Putin a Erdogan pozorovali nová letadla. Pak mluvili o Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes spolu se svým ruským hostitelem Vladimirem Putinem sledoval první veřejné představení nového ruského letounu MS-21, který má konkurovat americkým boeingům a evropským airbusům v nejpopulárnější kategorii dopravních letadel.

Na moskevské letecké výstavě oba prezidenti také zhlédli letovou ukázku a pak si prohlédli kokpit nejnovější ruské stíhačky Su-57, o které se v tureckém tisku spekuluje jako o možné náhradě amerických letounů F-35. Jejich dodávku Spojené státy zrušily po tureckém nákupu ruského protiraketového systému S-400.

Putin při této příležitosti oznámil, že do Turecka právě dorazila další baterie tohoto vyspělého zbraňového systému. "Ráno se uskutečnila další dodávka," řekl Putin podle agentury TASS.

Ruský prezident také uvedl, že jednal se svým hostem i o možnostech společné výroby letecké techniky. "Jednali jsme o spolupráci ohledně (stíhaček) Su-35 a dokonce i ohledně Su-57. Mnohé zaujalo naše turecké partnery, a to nejen z hlediska získání, ale i společné výroby," uvedl s tím, že ruská strana je připravena tyto otázky projednat. Erdogan potvrdil zájem nejen získat ruské zbraně, ale i právo na jejich výrobu a příslušné technologie, ať jde o S-400 či o vojenská letadla.

Putin a Erdogan spolu rovněž hovořili o situaci v syrské provincii Idlib a shodli se na krocích, které povedou ke zničení tamních "teroristů".

"Spolu s tureckým prezidentem jsme stanovili další společné kroky, které povedou k neutralizaci teroristických hnízd v Idlibu a normalizaci situace v oblasti a tím pádem v celé Sýrii," uvedl na společném brífinku Putin. Ruský prezident zároveň dodal, že Erdogan zdůraznil, že Sýrie by měla zůstat sjednocenou zemí.

Ofenzivu na severozápadě Sýrie v provincii Idlib, kde žijí asi tři miliony lidí, a okolí zahájila Ruskem podporovaná syrská armáda letos v dubnu. Do tohoto regionu se v předchozích letech uchylovali povstalci i radikálové z ostatních částí Sýrie poté, co vláda syrského prezident Bašára Asada dostávala zpět pod svou kontrolu území ztracená v občanské válce, jež vypukla v roce 2011.

Erdogan na tiskové konferenci prohlásil, že ofenziva syrských vládních vojsk narušila klid, nastolený Tureckem a Ruskem v Idlibu, a útoky na turecká postavení označil za nepřijatelné.

Největší skupinou, která stojí proti vládnímu vojsku a jeho spojencům v Idlibu, je Haját Tahrír aš-Šám (HTS), známá dříve jako fronta An-Nusra nebo syrská Al-Káida. V oblasti působí i skupiny, které podporuje Turecko. V posledních dnech dobyla syrská armáda v důsledku intenzivních leteckých útoků a dělostřelecké palby území na jihu provincie Idlib a na severu sousední provincie Hamá.

Související

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Více souvisejících

Vladimír Putin Recep Tayyip Erdogan letectví letadla, letectví Sýrie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy