Jak funguje ruský byznys s ukradeným ukrajinským obilím? Česko neohrozí, jiné země ano

Dohoda podepsaná v Turecku mezi Ukrajinou, Ruskem a OSN o uvolnění exportu obilí z Ukrajiny vstoupila v platnost již více než dva měsíce zpět. Blokáda ukrajinského pobřeží loďstvem okupantů donutila obránce ponechat všechno toto obilí zahnívat ve skladech. Nicméně dobytá území byla pro ruskou válečnou mašinerii doslova rájem. Investigativním novinářům z agentury AP se po intenzivním vyšetřování podařilo prokázat, že si obilí Rusové odvážejí do svých přístavů, kde je smícháno s tím jejich. Díky tomu pak mohou pod falešnou dokumentací ručit za to, že jde o jejich obilí, nikoliv to kradené z Ukrajiny.

Obilí je smícháno, ale kolik z něj bude chleba?

Podle ukrajinské holdingové společnosti HarvEast Rusové ukradli okolo 200 tisíc tun obilí. „Stálo nás to zhruba 50 milionů amerických dolarů. Naši zaměstnanci viděli Rusy odvážet obilí z Mariupolu přes hranice do Ruska,“ popsal ředitel společnosti Dmitry Skornyakov pro agenturu AP. Vysvětlil také, že obilí je odváženo do malých přístavů na ruském pobřeží Černého moře, kde ho smíchají s ruským obilím. „Pak ho vydávají za ruské obilí,“ dodal Skornyakov.

Uzavřít problém kradeným obilím či moukou je polovičaté řešení. Pokud chceme zjistit, jaká je skutečná hodnota této krádeže a kolik lidí nedostane základní potravinu ve formě chleba, je potřeba jít hlouběji.

Pro EuroZprávy.cz zpracování obilí na mouku vysvětlil docent Jan Moudrý z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vede zde oddělení ekologického zemědělství. „V České republice se pohybuje výtěžnost pšenice při mletí na bílou mouku mezi 70–72 procenty v lepších případech, mezi 60–70 procenty v horších podmínkách. Dále se světlé chlebové mouky získá z pšenice 72–77 procent a tmavé mouky až 82 procent. Celozrnné 98 procent,“ vyčíslil odborník na zemědělství.

Pro výrobu chleba se navíc dá použít i více druhů mouky, které se dají vzájemně mísit. Vznikají tak různé druhy, jež pak vidíme v obchodech. „Zjednodušeně lze ale říci, že z jedné tuny zrna získáme cca 700 kilogramů bílé mouky nebo i více než 900 kilogramů celozrnné mouky,“ doplnil docent Moudrý. Posléze objasnil, že pro výrobu jednoho kilogramu chleba je podle jeho typu využito 500 až 700 gramů mouky.

Představme si tedy objem 200 tisíc tun obilí, které podle agentury AP Rusové buď převezli přes hranice, nebo zkrátka vyvezli z ukrajinských přístavů. Nejsou to nijak složité počty. Vezměme v úvahu, že 200 tisíc tun v případě výroby bílé mouky 160 tisíc tun tohoto kouzelného bílého prášku, a to za použití informace od docenta Moudrého, který výtěžnost bílé mouky z obilí vyčíslil na 700 kilogramů.

Teď přijde na řadu pečení chleba. Máme k dispozici 160 tisíc tun bílé mouky. V těchto výpočtech bude mnoho nul, protože tuto hodnotu převedeme na 160 miliard gramů. Ať jsme co nejpřesnější, využijeme k vydělení tohoto počtu 500 gramů bílé mouky na jeden chléb. Po zadání do kalkulačky zjistíme, že ze 160 tisíc tun mouky upečeme 320 milionů kusů chleba.

Hodně lidí z Ukrajiny odešlo. Pokud vezmeme v úvahu, že jich na Ukrajině zůstalo cca 40 milionů, tak to znamená 8 bochníků chleba na osobu.

Jak to je s moukou a obilím v ČR?

Česká republika je v pěstování obilí podle mluvčího Ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého soběstačná. „Sklizeň obilovin za hospodářský rok 2021/22 skončila podle údajů Českého statistického úřadu v množství 8,2 milionů tun. Z toho největší objem ozimé pšenice 4,8 milionu. tun, a to při spotřebě kolem 5,5 až 6 milionů tun,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Bílý. Doplnil, že množství sklizně ještě poroste. „Pro hospodářský rok 2022/23 se odhaduje sklizeň o něco málo větší, zhruba 8,3 milionů tun, z čehož ozimá pšenice asi 5 milionů tun při stejné spotřebě,“ dodal pro EuroZprávy.cz mluvčí MZ.

Česká republika je v souhrnu v obilovinách podle Bílého soběstačná, a to dlouhodobě. Stejně tak ve výrobě mouky. „Ano, Česká republika má síť mlýnů vyrábějících vysoce kvalitní mouky. Je výhodnější si vlastní obiloviny zpracovat v místě, je to jisté zhodnocení suroviny,“ řekl Bílý. Jedinou komoditu, kterou je potřeba do Česka dovážet, jsou malé jednotky procent mouky z tvrdé pšenice. „Na druhé straně probíhá i k menšímu prodeji do Evropské unie,“ potvrdil pro EuroZprávy.cz mluvčí resortu zemědělství.

Bílý také zmínil, že ačkoliv se Ukrajině přezdívá „chlebník Evropy“, tak na ní v obilovinách nejsme absolutně závislí. „Obchodní výměna obilovin mezi ČR a Ukrajinou je velmi malá. Stabilně se z Ukrajiny ročně dováží něco málo přes jeden tisíc tun pohanky, řádově desítky tun ovsa, ječmene, nárazově to může být více, ale v poměru k množství vypěstovaném v ČR je to zanedbatelný údaj,“ vypočítal.

Pro Evropskou unii je ale Ukrajina daleko důležitější. „Z hlediska dovozu je Ukrajina pro EU významným obchodním partnerem a v některých sektorech dokonce klíčovým. Česká republika nicméně nepatří mezi hlavní dovozové členské státy EU, ani u obilovin, ani u olejnin. Na dovozu obilovin do EU se Ukrajina podílí zhruba z 35 %. Z obilovin se z Ukrajiny do EU dováží zejména pšenice a kukuřice,“ uzavřel pro EuroZprávy.cz Bílý.

Související

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

Více souvisejících

Ukrajina zemědělství válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 1 hodinou

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 1 hodinou

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 1 hodinou

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Na 23 vzrostla bilance obětí tornáda a silných bouří, které se v noci na dnešek prohnaly americkým státem Mississippi. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 4 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 7 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, připisují si nově získaná území

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, v poslední době si v jeho okolí i městě samotném připsaly jisté územní zisky, uvádí ve svém pravidelném posouzení válečné situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb dnes ohlásil odražení 59 útoků za poslední den.

Zdroj: ČTK

Další zprávy