Jak funguje ruský byznys s ukradeným ukrajinským obilím? Česko neohrozí, jiné země ano

Dohoda podepsaná v Turecku mezi Ukrajinou, Ruskem a OSN o uvolnění exportu obilí z Ukrajiny vstoupila v platnost již více než dva měsíce zpět. Blokáda ukrajinského pobřeží loďstvem okupantů donutila obránce ponechat všechno toto obilí zahnívat ve skladech. Nicméně dobytá území byla pro ruskou válečnou mašinerii doslova rájem. Investigativním novinářům z agentury AP se po intenzivním vyšetřování podařilo prokázat, že si obilí Rusové odvážejí do svých přístavů, kde je smícháno s tím jejich. Díky tomu pak mohou pod falešnou dokumentací ručit za to, že jde o jejich obilí, nikoliv to kradené z Ukrajiny.

Obilí je smícháno, ale kolik z něj bude chleba?

Podle ukrajinské holdingové společnosti HarvEast Rusové ukradli okolo 200 tisíc tun obilí. „Stálo nás to zhruba 50 milionů amerických dolarů. Naši zaměstnanci viděli Rusy odvážet obilí z Mariupolu přes hranice do Ruska,“ popsal ředitel společnosti Dmitry Skornyakov pro agenturu AP. Vysvětlil také, že obilí je odváženo do malých přístavů na ruském pobřeží Černého moře, kde ho smíchají s ruským obilím. „Pak ho vydávají za ruské obilí,“ dodal Skornyakov.

Uzavřít problém kradeným obilím či moukou je polovičaté řešení. Pokud chceme zjistit, jaká je skutečná hodnota této krádeže a kolik lidí nedostane základní potravinu ve formě chleba, je potřeba jít hlouběji.

Pro EuroZprávy.cz zpracování obilí na mouku vysvětlil docent Jan Moudrý z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vede zde oddělení ekologického zemědělství. „V České republice se pohybuje výtěžnost pšenice při mletí na bílou mouku mezi 70–72 procenty v lepších případech, mezi 60–70 procenty v horších podmínkách. Dále se světlé chlebové mouky získá z pšenice 72–77 procent a tmavé mouky až 82 procent. Celozrnné 98 procent,“ vyčíslil odborník na zemědělství.

Pro výrobu chleba se navíc dá použít i více druhů mouky, které se dají vzájemně mísit. Vznikají tak různé druhy, jež pak vidíme v obchodech. „Zjednodušeně lze ale říci, že z jedné tuny zrna získáme cca 700 kilogramů bílé mouky nebo i více než 900 kilogramů celozrnné mouky,“ doplnil docent Moudrý. Posléze objasnil, že pro výrobu jednoho kilogramu chleba je podle jeho typu využito 500 až 700 gramů mouky.

Představme si tedy objem 200 tisíc tun obilí, které podle agentury AP Rusové buď převezli přes hranice, nebo zkrátka vyvezli z ukrajinských přístavů. Nejsou to nijak složité počty. Vezměme v úvahu, že 200 tisíc tun v případě výroby bílé mouky 160 tisíc tun tohoto kouzelného bílého prášku, a to za použití informace od docenta Moudrého, který výtěžnost bílé mouky z obilí vyčíslil na 700 kilogramů.

Teď přijde na řadu pečení chleba. Máme k dispozici 160 tisíc tun bílé mouky. V těchto výpočtech bude mnoho nul, protože tuto hodnotu převedeme na 160 miliard gramů. Ať jsme co nejpřesnější, využijeme k vydělení tohoto počtu 500 gramů bílé mouky na jeden chléb. Po zadání do kalkulačky zjistíme, že ze 160 tisíc tun mouky upečeme 320 milionů kusů chleba.

Hodně lidí z Ukrajiny odešlo. Pokud vezmeme v úvahu, že jich na Ukrajině zůstalo cca 40 milionů, tak to znamená 8 bochníků chleba na osobu.

Jak to je s moukou a obilím v ČR?

Česká republika je v pěstování obilí podle mluvčího Ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého soběstačná. „Sklizeň obilovin za hospodářský rok 2021/22 skončila podle údajů Českého statistického úřadu v množství 8,2 milionů tun. Z toho největší objem ozimé pšenice 4,8 milionu. tun, a to při spotřebě kolem 5,5 až 6 milionů tun,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Bílý. Doplnil, že množství sklizně ještě poroste. „Pro hospodářský rok 2022/23 se odhaduje sklizeň o něco málo větší, zhruba 8,3 milionů tun, z čehož ozimá pšenice asi 5 milionů tun při stejné spotřebě,“ dodal pro EuroZprávy.cz mluvčí MZ.

Česká republika je v souhrnu v obilovinách podle Bílého soběstačná, a to dlouhodobě. Stejně tak ve výrobě mouky. „Ano, Česká republika má síť mlýnů vyrábějících vysoce kvalitní mouky. Je výhodnější si vlastní obiloviny zpracovat v místě, je to jisté zhodnocení suroviny,“ řekl Bílý. Jedinou komoditu, kterou je potřeba do Česka dovážet, jsou malé jednotky procent mouky z tvrdé pšenice. „Na druhé straně probíhá i k menšímu prodeji do Evropské unie,“ potvrdil pro EuroZprávy.cz mluvčí resortu zemědělství.

Bílý také zmínil, že ačkoliv se Ukrajině přezdívá „chlebník Evropy“, tak na ní v obilovinách nejsme absolutně závislí. „Obchodní výměna obilovin mezi ČR a Ukrajinou je velmi malá. Stabilně se z Ukrajiny ročně dováží něco málo přes jeden tisíc tun pohanky, řádově desítky tun ovsa, ječmene, nárazově to může být více, ale v poměru k množství vypěstovaném v ČR je to zanedbatelný údaj,“ vypočítal.

Pro Evropskou unii je ale Ukrajina daleko důležitější. „Z hlediska dovozu je Ukrajina pro EU významným obchodním partnerem a v některých sektorech dokonce klíčovým. Česká republika nicméně nepatří mezi hlavní dovozové členské státy EU, ani u obilovin, ani u olejnin. Na dovozu obilovin do EU se Ukrajina podílí zhruba z 35 %. Z obilovin se z Ukrajiny do EU dováží zejména pšenice a kukuřice,“ uzavřel pro EuroZprávy.cz Bílý.

Související

Vladimir Putin Glosa

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

Více souvisejících

Ukrajina zemědělství válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 51 minutami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy