Nobelovu cenu za mír získali novináři Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín

Nobelovu cenu za mír získali v letošním roce novináři Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín za svůj boj za svobodu slova. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor.

"Svoboda projevu a svoboda informací jsou klíčovými předpoklady demokracie a chrání před válkou a konflikty. Držitelé Nobelovy ceny za mír za rok 2021 jsou zástupci všech novinářů, kteří hájí tyto ideály ve světě, kde demokracie a svoboda tisku čelí čím dál nepříznivějším podmínkám," uvedl Nobelův výbor ve svém prohlášení.

Muratov je spoluzakladatelem a šéfredaktorem ruského opozičního listu Novaja gazeta, pro nějž pracovala i uznávaná novinářka Anna Politkovská, zavražděná v Moskvě v roce 2006. "Novaja gazeta je v současnosti nejnezávislejší list v Rusku se silně kritickým postojem k moci. Díky žurnalistice založené na faktech a profesní integritě se stal důležitým zdrojem informací o trestuhodných stránkách ruské společnosti, které jsou v jiných médiích zmiňovány jen zřídka," napsal Nobelův výbor. Připomněl, že od svého založení v roce 1993 Novaja gazeta publikovala kritické články o tématech sahajících od korupce přes policejní násilí, nezákonné zatýkání, volební podvody a internetové trolly až po nasazování ruských ozbrojených sil v Rusku i za jeho hranicemi.

"Odpůrci listu Novaja gazeta na to reagovali zastrašováním, výhrůžkami, násilím a vraždami. Od začátku fungování listu bylo zabito šest jeho novinářů, včetně Anny Politkovské, která psala články odhalující fakta o válce v Čečensku. Navzdory těmto vraždám a hrozbám šéfredaktor Muratov vždy odmítal opustit nezávislou politiku listu a důsledně bránil právo novinářů psát, co chtějí a o čem chtějí, pokud to odpovídá profesním a etickým normám žurnalistiky," dodal výbor.

Ressaová v roce 2012 spoluzaložila a stále řídí zpravodajský portál Rappler, který je jedním z mála místních médií kritických ke kontroverznímu filipínskému prezidentovi Rodrigovi Dutertemu. Terčem kritiky se v Rappleru stala především prezidentova tvrdá protidrogová kampaň, která si podle oficiálních filipínských zdrojů vyžádala na 6000 obětí, zatímco organizace pro lidská práva uvádějí přes 12.000 mrtvých, převážně z řad drobných překupníků a narkomanů. "Ressaová s využitím svobody slova poukazuje na zneužívání moci, násilnosti a rostoucí autoritářství ve své rodné zemi. Dokumentuje také, jak jsou sociální sítě využívány k šíření falešných zpráv a zastrašování oponentů," uvedl Nobelův výbor.

Ačkoli ruský režim je častým terčem kritik listu Novaja gazeta, Kreml Muratovovi k získání ceny poblahopřál. "Můžeme Dmitriji Muratovovi pogratulovat. Soustavně pracuje v souladu se svými vlastními ideály a je jim věrný. Je talentovaný a statečný," prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Muratov řekl, že ocenění věnuje listu Novaja gazeta a jeho zabitým novinářům.

"Rozhodnutí výboru vyvolalo v Rusku protikladné reakce. Nehledě na to, že Novaja gazeta je známa kritikou ruského režimu, nespokojenost s rozhodnutím výboru vyjadřují hlavně lidé opozičních názorů, zatímco Kreml a vedení prokremelských médií naopak vřele gratulují Muratovovi," upozornila ruská redakce BBC. Z řad přívrženců opozice podle ní zaznívá na sociálních sítích rozhořčení, že cenu by si více zasloužil uvězněný opoziční politik Alexej Navalnyj či běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, avšak i někteří kritici připouštějí, že Muratov je ceny hoden.

Ressaová v reakci uvedla, že ji zisk ocenění ohromil. "Jsem v šoku," řekla v živém vysílání zpravodajského serveru Rappler.

Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 329 kandidátů: 234 jednotlivců a 95 organizací. V loňském roce si Nobelovu cenu odnesl Světový potravinový program (WFP) za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech.

Cena za mír je předposlední Nobelovou cenou, která byla letos ohlášena. Postupně byli tento týden oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku, chemii a literaturu. V pondělí se veřejnost dozví jméno nositele letošní ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos činí deset milionů švédských korun (zhruba 25 milionů Kč). Slavnostní předávání Nobelových cen se uskuteční 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela (1833-1896).

Muratov agentuře RIA Novosti řekl, že část prémie převede na dobročinný fond Kruh dobra, pomáhající těžce nemocným dětem. Tento fond založil počátkem letošního roku prezident Vladimir Putin a do fondu míří peníze ze zvýšené daně Rusů vydělávajících více než pět milionů rublů ročně, dodala BBC. Nezávislá stanice Echo Moskvy upozornila, že prémie by se pro ruské úřady mohla stát záminkou, aby Muratovův deník označily hanlivou nálepkou "zahraničního agenta" - získání Nobelovy ceny by tak v současném Rusku následovalo příklad z dob Sovětského svazu, kdy znamenalo jen problémy.

Související

Více souvisejících

nobelova cena Dmitrij Muratov a Maria Ressaová (Nobelova cena)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 18 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 3 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy