Maďarsko si na summitu v Bruselu zajistilo výjimku z cenového stropu, jehož podobou se u dováženého zemního plynu ve čtvrtek zabývala Evropská unie. Oznámil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Znamená to, že Maďarsko bude moci nadále dovážet plyn z Ruska na základě dlouhodobé smlouvy, kterou má na 15 let uzavřenou s ruskou plynárenskou společností Gazprom. Uvedla to agentura Reuters.
"Získali jsme výjimku z cenového stropu na plyn, bezpečnost dodávek plynu do Maďarska tak není ohrožena," napsal maďarský premiér na facebooku. Uvedl také, že i když bude v Evropě shoda na společných nákupech plynu, nebude to pro Maďarsko povinné.
Evropská unie se na čtvrtečním summitu dohodla na přijetí souboru mimořádných opatření k řešení energetické krize, přičemž Německo ustoupilo tlaku ostatních členských států a připravilo půdu pro dočasné omezení cen zemního plynu, uvedla agentura Bloomberg. Ceny plynu pro evropský trh se po dohodě z Bruselu začaly dnes ráno snižovat.
Návrhy Evropské komise (EK) v otázkách energetiky podle Orbána představovaly pro Maďarsko největší nebezpečí. "Jejich přijetí by znamenalo riziko zastavení dodávek plynu do Maďarska během několika dní," uvedl premiér. Výsledek jednání tak podle něj znamená, že se maďarské vládě podařilo ochránit zájmy Maďarska a že takové riziko už nehrozí.
"Maďarsko nezůstalo osamoceno a podařilo se mu vyjednat spravedlivou dohodu," oznámil Orbán, kterého cituje agentura MTI. "Dohodli jsme se, že i kdyby byl v Evropě zaveden strop u cen plynu, nemělo by to dopad na dlouhodobé smlouvy, bez kterých by byly dodávky plynu do Maďarska ze dne na den znemožněny," uvedl Orbán.
Cena plynu pro evropský trh se od loňska zvyšuje, zatímco loni na jaře se pohybovala kolem 18 eur za megawatthodinu (MWh), do konce loňského roku vystoupila nad 130 eur/MWh. Podle části analytiků je to reakce na energetickou politiku EU, která počítá s rychlým odklonem od fosilních paliv bez adekvátní náhrady. Po lednovém poklesu ceny k 60 eurům se další růstová vlna dostavila po začátku ruské invaze na Ukrajinu - do konce léta se cena dostala nad 350 eur/MWh, nyní se pohybuje kolem 115 eur za megawatthodinu.
Účastníci bruselského summitu se shodli, že pokud budou v Evropě dohodnuty podmínky pro společné nákupy plynu, Maďarsko jimi nebude vázáno. "To je důležité, protože ceny energií na domácím trhu můžeme snížit pouze tehdy, když budeme mít k dispozici surovinu z více zdrojů, když bude na maďarském energetickém trhu větší konkurence," dodal maďarský premiér.
Maďarsko loni s Gazpromem uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Letos se navíc s touto ruskou firmou dohodlo na dodávkách nad rámec již uzavřené smlouvy. Ministr zahraničí Péter Szijjártó minulý týden uvedl, že Gazprom potvrdil závazek dodávat plyn do Maďarska a dlouhodobě provozovat plynovod TurkStream, který je k těmto dodávkám nezbytný. Maďarsko je na ruském plynu i ropě silně závislé a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.
Levný plyn do EU z Ruska léta proudil zejména přes podmořský plynovod Nord Stream, ten je ale po dosud neobjasněných explozích mimo provoz a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bude v dohledné době opraven a znovu zprovozněn. Unie po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu deklarovala záměr přestat ropu a plyn z Ruska zcela odebírat a naopak zvyšuje nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG), zejména od Spojených států.
Maďarsko, podobně jako Česká republika nebo Rakousko, je vnitrozemskou zemí, tedy bez přístupu k moři. Je proto závislé na dovozu ruských energetických surovin sítí produktovodů. To je i důvod, proč Budapešť dostala výjimku z dohodnutého embarga na dovoz ruské ropy, na němž se EU dohodla v létě, poznamenal belgický server BrusselsMorning. Rakousko je také závislé na dodávkách plynu z Ruska a k návrhům na stanovení cenového stropu na úrovni EU se dosud stavělo skepticky.
Dohodu lídrů EU na čtvrtečním summitu v Bruselu komplikoval právě spor o stanovení maximálních cen plynu. Většina států EU takový návrh podporuje, o jeho zavedení do praxe ale často mají různé představy. Zejména Německo pak cenový strop stále odmítá.
Po několikahodinovém jednání účastníci bruselského summitu požádali Evropskou komisi, aby navrhla "dočasný dynamický cenový koridor pro transakce se zemním plynem s cílem okamžitě omezit případy nadměrných cen plynu", uvádí se ve společných závěrech ze summitu. Lídři také uvedli, že budou usilovat o dočasný rámec pro omezení ceny plynu při výrobě elektřiny, včetně analýzy nákladů a přínosů.
Související
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
Viktor Orbán , Maďarsko , plyn , Rusko
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
před 1 hodinou
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 1 hodinou
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 2 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 3 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 4 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 5 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 6 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 6 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 8 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 8 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 9 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 10 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 10 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 10 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 11 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 13 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
Na druhý svátek vánoční pronesl předseda vlády Petr Fiala svůj vánoční projev občanům České republiky.
Zdroj: Libor Novák