Londýnská radnice uzavře pro auta rozsáhlé části městského centra, které chce vyhradit chodcům a cyklistům. V době uvolňování koronavirových restrikcí se metropole snaží předejít přeplněné hromadné dopravě i dopravním zácpám. O plánu starosty města Sadiqa Khana dnes informoval deník The Guardian, podle nějž jde celosvětově o jednu z největších iniciativ s cílem omezit automobilovou dopravu.
Hlavní ulice mezi mostem London Bridge a čtvrtí Shoreditch, nádražími Euston a Waterloo, ulicí Old Street a stanicí metra Holborn budou vyhrazeny pěším, cyklistům a autobusům městské hromadné dopravy. Osobní a nákladní auta budou vykázána i přímo z mostů Waterloo a London Bridge ve středu města.
Podle odborníků je klíčové podpořit pěší chůzi a cyklistiku v době, kdy se lidé po konci restriktivních opatření přijatých v souvislosti s epidemií vracejí do práce. Dodržování fyzického odstupu je totiž v přeplněných prostředcích hromadné dopravy nemožné a současně by nárůst automobilové dopravy znamenal dopravní kolaps i zvýšení znečištění ovzduší.
Khan dnes prohlásil že epidemie covid-19 představuje "největší výzvu pro síť veřejné dopravy v rámci londýnského dopravního podniku". Dodal, že Londýňané s postupným uvolňováním omezujících opatření budou muset "vynaložit obrovské úsilí", aby ve veřejné dopravě zachovali bezpečný fyzický odstup.
"Znamená to, že musíme udržet počet lidí ve veřejné dopravě co nejnižší. A nemůžeme dopustit, aby cesty podnikané dříve veřejnou dopravou nahradila auta, protože naše ulice by se ihned zablokovaly, byly by nepoužitelné a vzrostlo by jedovaté znečištění ovzduší," uvedl starosta.
Khan Londýňany varoval, že změny budou rušivé. "Pokud chceme, aby byla doprava v Londýně bezpečná a Londýn nadále v celosvětovém měřítku konkurencechopný, pak nemáme jinou možnost než dát londýnským ulicím urychleně nové využití pro lidi," řekl.
Práce na uličních uzávěrách začnou okamžitě a podle úředníků potrvají šest týdnů. Představitelé města dále uvedli, že pracují s jednotlivými městskými částmi na zavedení podobných opatření i na menších ulicích.
Součástí plánu na omezení automobilové dopravy je zvýšení poplatku za vjezd do centra města z 11,5 na 15 liber (z asi 360 na 470 korun).
Opatření na podporu chodců a cyklistů zavedla v uplynulých týdnech již řada světových metropolí od Madridu po Mexiko. David Miller, který tyto kroky koordinuje v rámci mezinárodního sdružení měst C40, však říká, že plány ohlášené londýnskou radnicí jsou přesto výjimečné.
"Gratulace (...) Khanovi, že ukázal světu, co je možné, když přehodnotíme fungování našich měst ku prospěchu a zdraví všech," řekl. "Opatření dnes oznámená Londýnem, včetně rozsáhlých zón bez aut, vyčistí vzduch, který Londýňané dýchají, zlepší veřejné zdraví jak v době pandemie covidu-19, tak i dlouho do budoucnosti. Pomůže také odvrátit klimatickou krizi. To je budoucnost, kterou chceme," dodal.
Související
Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan
Trump: Paříž a Londýn už jsou k nerozeznání. Otevřely dveře džihádu
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 32 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 54 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 57 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák