Jak zachránit klima? Akademici navrhují radikální riskantní opatření

NÁZOR - Delegáti z téměř všech zemí světa strávili uplynulé dva týdny na klimatickém summitu OSN snahou vytýčit kurz k naplnění mimořádně obtížného cíle, uhlíkové neutrality do roku 2050, připomínají Durwood Zaelke a Paul Bledsoe v komentáři pro server New York Times. Klimatolog z University of California a politolog z American University varují, že efekt globálního oteplování se může vymknout kontrole mnohem dříve.

Bod z něhož není návratu

"Bod, z něhož není návratu, již není na obzoru. Je v dohledu a míří k nám," citují klimatolog s politologem slova z úvodního projevu generálního tajemníka OSN Antónia Gutterese. Konstatují, že nejvíce to platí v Arktidě, kde se povrchový vzduch otepluje dvojnásobným tempem oproti zbytku planety a v posledních pěti letech překonal veškeré rekordy od roku 1900.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru minulý týden oznámil, že rozsah arktického letního ledu byl druhý nejmenší od roku 1979, kdy začalo jeho satelitní pozorování, a průměrné teploty byly druhé nejvyšší od roku 1900, kdy se začaly zaznamenávat, upozorňují Zaelke a Bledsoe. Pokládají otázku, co to znamená.

Politolog s klimatologem odkazují na studii zveřejněnou letos v červnu v odborném časopise Geophysical Research Letters, která popisuje katastrofální dopady ztráty letního ledu v Arktidě. Led totiž představuje velký štít, který odráží zpět do vesmíru příchozí sluneční teplo, které by jinak pohltil oceán. Ztráta ledu by tak ke globálnímu oteplování přispěla stejně jako stávající uhlíkové emise za 25 let, což by svět rychle přiblížilo k hranici, o níž vědci tvrdí, že může znamenat katastrofální škody, například vlny vede, záplavy na pobřeží, vymírání druhů a ohrožení potravinové produkce.

"Oteplování v Arktidě také urychluje tání permafrostu, což vede k uvolňování dalšího oxidu uhličitého a metanu, skleníkového plynu čtyřiaosmdesátkrát silnějšího než oxid uhličitý v periodě dvaceti let, spolu s oxidem dusičitým, silnou stabilní látkou ohrožující klima," pokračují Zaelke a Bledsoe. Deklarují proto, že svět musí vyvinout maximální úsilí k zachování ledu v Arktidě.    

To si ale pochopitelně žádá nejen omezování emisí oxidu uhličitého a boj s dalšími klimatu škodícími látkami, především uhlíkem, metanem a troposférickým ozonem, konstatuji akademici. Poukazují, že na základě montrealského protokolu jsou již omezovány hydrofluorouhlíková chladiva.

Razantní redukce těchto látek s krátkou životností by podle některých studí mohla omezit oteplování do poloviny století dvojnásobně ve srovnání s razantní redukcí emisí oxidu uhličitého, uvádějí Bledsoe a Zaelke. Dodávají, že efekt by se projevil právě v Arktidě a otevřel možnost zpomalení tempa globálního oteplování o celé dvě třetiny.

Lákavé geoinženýrství

Jak omezovat emise ukazuje světu americká Kalifornie, která od 60. let snížila emise uhlíku o 90 %, primárně díky redukci dieselových emisí, nastiňují odborníci. Doplňují, že Kalifornie také zavedla nejpřísnější normy ze všech amerických států na emise metanu z farem a regulaci chladících látek v klimatizacích a spotřebním zboží.

Další země by tak mohly na kalifornském úspěchu stavět a plány na omezení škodlivých látek s krátkou životností začlenit do svých závazků na redukci skleníkových plynů z pařížské klimatické dohody, navrhují Zaelke a Bledsoe. Vysvětlují, že závod o udržení stabilizační role Arktidy pro globální klima také znamená, že do mixu opatření je nutné zařadit geoinženýrství, navzdory jeho četným rizikům.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Začít by se mělo 'měkkým' geoinženýrstvím, které lze bedlivě monitorovat při jeho růstu a zastavit, pokud se jeho vedlejší efekty ukážou jako příliš problematické," píšou akademici. Jako příklad uvádějí návrh neziskové organizace Ice911 pokrýt tenký jednoletý let vrstvou bílého písku, což by zvýšilo jeho reflektivitu a zároveň jej zpevnilo. Apelují na rychlé zahájení terénních testů tohoto opatření.

Rizikovější může být vypouštění sulfátů a dalších částic do atmosféry, kde by odrážely sluneční radiaci a simulovaly teplotu snižující dopad vulkanických erupcí, nastiňují klimatolog a politolog. Přiznávají, že tato myšlenka musí být nejprve více prozkoumána, protože jsme dospěli do bodu, kdy musíme vědět, zda bude efektivní.

Mezitím je třeba vymýšlet silný systém kontroly takových opatření, uvádějí Bledsoe a Zaelke. Konstatují, že riziko ztráty stabilizující role Arktidy pro globální klima se ovšem nyní jeví jako větší nebezpečí než experimentální geoinženýrství. "Zachraňme Arktidu a budeme mít šanci zachránit klima," uzavírají akademici.   

Související

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.
Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

Více souvisejících

arktida Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 41 minutami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

před 1 hodinou

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují

Čtyřmi zápasy pokračovalo ve středu právě probíhající mistrovství světa v hokeji v Dánsku a Švédsku. Ve skupině A se nejprve představili Slováci, kteří přes všechny problémy dokráčeli k důležitým třem bodům proti Francii, kterou udolali 2:1. Švédové večer měli cestu za vítězstvím v atraktivním zápase proti Lotyšsku jednodušší, když zvítězili díky větší kvalitě 6:0. Druhý den po sobě mohl zažít turnaj další překvapení. Poté, co v úterý Maďaři zaskočili výhrou nad Kazachstánem, Norsko mohlo ve středu překvapit ještě cennějším skalpem. Přestože s USA prohrávalo vysoko 1:5, duel dostalo do prodloužení, kde Američané rozhodli o svém vítězství. Dánsko se pak radovalo z prvních bodů na turnaji po výhře nad Kazachstánem.

včera

Petr Fiala

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným

Občanská demokratická strana bude řešit otázku členství starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který byl nepravomocně odsouzen ke třem měsícům odnětí svobody za porušení podmínky. Potvrdil to premiér a lídr koalice Spolu pro letošní volby Petr Fiala, který je předsedou strany. 

včera

včera

Evropská unie

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail

V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

včera

včera

Donald Trump

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek v Kataru šokoval svět, když prohlásil, že by si přál, aby Spojené státy „převzaly“ Pásmo Gazy a přeměnily jej na „zónu svobody“. Jeho výrok zazněl v době, kdy v Gaze pokračuje destruktivní válka mezi Izraelem a Hamásem a civilní obyvatelstvo čelí narůstajícímu násilí.

včera

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Zařizování koupelny v novém nebo rekonstruovaném bytě obvykle vyžaduje výběr hned několika zařizovacích předmětů a jejich příslušenství, které na delší dobu ovlivní způsob jejího využívání. Vedle výběru umývadla a rozhodování, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, či vhodných spotřebičů, pro které je v koupelně místo, patří mezi zásadní rozhodnutí také výběr ideální sprchové hlavice. Jak tedy na něj?

včera

Zemní plyn

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

včera

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec

Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský se ostře vyjádřil k aktuálním jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, která probíhají v tureckém Istanbulu. Podle něj skutečnost, že se ruský prezident Vladimir Putin osobně neúčastní těchto klíčových diplomatických rozhovorů, svědčí o jeho slabosti a nedostatku odvahy postavit se odpovědnosti za válku, kterou jeho režim rozpoutal. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy