Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se očekávalo. U odborníků to vyvolává obavy z dvojí epidemie chřipky a covidu-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně, uvedla dnes agentura Reuters. Zároveň není jasné, nakolik budou vakcíny proti chřipce účinné vůči virovému kmenu, který letos koluje.
Uzávěry, roušky a rozestupy, které se v Evropě staly normou během pandemie covidu-19, minulou zimu dočasně vymýtily chřipkový virus, který podle údajů Evropské unie ročně zabije asi 650.000 lidí na celém světě. Praxe se ale změnila a země přijímají méně přísná opatření v boji proti šíření koronaviru s ohledem na rozšířené očkování proti covidu.
Od poloviny prosince koluje v Evropě více chřipkových virů, než se očekávalo, uvedlo tento měsíc Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Podle údajů ECDC a Světové zdravotnické organizace (WHO) v prosinci počet případů chřipky na evropských jednotkách intenzivní péče (JIP) neustále rostl. V posledním týdnu roku dosáhl vrcholu 43 případů.
To je výrazně méně než před pandemií, kdy například v roce 2018 bylo na jednotkách intenzivní péče v průměru více než 400 případů chřipky týdně. Je to však velký nárůst oproti loňskému roku, kdy ECDC za celý prosinec na jednotkách intenzivní péče zaznamenalo pouze jeden případ chřipky.
Návrat viru by mohl být začátkem neobvykle dlouhé chřipkové sezóny, která by se mohla protáhnout až do léta, řekl agentuře Reuters hlavní expert ECDC na chřipku Pasi Penttinen.
"Pokud začneme rušit všechna opatření, mám v souvislosti s chřipkou velkou obavu. Vzhledem k tomu, že jsme měli tak dlouhou dobu téměř nulovou cirkulaci v evropské populaci, možná se odkloníme od běžných sezónních vzorců," řekl.
Podle údajů, které minulý týden zveřejnilo francouzské ministerstvo zdravotnictví, se ve Francii tři regiony, včetně pařížského, potýkají s chřipkovou epidemií. Další země se nacházejí ve fázi před epidemií. Francie během letošní chřipkové sezóny již zaznamenala 72 závažných případů chřipky a šest úmrtí.
Situaci dále komplikuje fakt, že dominantním kmenem chřipky, který letos koluje, je virus A(H3), který obvykle způsobuje těžší formu onemocnění u starších lidí.
Penttinen uvedl, že na konečné hodnocení vakcín proti chřipce je ještě příliš brzy, protože pro analýzu reálného stavu je zapotřebí většího počtu nemocných. Laboratorní testy však ukazují, že vakcíny dostupné v letošním roce nebudou proti viru A(H3) "optimální".
Důvodem je především to, že v loňském roce, kdy se rozhodovalo o složení vakcín, cirkulovalo velmi málo virů nebo necirkulovaly vůbec žádné, takže pro výrobce vakcín bylo obtížnější předpovědět, který kmen bude v nadcházející chřipkové sezóně dominantní. Vakcíny proti chřipce se každoročně upravují, aby byly co nejúčinnější proti neustále se měnícím virům.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , chřipka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 2 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák