Parlamentní volby v Německu plánované na září letošního roku ukončí šestnáctileté kancléřství Angely Merkelové, připomíná Torrey Taussigová v komentáři pro server National Interest. Politoložka z Harvard Kennedy School konstatuje, že Merkelová za sebou sice zanechá smíšený odkaz na poli politiky vůči Moskvě, přesto Německo a Evropa ztrácí politika, který Rusku a jeho prezidentu Vladimiru Putinovi velmi dobře rozuměl.
Odchází silný zastánce tlaku na Rusko
Vztahy Evropy a Moskvy jsou pochopitelně křehké od chvíle, kdy Rusko v roce 2014 anektovalo Krymský poloostrov a vojensky vpadlo na Ukrajinu, nastiňuje odbornice. Dodává, že zmíněná anexe podnítila obnovení snah v rámci Severoatlantické aliance zvýšit výdaje na obranu a posílit odstrašovací opatření na svém východním křídle.
Pak přišlo posilování ruských ozbrojených sil, modernizace ruského jaderného arzenálu, neustávající kybernetické útoky a neomalené nasazení chemických zbraní k otravě bývalého ruského špióna Sergeje Skripala a předáka ruské opozice Alexeje Navalného, rekapituluje Taussigová. Doplňuje, že toto vedlo Evropskou unii k uvalení dalších sankcí na Rusko.
Na pozadí těchto destabilizujících akcí byla německá kancléřka silným zastáncem udržování tlaku na Rusko prostřednictvím vytrvalých a koordinovaných sankcí, vysvětluje politoložka. Podotýká, že Německo se také snažila v rámci takzvaného Minského procesu dosáhnout pokroku v situaci na Ukrajině, i když dosud zaznamenala jen omezený úspěch.
"Avšak politika Merkelové vůči Rusku byla také silně kritizována ve Washingtonu, Kyjevě a dalších evropských metropolích," pokračuje expertka. Uvádí, že pozornost poutala především kancléřčina houževnatá podpora plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět ruský plyn přímo do Německa po dně Baltského moře, díky čemuž obejde Ukrajina, která přijde o miliardy dolarů za transitní poplatky.
Na rozdíl od administrativy amerického prezidenta Joe Bidena, která považuje plynovod především za geopolitický projekt posilující ruský vliv a ruské páky na Evropu a Ukrajinu, německá kancléřka celý projekt vnímá jako čistě obchodní záležitost, vysvětluje Taussigová. Upozorňuje, že díky rozhodnutí německé vlády plynovod dokončit, ponese příští kancléř ještě větší odpovědnost za budoucnost Ukrajiny.
Na politické křižovatce
Navzdory smíšeným výsledkům Angela Merkelová přesto rozuměla Vladimiru Putinovi a jeho záměrům, domnívá se autorka komentáře. Kancléřka podle ní Rusko zná - ostatně plynně hovoří rusky - a věří, že složité problémy lze vyřešit skrze dialog.
Merkelová a Putin se tak během svých dlouhých pobytů v úřadu mnohokrát setkali, připomíná politoložka. Proto se obává, že Německo ztratí důležitého vyjednavače, až kancléřka odejde do politického důchodu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."S blížícími se zářijovými volbami představují hlavní německé politické strany odlišné politiky vůči Rusku," píše Taussigová. Nastiňuje, že nejtvrdší postoj vůči Moskvě zaujaly německá Strana zelených a její kandidátka na kancléřku Annelena Bearbocková, která vyzývala k zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2 a vystupuje proti autoritářským mocnostem, Rusko a Čínu nevyjímaje, přičemž takový postoj silně rezonuje i ve Washingtonu.
Pokud se jako vůdce příští německé vládní koalice naopak prosadí kandidát Křesťansko-demokratické unie Armin Laschet, pak by přístup Německa vůči Moskvě zřejmě definovaly spíše ekonomické zájmy než politické a geopolitické obavy, míní politoložka. Dodává, že důležité budou také francouzské prezidentské volby plánované na příští rok, které určí, jakého partnera bude mít Německo při prosazování svých zájmů v Evropě a vůči Rusku.
Související
Za Merkelové bylo lépe. Většina Němců si myslí, že se život v jejich zemi zhoršil
Když politici dojí stát kvůli sebepropagaci. Případ Merkelové nápadně připomíná Schillerovou
Angela Merkelová , Německo , Rusko , plynovod Nord Stream 2 , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák