
Dohoda podepsaná v Turecku mezi Ukrajinou, Ruskem a OSN o uvolnění exportu obilí z Ukrajiny vstoupila v platnost již více než dva měsíce zpět. Blokáda ukrajinského pobřeží loďstvem okupantů donutila obránce ponechat všechno toto obilí zahnívat ve skladech. Nicméně dobytá území byla pro ruskou válečnou mašinerii doslova rájem. Investigativním novinářům z agentury AP se po intenzivním vyšetřování podařilo prokázat, že si obilí Rusové odvážejí do svých přístavů, kde je smícháno s tím jejich. Díky tomu pak mohou pod falešnou dokumentací ručit za to, že jde o jejich obilí, nikoliv to kradené z Ukrajiny.
Obilí je smícháno, ale kolik z něj bude chleba?
Podle ukrajinské holdingové společnosti HarvEast Rusové ukradli okolo 200 tisíc tun obilí. „Stálo nás to zhruba 50 milionů amerických dolarů. Naši zaměstnanci viděli Rusy odvážet obilí z Mariupolu přes hranice do Ruska,“ popsal ředitel společnosti Dmitry Skornyakov pro agenturu AP. Vysvětlil také, že obilí je odváženo do malých přístavů na ruském pobřeží Černého moře, kde ho smíchají s ruským obilím. „Pak ho vydávají za ruské obilí,“ dodal Skornyakov.
Uzavřít problém kradeným obilím či moukou je polovičaté řešení. Pokud chceme zjistit, jaká je skutečná hodnota této krádeže a kolik lidí nedostane základní potravinu ve formě chleba, je potřeba jít hlouběji.
Pro EuroZprávy.cz zpracování obilí na mouku vysvětlil docent Jan Moudrý z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vede zde oddělení ekologického zemědělství. „V České republice se pohybuje výtěžnost pšenice při mletí na bílou mouku mezi 70–72 procenty v lepších případech, mezi 60–70 procenty v horších podmínkách. Dále se světlé chlebové mouky získá z pšenice 72–77 procent a tmavé mouky až 82 procent. Celozrnné 98 procent,“ vyčíslil odborník na zemědělství.
Pro výrobu chleba se navíc dá použít i více druhů mouky, které se dají vzájemně mísit. Vznikají tak různé druhy, jež pak vidíme v obchodech. „Zjednodušeně lze ale říci, že z jedné tuny zrna získáme cca 700 kilogramů bílé mouky nebo i více než 900 kilogramů celozrnné mouky,“ doplnil docent Moudrý. Posléze objasnil, že pro výrobu jednoho kilogramu chleba je podle jeho typu využito 500 až 700 gramů mouky.
Představme si tedy objem 200 tisíc tun obilí, které podle agentury AP Rusové buď převezli přes hranice, nebo zkrátka vyvezli z ukrajinských přístavů. Nejsou to nijak složité počty. Vezměme v úvahu, že 200 tisíc tun v případě výroby bílé mouky 160 tisíc tun tohoto kouzelného bílého prášku, a to za použití informace od docenta Moudrého, který výtěžnost bílé mouky z obilí vyčíslil na 700 kilogramů.
Teď přijde na řadu pečení chleba. Máme k dispozici 160 tisíc tun bílé mouky. V těchto výpočtech bude mnoho nul, protože tuto hodnotu převedeme na 160 miliard gramů. Ať jsme co nejpřesnější, využijeme k vydělení tohoto počtu 500 gramů bílé mouky na jeden chléb. Po zadání do kalkulačky zjistíme, že ze 160 tisíc tun mouky upečeme 320 milionů kusů chleba.
Hodně lidí z Ukrajiny odešlo. Pokud vezmeme v úvahu, že jich na Ukrajině zůstalo cca 40 milionů, tak to znamená 8 bochníků chleba na osobu.
Jak to je s moukou a obilím v ČR?
Česká republika je v pěstování obilí podle mluvčího Ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého soběstačná. „Sklizeň obilovin za hospodářský rok 2021/22 skončila podle údajů Českého statistického úřadu v množství 8,2 milionů tun. Z toho největší objem ozimé pšenice 4,8 milionu. tun, a to při spotřebě kolem 5,5 až 6 milionů tun,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Bílý. Doplnil, že množství sklizně ještě poroste. „Pro hospodářský rok 2022/23 se odhaduje sklizeň o něco málo větší, zhruba 8,3 milionů tun, z čehož ozimá pšenice asi 5 milionů tun při stejné spotřebě,“ dodal pro EuroZprávy.cz mluvčí MZ.
Česká republika je v souhrnu v obilovinách podle Bílého soběstačná, a to dlouhodobě. Stejně tak ve výrobě mouky. „Ano, Česká republika má síť mlýnů vyrábějících vysoce kvalitní mouky. Je výhodnější si vlastní obiloviny zpracovat v místě, je to jisté zhodnocení suroviny,“ řekl Bílý. Jedinou komoditu, kterou je potřeba do Česka dovážet, jsou malé jednotky procent mouky z tvrdé pšenice. „Na druhé straně probíhá i k menšímu prodeji do Evropské unie,“ potvrdil pro EuroZprávy.cz mluvčí resortu zemědělství.
Bílý také zmínil, že ačkoliv se Ukrajině přezdívá „chlebník Evropy“, tak na ní v obilovinách nejsme absolutně závislí. „Obchodní výměna obilovin mezi ČR a Ukrajinou je velmi malá. Stabilně se z Ukrajiny ročně dováží něco málo přes jeden tisíc tun pohanky, řádově desítky tun ovsa, ječmene, nárazově to může být více, ale v poměru k množství vypěstovaném v ČR je to zanedbatelný údaj,“ vypočítal.
Pro Evropskou unii je ale Ukrajina daleko důležitější. „Z hlediska dovozu je Ukrajina pro EU významným obchodním partnerem a v některých sektorech dokonce klíčovým. Česká republika nicméně nepatří mezi hlavní dovozové členské státy EU, ani u obilovin, ani u olejnin. Na dovozu obilovin do EU se Ukrajina podílí zhruba z 35 %. Z obilovin se z Ukrajiny do EU dováží zejména pšenice a kukuřice,“ uzavřel pro EuroZprávy.cz Bílý.
Související

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

Více než třetina Ukrajinců říká, že jejich blízký byl ve válce zabit či raněn
Ukrajina , zemědělství , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky
před 1 hodinou

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb
před 1 hodinou

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou
před 1 hodinou

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?
Aktualizováno před 2 hodinami

Zemřel Emil Boček, legendární válečný veterán a bývalý stíhací pilot RAF se dožil sta let
před 2 hodinami

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny
Aktualizováno před 2 hodinami

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo
před 3 hodinami

Ukrajina nemůže zahájit novou protiofenzivu. Zelenskyj vysvětlil důvody
před 3 hodinami

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod
před 4 hodinami

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat
před 4 hodinami

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo
před 5 hodinami

Proč obchodní řetězce nepodporují drobné farmáře? Problém je i v koncentraci výroby
před 6 hodinami

Vědci objevili klíč ke šťastnému vztahu. Stačí přitom velmi málo
Aktualizováno před 6 hodinami

Změna v zákazu spalovacích motorů: Budou povolena i auta na e-paliva, shodla se EK s Německem
Aktualizováno před 6 hodinami

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky
před 6 hodinami

Jak vypadá lékařská péče na frontě? Za lidmi na Ukrajině jezdí mobilní kliniky
před 7 hodinami

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 7 hodinami

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena
před 7 hodinami

Česko se chce připravit na obranu státu a mobilizaci. Zásadně změní strategické dokumenty
před 8 hodinami
Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, připisují si nově získaná území
Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, v poslední době si v jeho okolí i městě samotném připsaly jisté územní zisky, uvádí ve svém pravidelném posouzení válečné situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb dnes ohlásil odražení 59 útoků za poslední den.
Zdroj: ČTK