NÁZOR - Tragédie ponorky Kursk zůstává i po dvaceti letech jednou z nejtemnějších kapitol v dějinách ruského námořnictva. V komentáři pro server National Interest to tvrdí vojenský historik a publicista Mark Episkopos z think tanku Center for National Interest.
Jedna z nejlepších ruských ponorek
Raketová ponorka s jaderným pohonem Kursk byla jednou z posledních postavených v rámci Projektu 949A Antěj, v kódu NATO označovaném jako třída Oscar II, nastiňuje Episkopos. Konstatuje, že šlo vrchol pozdní konstrukce sovětských jaderných ponorek, jejichž účelem byl boj s americkými skupinami letadlových lodí.
Plánovány byly dvě desítky těchto plavidel, ale před koncem studené války se jich podařilo postavit pouze třináct, uvádí historik. Dodává, že Kursk byl zařazen do Severního loďstva v roce 1994, tedy v době, kdy docházelo k tvrdým škrtům v rozpočtu ruského námořnictva a chronický nedostatek údržby po zhroucení Sovětského svazu uvrhl mnoho ruských ponorek do havarijního stavu.
"Kursk byl široce považován za jednu z nejlepších ponorek Severního loďstva, obsluhován schopnou posádkou," pokračuje autor komentáře. Připomíná, že 12. srpna 2000 se Kursk připojil k desítkám dalších ruských plavidel v rámci největšího námořního cvičení po pádu Sovětského svazu.
Ponorka dostala povolení vypálit několik cvičných torpéd na raketový křižník třídy Kirov, Pjotr Veliký, rekapituluje Episkopos. Vysvětluje, že po značném zpoždění se v rozmezí dvou minut ozvaly dvě podvodní exploze a ke zděšení všech účastníků cvičení se Kursk po těchto explozích potopil.
Výbuch zničil přední část trupu a mnoho oddílů ponorky, shrnuje historik. Poukazuje, že po zdlouhavé fázi interních zmatků a byrokratické řevnivosti dospělo vládní vyšetřování k závěru, že na palubě explodovalo jedno z torpéd typu 65-76A, a to kvůli úniku peroxidu vodíku.
Exploze způsobila požár, který se rychle šířil plavidlem, zamořil několik oddílů toxickými zplodinami a následně vyvolal výbuch mnoha dalších torpéd, parafrázuje Episkopos závěry šetření. Dodává, že výbuchy údajně přežilo třiadvacet námořníků, ale i ti nakonec zahynuli kvůli nepříliš včasné záchranné akci.
Bolestivý budíček
Incident si tak vyžádal životy celé posádky Kursku, 118 lidí, uvádí autor komentáře. Poukazuje, že následná šetření zjistila mnoho případů přečinů a porušení předpisů, včetně nefunkční záchranné bóje, vynechaných kontrolních prohlídek i údajného nesprávného zacházení s citlivým palubním vybavením.
"(Ruská) vláda nakonec jako zdroj úniku určila vadný svár na torpédu," pokračuje Episkopos. Odkazuje na pozdější zjištění, že cvičné torpédo bylo ve špatném stavu a jako takové se na palubě Kursku vůbec nemělo nacházet.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Vadný svár sice mohl být bezprostřední příčinou exploze, ale není příliš pochyb o tom, že katastrofa Kursku byla čistě výsledkem systematické neschopnosti, všudypřítomné nedbalosti a nepřijatelného odbývání údržby v desetiletí po zhroucení Sovětského svazu, tvrdí historik. Zdůrazňuje, že katastrofu dokončila "zpackaná" reakce Moskvy.
Kreml v kritických dnech po katastrofě vydával protichůdná a fakticky sporná stanoviska, zdráhal se zveřejnit počet obětí, nekomunikoval patřičně s jejich rodinami a nevysvětlitelně oddaloval konečný souhlas s přijetím britské a norské pomoci při záchranné operaci k vraku, připomíná Episkopos. Upozorňuje, že debata o tom, co bylo důvodem, pokračuje, ale někteří zmiňují možnost, že Kreml zpočátku nedostal od armády přesné informace o rozsahu poškození ponorky a počtu obětí.
"Katastrofa Kursku nebyla pouze lekcí pro Moskvu z krizového managementu, ale také bolestným budíčkem ohledně neutěšeného stavu mnoha ruských vojenských plavidel," vyzdvihuje historik. Připomíná, že po roce 2010 tak ruské ministerstvo obrany vytýčilo rozsáhlý modernizační a přezbrojovací program, který má námořnictvu vdechnout nový život.
Související

Před 24 lety vybuchla ponorka Kursk. Záchranná operace ještě dnes tvoří skvrnu na Putinově prezidenství

20 let od potopení Kursku: Za zkázou ponorky stojí diletantství Ruska i odmítání pomoci ze Západu
ponorka Kursk , Ruská armáda , Rusko , Ponorky
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
před 1 hodinou

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
před 2 hodinami

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
před 2 hodinami

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
před 3 hodinami

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
před 4 hodinami

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
před 5 hodinami

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
před 6 hodinami

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
před 6 hodinami

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
před 7 hodinami

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
před 8 hodinami

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
před 9 hodinami

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
včera

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
včera

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
včera
Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.
Zdroj: Libor Novák