NÁZOR: Merkelová odchází. Politoložka nastiňuje, jaké budou důsledky pro postoj k Rusku

Parlamentní volby v Německu plánované na září letošního roku ukončí šestnáctileté kancléřství Angely Merkelové, připomíná Torrey Taussigová v komentáři pro server National Interest. Politoložka z Harvard Kennedy School konstatuje, že Merkelová za sebou sice zanechá smíšený odkaz na poli politiky vůči Moskvě, přesto Německo a Evropa ztrácí politika, který Rusku a jeho prezidentu Vladimiru Putinovi velmi dobře rozuměl.

Odchází silný zastánce tlaku na Rusko

Vztahy Evropy a Moskvy jsou pochopitelně křehké od chvíle, kdy Rusko v roce 2014 anektovalo Krymský poloostrov a vojensky vpadlo na Ukrajinu, nastiňuje odbornice. Dodává, že zmíněná anexe podnítila obnovení snah v rámci Severoatlantické aliance zvýšit výdaje na obranu a posílit odstrašovací opatření na svém východním křídle.

Pak přišlo posilování ruských ozbrojených sil, modernizace ruského jaderného arzenálu, neustávající kybernetické útoky a neomalené nasazení chemických zbraní k otravě bývalého ruského špióna Sergeje Skripala a předáka ruské opozice Alexeje Navalného, rekapituluje Taussigová. Doplňuje, že toto vedlo Evropskou unii k uvalení dalších sankcí na Rusko.

Na pozadí těchto destabilizujících akcí byla německá kancléřka silným zastáncem udržování tlaku na Rusko prostřednictvím vytrvalých a koordinovaných sankcí, vysvětluje politoložka. Podotýká, že Německo se také snažila v rámci takzvaného Minského procesu dosáhnout pokroku v situaci na Ukrajině, i když dosud zaznamenala jen omezený úspěch.

"Avšak politika Merkelové vůči Rusku byla také silně kritizována ve Washingtonu, Kyjevě a dalších evropských metropolích," pokračuje expertka. Uvádí, že pozornost poutala především kancléřčina houževnatá podpora plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět ruský plyn přímo do Německa po dně Baltského moře, díky čemuž obejde Ukrajina, která přijde o miliardy dolarů za transitní poplatky.  

Na rozdíl od administrativy amerického prezidenta Joe Bidena, která považuje plynovod především za geopolitický projekt posilující ruský vliv a ruské páky na Evropu a Ukrajinu, německá kancléřka celý projekt vnímá jako čistě obchodní záležitost, vysvětluje Taussigová. Upozorňuje, že díky rozhodnutí německé vlády plynovod dokončit, ponese příští kancléř ještě větší odpovědnost za budoucnost Ukrajiny.

Na politické křižovatce

Navzdory smíšeným výsledkům Angela Merkelová přesto rozuměla Vladimiru Putinovi a jeho záměrům, domnívá se autorka komentáře. Kancléřka podle ní Rusko zná - ostatně plynně hovoří rusky - a věří, že složité problémy lze vyřešit skrze dialog.

Merkelová a Putin se tak během svých dlouhých pobytů v úřadu mnohokrát setkali, připomíná politoložka. Proto se obává, že Německo ztratí důležitého vyjednavače, až kancléřka odejde do politického důchodu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"S blížícími se zářijovými volbami představují hlavní německé politické strany odlišné politiky vůči Rusku," píše Taussigová. Nastiňuje, že nejtvrdší postoj vůči Moskvě zaujaly německá Strana zelených a její kandidátka na kancléřku Annelena Bearbocková, která vyzývala k zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2 a vystupuje proti autoritářským mocnostem, Rusko a Čínu nevyjímaje, přičemž takový postoj silně rezonuje i ve Washingtonu.  

Pokud se jako vůdce příští německé vládní koalice naopak prosadí kandidát Křesťansko-demokratické unie Armin Laschet, pak by přístup Německa vůči Moskvě zřejmě definovaly spíše ekonomické zájmy než politické a geopolitické obavy, míní politoložka. Dodává, že důležité budou také francouzské prezidentské volby plánované na příští rok, které určí, jakého partnera bude mít Německo při prosazování svých zájmů v Evropě a vůči Rusku.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Rusko plynovod Nord Stream 2 Ukrajina

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy