Druhý den ruské invaze na Ukrajinu, největší pozemní války v Evropě od druhé světové války, se soustředil na hlavní město. Střelba a výbuchy byly slyšet z různých částí Kyjeva už od rána a zněly čím dál blíže k vládní čtvrti v centru, napsala agentura AP s odvoláním na své zpravodaje na místě.
"V mlze války není jasné, jak velká část Ukrajiny zůstává pod ukrajinskou kontrolou a jak velké či malé části se ruské síly zmocnily," poznamenala agentura.
Připomněla, že podle britského ministerstva obrany jsou ruské kolony postupující na Kyjev vzdáleny ještě více než 50 kilometrů od centra města. Ke sporadickým střetům ale již dochází na severních předměstích Kyjeva. Těžké boje, včetně nasazení ruských raketometů, hlásí ukrajinská média z města Ivankiv, které leží asi 60 kilometrů od metropole.
Ruská armáda uvedla, že se zmocnila strategického letiště Hostomel u Kyjeva, což jí umožnilo rychle přemístit síly k dobytí hlavního města. Rusové tvrdí, že již město odřízli od západu, což je směr, kterým se vydali mnozí z uprchlíků před invazí v kolonách aut klikatících se k polské hranici.
Situace okolo letiště Hostomel je ale nejasná: Moskva tvrdí, že ho ruské síly dobyly, zatímco ukrajinští vojáci říkají, že jej buď znovu ovládli, nebo že o letiště se stále bojuje, poznamenal zpravodaj ruské redakce BBC.
V Kyjevě je podle něj nejvíce napjatá situace ve čtvrti Oboloň na severu metropole, kde byly během dne slyšet výbuchy a odehrávaly se potyčky s diverzanty. Dobrovolníkům tam rozdávali zbraně, zatímco armádní jednotky budovaly obranné pozice na okrajích metropole. V centru několikrát během dne sirény ohlásily letecký poplach.
Intenzivní palba se soustředila na most přes řeku Dněpr, který spojuje západní a východní část města. Asi 200 ukrajinských vojáků zaujalo obranné pozice a krylo se za obrněnými vozidly a pod mostem. Další klíčový most vedoucí do hlavního města byl vyhozen do povětří, z trosek stoupal kouř, vylíčila AP.
Obyvatelé jednoho kyjevského činžovního domu se probudili do křiku, kouře a létajícího prachu. Zásah z ruského ostřelování, jak uvedl starosta, zničil část budovy a vyvolal požár. "Co to děláte? Co to je?" volal jeden z místních obyvatel Jurij Žyhanov na adresu ruských sil. Stejně jako bezpočet dalších Ukrajinců popadl, co mohl, vzal matku a utekl s kvílením autoalarmů za zády.
Jinde v Kyjevě bylo podle AP vidět tělo mrtvého vojáka poblíž podchodu. Z trosek sestřeleného letadla se valil dým mezi cihlovými domy v obytné čtvrti. Přes části mrtvého těla, nalezeného u trosek, byla přehozena černá plastová fólie. A lidé vylézali z protileteckých krytů, sklepů a metra, aby čelili dalšímu otřesnému dni.
"Všichni se bojíme a bojíme. Nevíme, co dělat, co se stane za pár dní,“ řekla dvacetiletá Lucy Vašakaová.
V Kyjevě podle videa natočeného před sídlem prezidentské kanceláře zůstává prezident Volodymyr Zelenskyj, jeho spolupracovníci a premiér Denys Šmyhal. "Bráníme naši nezávislost, náš stát. A tak tomu bude i dál. Sláva našim obráncům! Sláva Ukrajině!" prohlásil Zelenskyj.
Kyjevský starosta Vitalij Kličko označil situaci za hrozivou, ruská vojska postoupila až k hlavnímu města. "Příští noc a ráno budou bez přehánění velice složité. Ruská vojska jsou už u hlavního města. Vojáci a policisté zneškodňují ve městě diverzní skupiny," napsal na sociální síti podle agentury Interfax-Ukrajina.
Ukrajinští představitelé ohlásili nejméně 137 mrtvých na ukrajinské straně a stovky zabitých na straně ruské, podle ukrajinského ministerstva obrany ruské ztráty jen dnes přesáhly tisícovku vojáků, což nebylo možné ověřit. Ruské úřady žádné údaje nezveřejnily.
Představitelé OSN oznámili 25 mrtvých civilistů, většinou z ostřelování a náletů, a odhadli, že asi 100.000 lidí opustilo své domovy. Podle odhadů by počet uprchlíků mohl dosáhnout až pěti milionů, pokud by se boje dále vyostřily.
Moskva hlásí postup jednotek, Kyjev tvrdí opak
Z Ukrajiny dál přicházejí rozporuplné informace o vojenské invazi, kterou ve čtvrtek zahájilo Rusko. Ruské síly podle ministerstva obrany v Moskvě dnes zaznamenaly další úspěchy a zničily velké množství ukrajinské výzbroje a vojenských infrastrukturních cílů. Představitel kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak ovšem prohlásil, že napadená území jsou pod ukrajinskou kontrolou.
Mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov podle agentury TASS večer řekl, že ruští vojáci během dne sestřelili dvanáct leteckých strojů ukrajinských sil. Jedná se podle něj o šest bojových letounů, jeden vrtulník a pět bezpilotních aparátů. Kromě toho prý Ukrajinci přišli o 67 tanků a dalších obrněných vozidel, 16 raketometů a 87 speciálních vojenských vozidel.
"Celkem ruské ozbrojené síly vyřadily 211 vojenských objektů ukrajinské vojenské infrastruktury. Mezi nimi je 17 velitelských stanovišť a komunikačních center, 19 protiletadlových raketových systémů S-300 a Osa, 39 radarových stanic," uvedl Konašenkov.
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová na druhé straně na facebooku odpoledne vyčíslila, že ruské síly od zahájení agrese přišly o 80 tanků, 516 dalších různých obrněných vozidel, deset letounů, sedm vrtulníků. Kromě toho bylo podle ní bylo zabito, zraněno nebo zajato 2800 ruských vojáků.
Údaje, které obě strany uvádějí, nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Podoljak podle tiskových agentur ujišťoval, že území, která se stala terčem ruského útoku, jsou nadále "pod kontrolou". Tíživá situace je podle něj v Charkově na severovýchodě země v blízkosti ruských hranic. Místní úřady také informovaly, že ruské jednotky po tuhém boji s obránci překročily na jihu země Dněpr, čímž se jim otevřela cesta pro postup na město Cherson.
Ve svízelné situaci se ocitla také města Sumy a Konotop na severovýchodě Ukrajiny. Podle Konašenkova je ruské síly už zcela obklíčily.
Zpravodaj deníku Kommersant informoval o střelbě, která se ozývá v Oděse. Podle něj se zdá, že město bylo napadeno z moře.
Související
Ukrajina hlásí přes 50 zraněných po mimořádně velkém ruském útoku. Cílem byl i Kyjev
Útok na dětskou nemocnici? Nikdy by nás to nenapadlo, děti plakaly, popisují lékaři
Kyjev , Ukrajina , Armáda Ukrajina , Ruská armáda , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
před 2 hodinami
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet
před 4 hodinami
Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat
před 5 hodinami
Ještě na tom nejsme tak špatně, prohlásil Pavel v novoročním projevu
Aktualizováno před 6 hodinami
Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
před 7 hodinami
Rusko utáhlo kohoutky a Moldavsko mrzne. Po zastavení dodávek plynu nefunguje topení ani teplá voda
před 8 hodinami
Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze
před 9 hodinami
V Německu je po silvestrovských oslavách pět mrtvých. Zákaz prodeje pyrotechniky obchází přes Česko
před 9 hodinami
Kde se zaseknul boj s extrémním počasím? Zastavit se ho podařilo jedné jediné zemi
před 10 hodinami
Prvním miminkem roku 2025 je zřejmě Terezka. Na svět přišla dvě minuty po půlnoci
před 10 hodinami
Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
před 12 hodinami
Počasí přinese do konce prázdnin citelné oteplení i ochlazení, dorazí i silný vítr
Aktualizováno před 18 hodinami
Silvestr v Česku je zatím klidný. Policie uzavřela nábřeží, v ulicích jsou policisté s dlouhými zbraněmi
včera
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
včera
Německo chce prodloužit kontroly na hranicích s Českem
včera
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
včera
Po čtvrtstoletí u moci čelí Putin nové výzvě: Návratu Donalda Trumpa
včera
Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili
včera
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.
Zdroj: Libor Novák