Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než Česko

Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo k dispozici velmi málo informací ohledně přenosu nového koronavirusu a to mělo za následek masivní úmrtnost převážně mezi staršími obyvateli. Na mnoha místech musela s odvozem mrtvých pomáhat armáda, protože zdravotnický systém zcela zkolaboval. V současné době mnoho zemí Evropy bojuje s druhou vlnou, která tvrdě zasáhla i Českou republiku, ale Itálie se poučila a zdá se, že svůj boj s korovirovou krizí vyhrává.

V březnu letošního roku zažila Itálie dramatickou situaci vlivem nového koronaviru. Denní počet úmrtí byl kolem 900 a zaměstnanci krematorií nestíhali vykonávat svoji práci, dokonce nezbyla ani kapacita v márnicích. Tragédie obrovských rozměrů je hlavní důvod, proč Itálie v současné době dokáže kontrolovat šíření nákazy. Podle dostupných dat z Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí má Itálie za posledních 14 dní pouze 35 nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel ve srovnání s Českem kde je nových případů 244. Španělsko je na tom o poznání hůř a to s 320 novými případy.

Italská vláda ze strachu, že by se mohla situace z jara opakovat prodloužila nouzový stav až do poloviny října. Podle serveru iRozhlas.cz tak mohla vláda reagovat v létě, kdy Itálie pocítila opět nárůst pozitivních případů. Opět bylo zavedeno povinné nošení roušek od 18:00 do 6:00, ale pouze v místech, kde bylo pravděpodobné, že se bude pohybovat hodně lidí. Podniky nadále musí dodržovat opatření jako je měření teploty, nošení roušek, rozestupy a italská vláda nadále doporučuje pracovat z domova.

Italský virolog Fabrizio Pregliasco se domnívá, že Itálie je v současné době lépe připravena ve srovnání s Velkou Británií, Španělskem nebo Francií, protože jako první čelila „covidovému hurikánu“. „Lidé se v březnu a dubnu velmi báli. To má vliv na krátkodobé chování, ale není jisté, jak dlouho to vydrží. Jsme středomořskou zemí a častěji, než v jiných zemích jednáme podle našich emocí,“ poznamenala psycholožka Guendalina Graffignová.

Dodržování základních pravidel 3R má pozitivní vliv na zpomalení šíření viru, ale v Itálii je to také díky novému systému trasování společně s navýšením testovací kapacity. Podle italského Národního institutu zdraví se podařilo podchytit pozitivní případy právě díky trasování, a to ze dvou třetin. V Česku se v současné době podíl pozitivních případů pohybuje kolem 20 %, v Itálii pouze 2,1 %.

Ředitel pro vědu Giuseppe Ippolito vznesl obavy nad znovu otevřením škol 14. září a také nad navrácením k „normálnímu“ životu. Podle jeho slov se může situace velmi rychle zhoršit. „Můžeme jen doufat, že udržíme křivku s minimálním nárůstem hospitalizací,“ uvedl ředitel, který zároveň pochvaluje důsledné trasování a velkou kapacitu testování.

Související

Více souvisejících

Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy