EU se otevírá okolnímu světu. Připravila seznam povolených zemí

Na rozdíl od USA, kde je situace s epidemií koronaviru stále vážná, se EU pomalu probouzí k životu a bruselští úředníci už mají připravený seznam kritérií, na základě nichž se po uvolnění režimu na vnějších hranicích Schengenu 1. července otevře vybraným třetím zemím.

Mezi EU a mimounijními zeměmi by se měl obnovit volný pohyb podle epidemiologické situace. Bude-li v daném státě počet nakažených na 100 tisíc obyvatel stejný nebo nižší, než je evropský průměr, pak by jeho občané mohli do Evropy bez omezení. Alespoň tak informovali tři diplomaté server POLITICO. Roli bude hrát i spolehlivost oficiálních statistik.

První vlna by měla zahrnovat 19 zemí: Alžírsko, Andorra, Austrálie, Kanada, Gruzie, Japonsko, Monako, Černá Hora, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, San Marino, Srbsko, Jižní Korea, Thajsko, Tunisko, Uruguay, Vatikán a Čína.

Režim otevírání hranic bude vycházet ze zásady reciprocity, tedy vzájemnosti. Aby se EU otevřela dané třetí zemi, musí i ta být bez omezení přístupná evropským občanům. Například Čína by díky tomu mohla být přístupná už před 1. červencem. Spojené státy, které jsou nákazou nejvíce zasažené, na seznamu nefigurují.

Washington sice s EU vede debaty o případném budoucím znovuobnovení spojení, ale zatím se s ním nepočítá. Na seznamech zemí, vůči nimž by se měl režim postupně uvolňovat, USA vůbec nefigurují. Podobně jako je tomu v případě evropského semaforu by se měl i seznam povolených třetích zemí v řádu týdnů aktualizovat.

Ačkoliv mají jednotlivé členské země pravomoc se samy rozhodovat, vůči kterým mimounijním státům se otevřou, Brusel stále tlačí na jednotný a koordinovaný přístup. Jednotlivé státy by měly dát svůj souhlas během sobotního večera. V případě souhlasu budou daná celoevropská kritéria platit, ještě než se stanou účinnými.

V dalším dokumentu se nachází také seznam důvodů cestování, které by umožnilo vstup na území EU všem občanům světa bez ohledu na to, zda pocházejí z povolené země. Jednat by se například mělo o cestování za účelem práce, výkonu diplomacie, tranzitu, získání azylu a jiné mezinárodní ochrany, studenty apod.

Související

Více souvisejících

cestování EU (Evropská unie) schengen Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy