Orbán informoval o výjimce. Maďarsko může dál dovážet plyn z Ruska

Maďarsko si na summitu v Bruselu zajistilo výjimku z cenového stropu, jehož podobou se u dováženého zemního plynu ve čtvrtek zabývala Evropská unie. Oznámil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Znamená to, že Maďarsko bude moci nadále dovážet plyn z Ruska na základě dlouhodobé smlouvy, kterou má na 15 let uzavřenou s ruskou plynárenskou společností Gazprom. Uvedla to agentura Reuters.

"Získali jsme výjimku z cenového stropu na plyn, bezpečnost dodávek plynu do Maďarska tak není ohrožena," napsal maďarský premiér na facebooku. Uvedl také, že i když bude v Evropě shoda na společných nákupech plynu, nebude to pro Maďarsko povinné.

Evropská unie se na čtvrtečním summitu dohodla na přijetí souboru mimořádných opatření k řešení energetické krize, přičemž Německo ustoupilo tlaku ostatních členských států a připravilo půdu pro dočasné omezení cen zemního plynu, uvedla agentura Bloomberg. Ceny plynu pro evropský trh se po dohodě z Bruselu začaly dnes ráno snižovat.

Návrhy Evropské komise (EK) v otázkách energetiky podle Orbána představovaly pro Maďarsko největší nebezpečí. "Jejich přijetí by znamenalo riziko zastavení dodávek plynu do Maďarska během několika dní," uvedl premiér. Výsledek jednání tak podle něj znamená, že se maďarské vládě podařilo ochránit zájmy Maďarska a že takové riziko už nehrozí.

"Maďarsko nezůstalo osamoceno a podařilo se mu vyjednat spravedlivou dohodu," oznámil Orbán, kterého cituje agentura MTI. "Dohodli jsme se, že i kdyby byl v Evropě zaveden strop u cen plynu, nemělo by to dopad na dlouhodobé smlouvy, bez kterých by byly dodávky plynu do Maďarska ze dne na den znemožněny," uvedl Orbán.

Cena plynu pro evropský trh se od loňska zvyšuje, zatímco loni na jaře se pohybovala kolem 18 eur za megawatthodinu (MWh), do konce loňského roku vystoupila nad 130 eur/MWh. Podle části analytiků je to reakce na energetickou politiku EU, která počítá s rychlým odklonem od fosilních paliv bez adekvátní náhrady. Po lednovém poklesu ceny k 60 eurům se další růstová vlna dostavila po začátku ruské invaze na Ukrajinu - do konce léta se cena dostala nad 350 eur/MWh, nyní se pohybuje kolem 115 eur za megawatthodinu.

Účastníci bruselského summitu se shodli, že pokud budou v Evropě dohodnuty podmínky pro společné nákupy plynu, Maďarsko jimi nebude vázáno. "To je důležité, protože ceny energií na domácím trhu můžeme snížit pouze tehdy, když budeme mít k dispozici surovinu z více zdrojů, když bude na maďarském energetickém trhu větší konkurence," dodal maďarský premiér.

Maďarsko loni s Gazpromem uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Letos se navíc s touto ruskou firmou dohodlo na dodávkách nad rámec již uzavřené smlouvy. Ministr zahraničí Péter Szijjártó minulý týden uvedl, že Gazprom potvrdil závazek dodávat plyn do Maďarska a dlouhodobě provozovat plynovod TurkStream, který je k těmto dodávkám nezbytný. Maďarsko je na ruském plynu i ropě silně závislé a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.

Levný plyn do EU z Ruska léta proudil zejména přes podmořský plynovod Nord Stream, ten je ale po dosud neobjasněných explozích mimo provoz a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bude v dohledné době opraven a znovu zprovozněn. Unie po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu deklarovala záměr přestat ropu a plyn z Ruska zcela odebírat a naopak zvyšuje nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG), zejména od Spojených států.

Maďarsko, podobně jako Česká republika nebo Rakousko, je vnitrozemskou zemí, tedy bez přístupu k moři. Je proto závislé na dovozu ruských energetických surovin sítí produktovodů. To je i důvod, proč Budapešť dostala výjimku z dohodnutého embarga na dovoz ruské ropy, na němž se EU dohodla v létě, poznamenal belgický server BrusselsMorning. Rakousko je také závislé na dodávkách plynu z Ruska a k návrhům na stanovení cenového stropu na úrovni EU se dosud stavělo skepticky.

Dohodu lídrů EU na čtvrtečním summitu v Bruselu komplikoval právě spor o stanovení maximálních cen plynu. Většina států EU takový návrh podporuje, o jeho zavedení do praxe ale často mají různé představy. Zejména Německo pak cenový strop stále odmítá.

Po několikahodinovém jednání účastníci bruselského summitu požádali Evropskou komisi, aby navrhla "dočasný dynamický cenový koridor pro transakce se zemním plynem s cílem okamžitě omezit případy nadměrných cen plynu", uvádí se ve společných závěrech ze summitu. Lídři také uvedli, že budou usilovat o dočasný rámec pro omezení ceny plynu při výrobě elektřiny, včetně analýzy nákladů a přínosů.

Související

Robert Fico Komentář

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko plyn Rusko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 13 hodinami

včera

včera

včera

Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu

Na druhý svátek vánoční pronesl předseda vlády Petr Fiala svůj vánoční projev občanům České republiky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy