Mikrobioložka: Restrikce můžou trvat celý příští rok, vakcíně navzdory

NÁZOR - Spojené království se stalo první zemí, která schválila vakcínu proti nemoci covid-19 od společností Pfizer/BioNTech pro běžné použití, poukazuje Manal Mohammedová v komentáři pro server The Conversation. Mikrobioložka z Westminsterské univerzity připomíná, že britská vláda objednala 40 milionů kusů a první část - 800 tisíc dávek - má být v nejbližších dnech dodána z Belgie, kde se vakcína vyrábí.

První dodávka bude stačit k očkování 400 tisíc lidí - každý musí dostat dvě dávky, upozorňuje odbornice. Dodává, že britský Regulační úřad pro léčiva a zdravotní produkty (MHRA) také zahájil posuzování další vakcín, které se nacházejí v poslední fázi testování na lidech, tedy látek od společností AstraZeneca a Moderna, a pokud prokážou vysokou účinnost a bezpečnostní standard, budou rovněž schváleny pro běžné použití.

"Nejrychleji vyvinutou vakcínou vůbec je vakcína proti příušnicím, které trvalo pouhé čtyři roky od konceptu na trh," pokračuje Mohammedová. Podotýká, že všechny uvedené vakcíny tento rekord výrazně posunuly a jejich vývoj trval méně než rok, aniž by došlo k vynechávání důležitých fází.

MHRA posuzuje záznamy více než 40 tisíc účastníků testů vakcíny od Pfizeru, kteří pocházejí z různého prostředí, přičemž její efektivita - zamezení symptomatického průběhu nemoci covid-19 v podmínkách zkoušek - dosahuje 95 %, uvádí vědkyně. Dodává, že ve skutečných podmínkách bude zřejmě o něco nižší, ale důležité je to, že nevykazuje žádné vedlejší účinky, byť tato stránka bude po uvedení vakcíny na trh dále monitorována.

Očekává se, že očkováni budou nejprve zdravotníci, kteří jsou jednou z nejohroženějších skupin, konstatuje autorka komentáře. Vysvětluje, že nemocnice navíc mají extrémně výkonné chladící boxy, které jsou ke skladování vakcíny nezbytné, tudíž jsou z logistického hlediska dobrým místem pro zahájení očkování.  

S rouškami se nelučme

Tyto zprávy jsou podle Mohammedové skvělé a dávají důvod k optimismu ohledně budoucnosti. Zároveň však mikrobioložka zmiňuje názor profesora experimentální medicíny Petera Openshawa z Imperial College London, který tvrdí, že za této situace by bylo uvolnění restriktivních opatření "ohromnou chybou".

"Tudíž zatím nevyhazujte svou roušku a neobjímejte své prarodiče," píše expertka. Zmiňuje, že podle nejstarší nezávislé vědecké instituce světa, Royal Society, restrikce zůstanou v platnosti ještě mnoho měsíců, ne-li celý rok.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud se člověk nechá očkovat proti covidu-19, neměl by očekávat okamžitou imunitu proti nákaze, jelikož krevní buňky známé jako B lymfocyty musí nejprve detekovat antigen ve vakcíně a následně proti němu vytvořit konkrétní protilátky, vysvětluje vědkyně. Dodává, že teprve poté dokážou tyto protilátky napadnout a neutralizovat virus, je-li mu člověk vystaven.

Reakce imunitního systému, kterou vytvářejí B lymfocyty, se nazývá primární reakcí a nastartovat ji trvá zhruba dva týdny, tudíž dva týdny po očkování stále existuje riziko nákazy koronavirem, upozorňuje Mohammedová. Podotýká, že mnoho vakcín proti covidu-19 také vyžaduje dvojitou aplikaci, aby bylo dosaženo plné ochrany, přičemž interval mezi dávkami osciluje mezi 21 a 28 dny, a tak je o plné imunitě možné hovořit zhruba šest týdnů po aplikaci první dávky.

Zastavení přenosu je nejisté

"Ačkoliv se zdá, že vakcíny v poslední fázi zkoušek jsou vysoce účinné při bránění symptomatického průběhu covidu, zatím si nemůže být jistí, že brání přenosu viru," varuje mikrobioložka. Vysvětluje, že k tomu je potřeba vakcína, která poskytuje tzv. sterilizační imunitu, v rámci níž se imunitní buňky dokážou navázat na virus a zabránit mu ve vstupu do buněk, kde se replikuje.

I šest týdnů po prvním očkování se tak mnozí koronavirem nakazí, přestože neonemocní, konstatuje autorka komentáře. Poukazuje, že studie o předklinické fázi testů vakcíny AstraZeneca zjistila, že makakové, kteří vakcínu dostali, sice netrpěli vážným průběhem nemoci a poškozením plic, ale stále je trápila koronavirová infekce horních cest dýchacích a virus vylučovali nosem.

Pokud to platí i pro lidi, znamenalo by to, že sice budou chráněni před symptomatickou nemocí, ale virus budou dále šířit, shrnuje vědkyně. Vyzdvihuje, že v této fázi nevíme ani u vakcín společností Pfizer a Moderna, zda přenos přerušují, byť to budoucí studie jistě odhalí.   

"Rovněž, pokud jste byli očkováni, existuje malá šance - alespoň jedna ku dvaceti -, že vás vakcína neochrání," pokračuje Mohammedová. Proto doporučuje i těm, kteří budou očkovaní, nosit nadále roušku, pracovat pokud možno z domova a zdržet se kontaktu s lidmi, a to do plné proočkovanosti, které se podaří dosáhnout možná až v létě příštího roku. Stejně tak vybízí k dobré hygieně rukou, jelikož viry, nejen SARS-CoV-2, s námi budou navždy.

Související

Více souvisejících

očkování Pfizer věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy