50 kilometrů od centra města.

26. února - Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho jednotky dobyly na jihovýchodě Ukrajiny město Melitopol, které má přes 150.000 obyvatel.

27. února - Úřady Charkova sdělily, že ruská vojenská kolona, která ráno pronikla do ulic, byla zlikvidována a město opět kontrolují ukrajinské síly.

28. února - Ukrajina potvrdila, že se Rusové zmocnili přístavního města Berďansk u Azovského moře, kde žije 110.000 lidí.

- Při jednom z dosud nejtragičtějších momentů války v druhém největším ukrajinském městě Charkově podle ukrajinských představitelů zahynulo 11 lidí a desítky dalších utrpěly zranění po ostřelování ruskými vojáky.

- Město Ochtyrka s asi 50.000 obyvateli na severovýchodě Ukrajiny ruské síly podle Kyjeva opakovaně bombardovaly vakuovými bombami, které jsou považovány za nejsilnější nejadernou zbraň na světě.

1. března - V Kyjevě ruské rakety zasáhly televizní věž, zahynulo pět lidí.

- Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že zablokovalo přístup ukrajinských sil k Azovskému moři.

- Postup masivní kolony ze severu na ukrajinskou metropoli se podle západních činitelů zastavil.

- Při ruském raketovém útoku byl v úterý poškozen honorární konzulát ČR v Charkově. Konzul Oleg Čigrinov i jeho asistent jsou v pořádku a neutrpěli zranění.

- Bylo potvrzeno, že Rusové ovládli městečko Ivankiv, ve kterém zničili věhlasné muzeum.

2. března - Ruští vojáci obsadili jihoukrajinský Cherson, kde žije zhruba 300.000 obyvatel. Poté se ale objevily zprávy, že boje o město stále pokračují.

- Poprvé po sedmi dnech války přešly ukrajinské jednotky do ofenzivy a postupují na východě země směrem na Horlivku, napsala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta.

3. března - Ruští a ukrajinští vyjednavači se za pokračujících bojů na Ukrajině dohodli na vytvoření humanitárních koridorů s možným dočasným příměřím v jejich okolí pro odchod civilního obyvatelstva.

4. března - Ruské jednotky po prudkých bojích ovládly Záporožskou jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny. I poté, co jadernou elektrárnu obsadili Rusové, zůstali na místě zaměstnanci, kteří kontrolují stav jaderných bloků. V ten samý den Rusové obsadili i blízké město Enerhodar.

- Ruští vojáci poprvé pronikli do ukrajinského přístavu Mykolajiv u ústí Jižního Bugu do Černého moře, podle místních představitelů se je ale podařilo vytlačit.

- Ukrajinské námořnictvo potopilo svou vlajkovou loď, fregatu Hetman Sahajdačnyj, aby nepadla do rukou nepřítele.

- Při leteckém úderu ruských sil na ukrajinskou vesnici Marchalivka asi deset kilometrů od Kyjeva zemřelo nejméně pět lidí včetně tří dětí.

5. března - Ruské jednotky téměř srovnaly se zemí ukrajinské město Boroďanka severozápadně od Kyjeva. V městě Buča ležícím na severozápad od Kyjeva ostřelovaly sídliště a blokovaly dodávky humanitární pomoci. V Irpini, která se nachází v sousedství Buči, podle zpravodaje Rádia Svoboda ruští vojáci stříleli po civilistech utíkajících z města.

- Selhal první pokus o evakuovat civilisty z obléhaného ukrajinského města Mariupol. Ruská strana obvinila z porušení příměří ukrajinské síly.

6. března - Kvůli pokračujícímu ruskému ostřelování selhal i druhý pokus evakuovat civilisty z obléhaného ukrajinského města Mariupol.

7. března - Ruská armáda podle ukrajinských zdrojů vystupňovala ostřelování měst v centrální, severní a jižní části Ukrajiny. Představitelé města Charkov uvedli, že při ostřelování byla poškozena televizní věž a těžká dělostřelecká palba zasahuje obytné čtvrti. Prezidentský poradce Oleksij Arestovyč prohlásil, že ukrajinští vojáci znovu ovládli město Čuhujiv na severovýchodě Ukrajiny.

- Delegace Ruska a Ukrajiny jednaly při třetím kole rozhovorů v běloruském pohraničí. Moskva poté oznámila otevření humanitárních evakuačních koridorů z Kyjeva, Charkova, Mariupolu, Černihivu a Sumy.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že kvůli obraně Ukrajiny odvolává všechny ukrajinské vojáky ze všech mírových misí ve světě.

- Ruský nálet, jehož terčem se stalo ukrajinské město Sumy, si vyžádal nejméně 21 mrtvých v řadách civilistů.

8. března - Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že na Ukrajině začalo dohodnuté příměří a že se z pěti měst otevřely humanitární koridory pro evakuaci civilistů. Podle ruské strany se to týká Kyjeva, Charkova, Mariupolu, Černihivu a města Sumy. Fakticky však evakuace zatím probíhá jen ve východoukrajinském městě Sumy, odkud první vozidla vyjela kolem 10:00 (09:00 SEČ). Evakuační trasa ze Sum, které leží asi 30 kilometrů od hranic s Ruskem, vede směrem na jih přes Lubny do 170 kilometrů vzdáleného středoukrajinského města Poltava. Během dne se z města Sumy evakuovalo 5000 civilistů, kteří zamířili do středoukrajinské Poltavy.

- Stanice BBC napsala na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na komuniké pozemních sil ukrajinské armády, že první dobrovolní bojovníci z různých zemí, kteří přijeli na pomoc Ukrajině, už zaujali pozice na okraji Kyjeva. Do mezinárodní legie se přihlásilo podle prezidenta Zelenského na 16.000 zájemců.

9. března - Ukrajina během dne evakuovala podle předsedy poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa Davida Arachamiji 40.000 ohrožených civilistů. Země se pokoušela dostat ohrožené civilisty do bezpečí šesti humanitárními koridory, problémy s evakuací přetrvávají v Kyjevě, Charkově a Mariupolu.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Ruská armáda Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 51 minutami

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností

Americký prezident Donald Trump v pátek podstoupil pravidelnou lékařskou prohlídku ve zdravotním středisku Walter Reed National Military Medical Center. Podle svých slov při testu kognitivních schopností odpověděl na všechno správně, informovala stanice ABC News. Výsledky mají být zveřejněny v neděli. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy