Krutost a paranoia. Na turecký režim se valí tvrdá kritika z USA

NÁZOR - Minulé úterý se na několik hodin zdálo, že došlo k průlomu v zoufalém stavu lidských práv v Turecku, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník připomíná, že soud neočekávaně osvobodil devět osob neoprávněně obviněných z pokusu o násilné svržení autoritářského prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

Falešné naděje

Mezi osvobozenými byl i jeden z předních tureckých občanských aktivistů Osman Kavala, poukazuje editorial. Dodává, že jásot tureckých potlačovaných liberálů byl jen krátkodobý, protože Kavala věznici nikdy neopustil a místo toho proti němu byla vznesena nová nafouknutá obvinění.  

"Ve středu se ukázalo, kdo je za tento zvrat zodpovědný," pokračuje washingtonský deník. Upozorňuje, že Erdoğan si veřejně stěžoval na "machinace", které k propuštění Kavaly vedly a následně došlo k zahájení vyšetřování soudce, který jej osvobodil.  

Americký server představuje muže, z něhož má turecký vládce pevné ruky obavy a který proti němu údajně osnoval převrat. Kavala je třiašedesátiletý kulturní filantrop, jehož nadace Anadolu Kultur podporuje iniciativy jako lidskoprávní filmový festival, umělecké výstavy a divadla. Je také jedním z organizátorů turecké pobočky Open Society Foundation podporované miliardářem Georgem Sorosem, který je středobodem bezpočtu konspiračních teorií evropské i americké krajní pravice, podotýká editorial.

Při zatčení v roce 2017 byl Kavala jedním z desítek tisíc Turků, které postihl vládní zátah po nezdařeném puči proti Erdoğanovi v roce 2016, uvádí prestižní deník. Nastiňuje, že Kavala a další lidé byli obviněni také z údajného organizování masových protestů v roce 2013 v istanbulském parku Gezi, ačkoliv pro to neexistují žádné důkazy.

Loni v prosinci Evropský soud pro lidská práva dospěl k závěru, že není žádný důvod pro další zadržování Kavaly a jeho spoluobviněných a nařídil jejich propuštění, konstatuje renomovaný server. Dodává, že pro Turecko jsou verdikty soudu formálně závazné a Erdoğan se ocitl pod tlakem vlivných evropských politiků, včetně německé kancléřky Angely Merkelová a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby filantropa propustil.

Úterní osvobození obviněných nejprve vypadalo jako ústupek tureckého režimu ve chvíli, kdy Ankara usiluje o západní pomoc v krizi v sousední Sýrii, uvádí washingtonský deník. Doplňuje, že jen o pár hodin později ale Kavala čelil novým obviněním.   

Úkol pro evropské politiky

"Nový případ je ještě chatrnější než ten první," deklaruje Washington Post. Vysvětluje, že podle prokurátorů byl Kavala součástí údajného týmu CIA, který v roce 2016 dohlížel pod vedením amerického univerzitního profesora Henriho Barkeye na plánování převratu.

V době, kdy turecká armáda zahájila neúspěšný pokus o převrat, Barkey vedl akademický seminář na ostrově nedaleko Istanbulu, rekapituluje editorial. Tvrzení, že právě on puč organizoval, označuje za směšné a podotýká, že tohoto semináře se neúčastnil ani Kavala a obvinění vůči němu se zakládá pouze na tom, že se s Barkeyem setkal o několik dní později v jedné z istanbulských restaurací.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To, že jedna z předních postav turecké občanské společnosti může být uvězněna a obžalována pod tak absurdní záminkou je pouze další známka krutosti a paranoii, které začaly charakterizovat Erdoğanův režim," píše americký server. Tvrdí, že za normálních okolností by vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa k zásahu ve prospěch Kavaly, to by však aktuální šéf Bílého domu nesměl být obdivovatelem tureckého vládce a šiřitelem konspirací, které se týkají George Sorose.

Vystoupit proto musejí Merkelová, Macron a další evropští politici, kteří jsou stále oddáni liberálním hodnotám a právnímu státu, shrnuje Washington Post.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Osman Kavala (turecký aktivista) Donald Trump George Soros

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 29 minutami

před 53 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Rusko je ochotné zvažovat mírové návrhy týkající se konfliktu na Ukrajině, pokud budou „realistické“ a budou zohledňovat zájmy Moskvy i situaci „na místě“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy