Mikrobioložka: Restrikce můžou trvat celý příští rok, vakcíně navzdory

NÁZOR - Spojené království se stalo první zemí, která schválila vakcínu proti nemoci covid-19 od společností Pfizer/BioNTech pro běžné použití, poukazuje Manal Mohammedová v komentáři pro server The Conversation. Mikrobioložka z Westminsterské univerzity připomíná, že britská vláda objednala 40 milionů kusů a první část - 800 tisíc dávek - má být v nejbližších dnech dodána z Belgie, kde se vakcína vyrábí.

První dodávka bude stačit k očkování 400 tisíc lidí - každý musí dostat dvě dávky, upozorňuje odbornice. Dodává, že britský Regulační úřad pro léčiva a zdravotní produkty (MHRA) také zahájil posuzování další vakcín, které se nacházejí v poslední fázi testování na lidech, tedy látek od společností AstraZeneca a Moderna, a pokud prokážou vysokou účinnost a bezpečnostní standard, budou rovněž schváleny pro běžné použití.

"Nejrychleji vyvinutou vakcínou vůbec je vakcína proti příušnicím, které trvalo pouhé čtyři roky od konceptu na trh," pokračuje Mohammedová. Podotýká, že všechny uvedené vakcíny tento rekord výrazně posunuly a jejich vývoj trval méně než rok, aniž by došlo k vynechávání důležitých fází.

MHRA posuzuje záznamy více než 40 tisíc účastníků testů vakcíny od Pfizeru, kteří pocházejí z různého prostředí, přičemž její efektivita - zamezení symptomatického průběhu nemoci covid-19 v podmínkách zkoušek - dosahuje 95 %, uvádí vědkyně. Dodává, že ve skutečných podmínkách bude zřejmě o něco nižší, ale důležité je to, že nevykazuje žádné vedlejší účinky, byť tato stránka bude po uvedení vakcíny na trh dále monitorována.

Očekává se, že očkováni budou nejprve zdravotníci, kteří jsou jednou z nejohroženějších skupin, konstatuje autorka komentáře. Vysvětluje, že nemocnice navíc mají extrémně výkonné chladící boxy, které jsou ke skladování vakcíny nezbytné, tudíž jsou z logistického hlediska dobrým místem pro zahájení očkování.  

S rouškami se nelučme

Tyto zprávy jsou podle Mohammedové skvělé a dávají důvod k optimismu ohledně budoucnosti. Zároveň však mikrobioložka zmiňuje názor profesora experimentální medicíny Petera Openshawa z Imperial College London, který tvrdí, že za této situace by bylo uvolnění restriktivních opatření "ohromnou chybou".

"Tudíž zatím nevyhazujte svou roušku a neobjímejte své prarodiče," píše expertka. Zmiňuje, že podle nejstarší nezávislé vědecké instituce světa, Royal Society, restrikce zůstanou v platnosti ještě mnoho měsíců, ne-li celý rok.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud se člověk nechá očkovat proti covidu-19, neměl by očekávat okamžitou imunitu proti nákaze, jelikož krevní buňky známé jako B lymfocyty musí nejprve detekovat antigen ve vakcíně a následně proti němu vytvořit konkrétní protilátky, vysvětluje vědkyně. Dodává, že teprve poté dokážou tyto protilátky napadnout a neutralizovat virus, je-li mu člověk vystaven.

Reakce imunitního systému, kterou vytvářejí B lymfocyty, se nazývá primární reakcí a nastartovat ji trvá zhruba dva týdny, tudíž dva týdny po očkování stále existuje riziko nákazy koronavirem, upozorňuje Mohammedová. Podotýká, že mnoho vakcín proti covidu-19 také vyžaduje dvojitou aplikaci, aby bylo dosaženo plné ochrany, přičemž interval mezi dávkami osciluje mezi 21 a 28 dny, a tak je o plné imunitě možné hovořit zhruba šest týdnů po aplikaci první dávky.

Zastavení přenosu je nejisté

"Ačkoliv se zdá, že vakcíny v poslední fázi zkoušek jsou vysoce účinné při bránění symptomatického průběhu covidu, zatím si nemůže být jistí, že brání přenosu viru," varuje mikrobioložka. Vysvětluje, že k tomu je potřeba vakcína, která poskytuje tzv. sterilizační imunitu, v rámci níž se imunitní buňky dokážou navázat na virus a zabránit mu ve vstupu do buněk, kde se replikuje.

I šest týdnů po prvním očkování se tak mnozí koronavirem nakazí, přestože neonemocní, konstatuje autorka komentáře. Poukazuje, že studie o předklinické fázi testů vakcíny AstraZeneca zjistila, že makakové, kteří vakcínu dostali, sice netrpěli vážným průběhem nemoci a poškozením plic, ale stále je trápila koronavirová infekce horních cest dýchacích a virus vylučovali nosem.

Pokud to platí i pro lidi, znamenalo by to, že sice budou chráněni před symptomatickou nemocí, ale virus budou dále šířit, shrnuje vědkyně. Vyzdvihuje, že v této fázi nevíme ani u vakcín společností Pfizer a Moderna, zda přenos přerušují, byť to budoucí studie jistě odhalí.   

"Rovněž, pokud jste byli očkováni, existuje malá šance - alespoň jedna ku dvaceti -, že vás vakcína neochrání," pokračuje Mohammedová. Proto doporučuje i těm, kteří budou očkovaní, nosit nadále roušku, pracovat pokud možno z domova a zdržet se kontaktu s lidmi, a to do plné proočkovanosti, které se podaří dosáhnout možná až v létě příštího roku. Stejně tak vybízí k dobré hygieně rukou, jelikož viry, nejen SARS-CoV-2, s námi budou navždy.

Související

Více souvisejících

očkování Pfizer věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 6 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 43 minutami

před 1 hodinou

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

V Národním divadle se koná poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

včera

Polsko představilo plán na ochranu hranic s Běloruskem a Kaliningradem

Polsko v pondělí oznámilo plány na posílení a opevnění svých hranic s Běloruskem a ruskou exklávou Kaliningrad s cílem odradit případného agresora. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy