Královská rodina za Alžběty II. uměla Británii vydělat peníze. Za hospodaření ale čelila kritice

Na rozdíl od rodin celebrit, jako jsou například Kardashianovi, neprofituje rod Windsorů ze samotného podnikání. Přesto podle údajů časopisu Forbes přispíval do ekonomiky Spojeného království před pandemií covidu 2,7 miliardy dolarů ročně.

Královská rodina ovlivňuje ekonomiku země především prostřednictvím cestovního ruchu. Existují také cenné královské „záruky“, které uděluje sám panovník. Jde v podstatě o razítko, které věnuje špičkovým spotřebním produktům. Mezi ně patří třeba bundy Barbour nebo whiskey Johnnie Walker. „Královský opční list může zvýšit příjem držitele až o deset procent,“ uvedl pro Forbes britský právník David Haigh.

Podle Haigha jsou ekonomické výhody pro společnosti a instituce, které mají ke královské rodině blízko, daleko vyšší než 550 milionů dolarů, které rodina přiznává ročně na svých provozních nákladech.

Tento způsob hospodaření čelí z některých stran velké kritice. Obrovský tlak, který je na královskou rodinu vyvíjen, donutil některé její členy se s ní rozloučit. Jde o notoricky známá jména jako princezna Diana nebo princ Harry se svou chotí Meghan.

Rod Windsorů má po celém světě tisíce zaměstnanců. Samotný Buckinghamský palác zaměstnává 1 200 lidí, i když ne každý dostává za práci od rodiny peníze. Podle nedávného seznamu pracovních míst na oficiálním portálu paláce si IT specialista vydělá v přepočtu milion korun ročně. K tomu dostává i další zaměstnanecké výhody.

Na majetek monarchie dohlíží instituce Crown Estate, která zaměstnává dalších zhruba 450 lidí. Instituce má mimo jiné správní radu, která rozhoduje o financích monarchie.

Být členem tohoto procesu s sebou nese velkou zodpovědnost. Je potřeba udržet zdroje příjmů pro další generace královské rodiny. Koruna drží aktiva ve výši téměř v přepočtu 680 miliard korun. Ty nemůže prodávat. Z těchto peněz zhruba 450 miliard korun drží Crown Estate a dalších asi 120 miliard Buckinghamský palác. Zbytek aktiv je rozdělen mezi jednotlivá vévodství, další paláce a královské instituce.

Podle odhadů časopisu Forbes královna Alžběta II. vlastnila majetek ve výši 500 milionů dolarů. V přepočtu jde až o 12,1 miliardy korun.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. královská rodina (gbr) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy