Kvůli sporu o brexit opouští britskou vládu nejvyšší legislativec

Předseda legislativní rady britské vlády Jonathan Jones rezignoval na svou funkci. Podle britských médií tak učinil proto, že nesouhlasí s plánem přijmout zákon, který by zneplatnil část brexitové dohody. V Londýně dnes mezitím začalo osmé kolo jednání o budoucích vztazích mezi Británií a Evropskou unií. Britský premiér Boris Johnson je chce dokončit do poloviny října, nebo se obejít bez dohody.

Británie opustila EU na konci ledna a už několik měsíců jedná o podobě budoucího partnerství. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier i britský zástupce David Frost se shodují, že jsou názory obou stran v některých bodech velmi odlišné. Dohoda se hledá složitě například v oblasti pravidel hospodářské soutěže či přístupu unijních rybářů do britských vod. Dnes Frost například podle The Guardian řekl, že ze strany EU je třeba "více realismu".

Premiér Johnson přitom v pondělí uvedl, že dohodu je třeba najít do 15. října. "Nebudeme-li se schopni do té doby dohodnout, pak nepředpokládám, že mezi námi bude dohoda o volném obchodu. Všichni bychom to měli přijmout a jít dál," řekl.

List Financial Times (FT) v pondělí napsal, že britská vláda chystá pro případ neúspěchu vyjednávání zákon, který by zneplatnil některé části dohody o rozluce, na jejímž základě Británie v lednu unii opustila. Konkrétně má jít o ustanovení, která se týkají státní pomoci firmám a celního režimu v Severním Irsku.

Irský premiér Micheál Martin dnes pohrozil, že pokud Británie brexitovou dohodu neuvede plně v praxi, budou jednání o budoucí obchodní dohodě neplatná.

Právě kvůli nesouhlasu s plánem na zneplatnění části brexitové dohody podle FT předseda legislativní rady vlády Jonathan Jones rezignoval na svou funkci. Mluvčí předsedy vlády Jonesův odchod potvrdil, k jeho důvodu se ale nevyjádřil.

Ministr pro otázky Severního Irska Brandon Lewis dnes podle BBC připustil, že navrhovaným zákonem by mohla Británie porušit mezinárodní právo. Bylo by to podle něj ale porušení jen "velmi specifické a omezené".

Postup vlády dnes kritizovala i Johnsonova předchůdkyně v úřadu Theresa Mayová. Podle ní může postup kabinetu narušit důvěru zahraničních partnerů v Británii. "Jak vláda může ujistit budoucí mezinárodní partnery, že se dá Spojenému království důvěřovat, že bude dodržovat své právní závazky vyplývající z dohod, které podepíše?" uvedla bývalá premiérka.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson EU (Evropská unie) Velká Británie Michel Barnier David Frost (vyjednavač) irsko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy