Na Donbasu mělo dnes začít oddělení vojsk, operace se zadrhla

Na dvou místech donbaské fronty mělo dnes začít stahování znepřátelených sil a vytváření takzvané šedé nárazníkové zóny. Podle informací ukrajinských i povstaleckých médií se ale operace neuskutečnila, podle Kyjeva je důvodem neustávající ostřelování armádních pozic z povstaleckých zbraní. Do prostoru oddělení vojsk navíc dorazily skupiny ukrajinských radikálních nacionalistů, kteří chtějí mírovou operaci zmařit.

Oddělení armádních a povstaleckých jednotek bylo 1. října dojednáno na mírových rozhovorech v Minsku, kde se rovněž Kyjev zavázal, že uzná samosprávný status povstaleckých zón v Luhanské a Doněcké oblasti. Obě dohody - o stažení vojsk i o samosprávě - vyvolaly silný odpor národně orientovaných ukrajinských skupin a dobrovolníků bojujících na východě země proti separatistům.

Vytvoření nárazníkové zóny mělo dnes začít v lokalitách Zolote v Luhanské oblasti a Petrivske v Doněcké oblasti, u obce Stanycja Luhanska bylo dokončeno v červnu. Situace se dnes podle ukrajinských médií vyhrotila u obce Zolote, kde povstalci údajně odpálili světlici na znamení, že jsou ke stažení svých bojovníků připraveni. Z ukrajinské strany ale údajně žádný signál nevyšel a povstalci Kyjev obvinili, že ujednání sabotuje.

Ukrajinské velení oznámilo, že operace oddělení vojsk, která se podle původního plánu měla uskutečnit už v pondělí, ani dnes nezačala. Povstalci podle ukrajinského velení pokračují v ostřelování pozic ukrajinské armády. Mluvčí ministerstva obrany v Kyjevě řekl, že podmínkou vytvoření nárazníkové zóny je alespoň týdenní klid zbraní. Povstalecká agentura DAN oznámila, že nový pokus o oddělení vojsk je naplánován už na čtvrtek.

Podle agentury Reuters je stahování jednotek nejjednodušší součástí dohod z Minsku, a pokud se ani toto nemůže uskutečnit, pak je perspektiva urovnání vleklého konfliktu na Donbasu vzdálená.

Situaci zkomplikovaly i dvě stovky ukrajinských radikálů, kteří dorazili do nárazníkového prostoru s cílem operaci zmařit. Podle serveru Depo je vede Andrij Bilackyj, bývalý velitel dobrovolnického pluku Azov. U obce Kreminna ukrajinská policejní hlídka radikály zastavila střelbou do vzduchu, avšak automobilům opatřeným ukrajinskými vlajkami se podařilo policejní kordon prorazit. Jeden policista byl zraněn.

Na situaci na frontě podle ruských i ukrajinských diplomatů do značné míry závisí svolání summitu takzvané normandské skupiny, která sdružuje Ukrajinu, Rusko, Německo a Francii. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že pokud se vojska neoddělí, budou o osudu summitu rozhodovat nejvyšší představitelé zúčastněných zemí.

Střelba na Donbasu ani dnes neutichla. Podle Kyjeva ostřelovali vzbouřenci pozice ukrajinské armády u obcí Pisky a Novoluhanske z děl a minometů, separatisté oznámili útok armády na deset povstaleckých obcí. Ztráty hlášeny nejsou.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Armáda Ukrajina Donbass Doněck Luhanská lidová republika Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy