Fiasko v Moskvě. Haftar příměří nepodepsal, Erdogan hrozí vojenským úderem v Libyi

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar podle tiskové agentury TASS odjel z Moskvy bez podpisu mírové dohody o příměří. V ruské metropoli se při prostřednictví ruských a tureckých diplomatů od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit klid zbraní mezi mezinárodně uznávanou vládou Fáize Sarrádže sídlící v Tripolisu a Haftarovými jednotkami na východě Libye. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes Haftarovi jeho odchod vyčetl a oznámil, že v případě pokračování bojů se Ankara nebude zdráhat zasáhnout.

Haftarův odjezd bez podepsání dohody dnes potvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Všichni máme jeden cíl a vyzvali jsme strany (konfliktu) v Libyi, aby raději vyjednávaly, než aby se věci snažily řešit násilím," uvedl Lavrov. Šéf diplomacie zároveň ujistil, že Moskva bude společně s Ankarou dál usilovat o mírové řešení.

Rusko a Turecko zprostředkovaly mírové rozhovory, k nimž kromě Haftara přijel také libyjský premiér Faíd Sarrádž. Osobně se nesetkali a jednali pouze s prostředníky. Haftar od loňska bojoval o Tripolis, ale od 12. ledna obě strany dodržují klid zbraní. V Moskvě se měly dohodnout detailní podmínky příměří.

Před obnovením bojů dnes varoval Erdogan, který Haftarovi pohrozil, že "mu dá lekci", pokud na Sarrádžovu vládu znovu zaútočí. Prezident zároveň v projevu Haftara označil za pučistu. Agentura TASS dnes s odvoláním na arabská média uvedla, že na jihu Tripolisu dnes opět byla slyšet střelba, což by naznačovalo konec dočasného příměří.

Haftar se domnívá, že v mírovém návrhu nebyly zohledněny požadavky jeho samozvané Libyjské národní armády (LNA). Arabská redakce stanice Sky News oznámila, že Haftar v nepřímých rozhovorech požadoval záruku, že LNA bude moci vstoupit do Tripolisu a že bude sestavena vláda národní jednoty, která musí získat důvěru parlamentu sídlícího ve východolibyjském Tobrúku. Dále požadoval mezinárodní dohled nad příměřím s vyloučením Turecka a stažení bojovníků, kteří do Libye přišli ze Sýrie a Turecka.

Sarrádž naproti tomu trval na tom, že se Haftarova armáda musí stáhnout na pozice, na nichž byla do loňského dubna, kdy LNA začala postupovat k Tripolisu. Sarrádž, který dohodu podepsal, si rovněž dělá nárok na funkci nejvyššího velitele libyjské armády.

Haftar podle televize Al-Arabíja smlouvu nepodepíše, dokud všechny jeho požadavky nebudou zohledněny. Polní maršál se zároveň ohradil proti Sarrádžovu podpisu dokumentu.

Další příležitost ke smíření obou stran bude v neděli, kdy se má jednat o Libyi v Berlíně.

Související

Tunisko

Libye na cestě z chaosu. V Tunisu začala pod záštitou OSN historická jednání

V tuniské metropoli dnes pod záštitou OSN započala mírová jednání znesvářených libyjských frakcí, informuje agentura AP. Rozhovory, které navazují na dohodu o trvalém příměří v Libyi z minulého měsíce, mají ukončit politický chaos, který zemi zachvátil po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, a připravit cestu k prezidentským a parlamentním volbám.

Více souvisejících

Chalífa Haftar Fáiz Sarrádž Libye Rusko Turecko Recep Tayyip Erdogan Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy