EU se otevírá okolnímu světu. Připravila seznam povolených zemí

Na rozdíl od USA, kde je situace s epidemií koronaviru stále vážná, se EU pomalu probouzí k životu a bruselští úředníci už mají připravený seznam kritérií, na základě nichž se po uvolnění režimu na vnějších hranicích Schengenu 1. července otevře vybraným třetím zemím.

Mezi EU a mimounijními zeměmi by se měl obnovit volný pohyb podle epidemiologické situace. Bude-li v daném státě počet nakažených na 100 tisíc obyvatel stejný nebo nižší, než je evropský průměr, pak by jeho občané mohli do Evropy bez omezení. Alespoň tak informovali tři diplomaté server POLITICO. Roli bude hrát i spolehlivost oficiálních statistik.

První vlna by měla zahrnovat 19 zemí: Alžírsko, Andorra, Austrálie, Kanada, Gruzie, Japonsko, Monako, Černá Hora, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, San Marino, Srbsko, Jižní Korea, Thajsko, Tunisko, Uruguay, Vatikán a Čína.

Režim otevírání hranic bude vycházet ze zásady reciprocity, tedy vzájemnosti. Aby se EU otevřela dané třetí zemi, musí i ta být bez omezení přístupná evropským občanům. Například Čína by díky tomu mohla být přístupná už před 1. červencem. Spojené státy, které jsou nákazou nejvíce zasažené, na seznamu nefigurují.

Washington sice s EU vede debaty o případném budoucím znovuobnovení spojení, ale zatím se s ním nepočítá. Na seznamech zemí, vůči nimž by se měl režim postupně uvolňovat, USA vůbec nefigurují. Podobně jako je tomu v případě evropského semaforu by se měl i seznam povolených třetích zemí v řádu týdnů aktualizovat.

Ačkoliv mají jednotlivé členské země pravomoc se samy rozhodovat, vůči kterým mimounijním státům se otevřou, Brusel stále tlačí na jednotný a koordinovaný přístup. Jednotlivé státy by měly dát svůj souhlas během sobotního večera. V případě souhlasu budou daná celoevropská kritéria platit, ještě než se stanou účinnými.

V dalším dokumentu se nachází také seznam důvodů cestování, které by umožnilo vstup na území EU všem občanům světa bez ohledu na to, zda pocházejí z povolené země. Jednat by se například mělo o cestování za účelem práce, výkonu diplomacie, tranzitu, získání azylu a jiné mezinárodní ochrany, studenty apod.

Související

Více souvisejících

cestování EU (Evropská unie) schengen Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy