Rakousko si svojí kulturu, která je založená zejména na klasické hudbě, nenechává jenom pro sebe. Příležitost rozvinout svůj um dává i potenciálním budoucím talentům z celého světa. Jedním z nich jsou například Matías Montalvan a Nicole Revoredová, mladý houslista a mladá kontrabasistka z jihoamerického Peru. Informoval o tom server Euronews.com.
"Být v Salzburgu byl vždy můj sen, který se stal skutečností," říká Montalvan, který měl to štěstí, že se mu podařilo zapojit se do projektu "Sinfonía por el Perú". Ten před osmi lety založil peruánský tenorista Juan Diego Flórez, díky němuž získalo několik dětí z chudých rodin možnost bezplatného hudebního vzdělávání.
Nadace se poohlíží po talentovaných dětech, jimž pak následně hradí studia. Momentálně se jí podařilo dát dohromady skupinu padesáti nových hudebníků, kteří momentálně cvičí v rakouském Salzburgu, kde se učí od těch nejlepších z Vídeňské filharmonie. "Chtěla jsem všechny své emoce vyjádřit prostřednictvím hudby," pyšnila se Nicole Revoredová, další zapojená do projektu.
Ta je kontrabasistkou, jíž se rovněž podařilo získat stipendium prostřednictvím Sinfonía por el Peru. "Když jsem se poprvé přišla na zkoušku, byla jsem velmi nervózní. Zároveň jsem ale z celého srdce toužila ukázat všem své emoce, včetně těch negativních, a to prostřednictvím svého hudebního nástroje," řekla Revoredová.
Flórez se nechal slyšet, že ho naplňuje práce s mladými hudebníky. "Představa, že dostanou příležitost ti, kterým by za normálních okolností byla odepřena, mě velmi těší. Lidé z Vídeňské filharmonie k nim navíc přistupují velmi individuálně, což je při vzdělávání dětí s hudebním sluchem nezbytné," podotkl Flórez.
Hudbou chceme změnit svět, řekl Flórez"My zástupci Vídeňské filharmonie jsme světoznámí svojí jedinečností. Nejde totiž jenom o hudební nástroj, na který hrajeme, nýbrž o způsob. Máme svojí vlastní kulturu zvuku, intonace a zpěvu. Z tohoto důvodu si myslím, že to těm dětem a mladým lidem hodně dá. Nenaučí se totiž pouze hudbě, nýbrž i jejímu specifickému jazyku," chlubil se Michael Bladerer, ředitel Vídeňské filharmonie.
Skoro neuvěřitelné, že někdo, kdo by si mohl své "tajemství" nechávat jenom pro sebe, je ochoten předávat ho lidem z celého světa. Rakušané tímto projevují svůj smysl pro globalizaci a otevřenost. "Největším potěšením nám bylo, když jsme viděli jejich zápal a vůbec touhu po dalším a dalším vzdělávání a v neposlední řadě také vděk, že se mohou učit," řekl Thomas Lechner, tympanista z Vídeňské filharmonie.
Zatímco běžné evropské děti mnohdy neumějí docenit bezplatné a vůbec dostupné vzdělávání, jiné si jej naopak váží. Nikdy nevíme, co máme, dokud o to nepřijdeme. Nicole a Matias měli příležitost se učit od těch nejlepších. "Cítil jsem, jak se stále lepším a lepším. Objevil jsem v sobě schopnosti, jichž jsem si dříve nikdy nebyl vědom. Zjistil jsem také, že součástí hudby je i její jedinečný a univerzální jazyk.
"Nevzdávej se, i když je to někdy hodně těžké. Nezapomeň v sobě i nadále udržovat svojí vášeň pro hudbu a hlavně také smysl pro disciplínu," radil Matísovi Benjamin Morrison, houslista z Vídeňské filharmonie. "Musíš pravidelně cvičit a cvičit," dal Nicole podobnou radu Bladerer. Vytvořený orchester sní, že jej v brzké době čekají turné po celém světě. "Chceme změnit svět prostřednictvím hudby. Ta je tím nejlepším, co můžeme lidem dát," řekl Flórez.
Související
Na den přesně před 190 lety se narodila Tereza Stolzová. Stala se z ní světoznámá operní pěvkyně
Ceny Anděl potřiatřicáté: Korn v síni slávy, sošku mají Koller, J.A.R. či Anna K.
Hudba , Peru , Rakousko , Vídeň, Rakousko
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 31 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 53 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 56 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák