Ruská ekonomika těsně před kolapsem? Bývalý ministr jí předpovídá pád

Ruská ekonomika odolává mnohem déle, než západní země po uvalení přísných sankcí čekaly. Šest měsíců po invazi ale začíná hluboce upadat. Opotřebovávací válku Moskva nepřepokládala a sankce měly dlouhý čas na zapůsobení.

„Jedu přes Moskvu a na silnicích jsou stejné dopravní zácpy jako dříve,“ popsal ruský ministr financí z 90. let Andrej Něčajev. Rusku pomohl zájem Číny a Indie o zakoupení jeho levné ropy. „Ekonomika pomalu upadá a čelí dlouhému období stagnace kvůli západním sankcím,“ doplnil Něčajev.

Navenek nejsou zřejmé velké změny. Několik stovek západních značek, které Rusko opustily, nahradily jejich atrapy. McDonalds je nyní „Vkusno i točka“ nebo „Tasty, and that’s it“ a Starbucks je nahrazen řetězcem Stars Coffee.

Západní sankce nemají takové dopady, jako mnozí očekávali. Byznys ze Západu je v Rusku prakticky mrtvý a omezení ruského vývozu a finančního systému postupuje pomalu. Něčajev vedl ruský resort financí v jeho nejneklidnějším období a pomohl jeho proměně v tržní ekonomiku. Úspěch přikládá také činnosti ruské centrální banky.

Po invazi na Ukrajinu rubl klesl na nejnovější minimum oproti americkému dolaru. Sankce zmrazily polovinu z 600 miliard dolarů Ruska uložených v západních bankách v cizích měnách. Teď je však rubl nejsilnější oproti dolaru od roku 2018.

Za vším stojí agresivní kapitálové kontroly ze strany státu a zvyšování úrokových sazeb z jara. Ty jsou nyní dokonce na nižší úrovni než před invazí. Inflace přitom v dubnu vystoupala až na 18 %. Nyní zpomalila a centrální banka předpokládá stagnaci mezi 12 a 15 % po zbytek roku.

Centrální banka změnila také předpověď vývoje hrubého domácího produktu. Z původního poklesu až o 10 % nyní předpokládá pokles mezi 4 až 6 %. Mezinárodní měnový fond očekává podobný vývoj.

Kreml měl osm let na přípravu. Západ na něj uvaloval sankce již od anexe Krymu z roku 2014. „Odchod Mastercard a Visa měl jen pramalý dopad na domácí platby. Centrální banka byla připravená se svým alternativním systémem,“ vysvětlil Něčajev. Rusko v roce 2017 zavedlo svůj vlastní systém platebních karet Mir.

Fandové rychlého občerstvení stále mohou dostat porce svého oblíbeného jídla. „Po roce 2014 mnoho západních značek v Rusku podlehlo vládnímu tlaku a lokalizovalo některé nebo všechny své dodavatelské řetězce. Když společnosti po invazi zemi opustily, bylo pro ruské kupce relativně snadné je koupit a provozovat jednoduše výměnou obalu a obsahu. Jsou to stejní lidé, stejné produkty, stejní dodavatelé,“ upozornil zakladatel Macro Advisory Ltd Chris Weafer pro americký server CNN. Tato multinárodní společnost působí po celé Evropě, Rusku a Asii a poskytuje poradenskou pomoc s podnikáním.

Energie je pro zemi největším zdrojem příjmů

Řetězce rychlých občerstvení sice pokračují pod jiným jménem, ale pro vládu znamená největší příjmy energetický průmysl. Podcenili bychom Rusy tvrzením, že vysoké ceny energie Rusko izolovaly. Podle Mezinárodní energetické agentury ruské příjmy z prodeje plynu a ropy do Evropy se letos od března do července oproti průměru posledních let zdvojnásobily. Dodávky plynu se za poslední rok snížily zhruba o 75 %.

Agentura předpovídala, že trhu budou scházet 3 miliony barelů ruské ropy denně. Vývoz se však udržel a analytici zaznamenali kupříkladu během léta jen mírný pokles. Rusové si našli nové trhy v Asii. „Většina ruského vývozu ropy z moře od začátku války směřovala do Asie. V červenci 2022 to byl podíl 56 %. V témže období roku 2021 to bylo pouze 37 %,“ vypočítal analytik Houmayouna Falakshali z komoditní poradenské společnosti Kpler.

Podle údajů společnosti Kpler Čína mezi lednem a červencem letošního roku zvýšila dovoz zlevněné ruské ropy z Uralu o 40 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. A to navzdory počátečnímu úsilí Číny vyhnout se zdání, že se v ruské válce proti Ukrajině postaví na jednu stranu. Podle statistik, které má Kpler k dispozici, vzrostl například indický námořní dovoz z Ruska oproti loňskému červenci o 1 700 %.

V prosinci vstoupí v platnost evropské embargo na dovoz 90 % ruské ropy. Odhaduje se ztráta až dvou milionů barelů denně. Podle analytiků je pravděpodobné, že část Rusové prodají do Asie, ale záleží to na poptávce. Kapacity asijských velmocí také nejsou bezbřehé a potřebují vysokou nabídku absorbovat.

„Čína nepotřebuje mnohem více specifického typu ropy, kterou Rusko vyváží,“ řekl Falakshali. Podle něj bude například poptávka hrát velkou roli v tom, zda si Rusko bude moci dovolit nadále slevovat k zajištění nových trhů. „Sleva 30 % ze 120 dolarů za barel je jedna věc. Slevu 70 dolarů za barel už si však ruská ekonomika nemůže dovolit,“ zdůraznil Něčajev.

Letecký průmysl je těžce zasažen, polovodiče nejsou

Ačkoli inflace ruskému energetickému sektoru spíše pomáhá, životy běžných Rusů ovlivňuje negativně. Mnozí Rusové mají problém s úhradou svých běžných životních nákladů stejně jako Evropané. Válka na Ukrajině situaci jen zhoršila. „Z hlediska životní úrovně v poměru s reálnými příjmy jsme se vrátili asi o deset let zpět,“ uvedl Něčajev, který pomohl Rusku zvládnout daleko dramatičtější ekonomickou krizi v 90. letech.

Ruská vláda vynakládá prostředky na boj proti zhoršování životní úrovně. V květnu zvýšila důchody a minimální mzdu o 10 %. Zaměstnanci firem, které mají „pozastavenou činnost“, mohou dočasně přejít k jinému zaměstnavateli bez porušení pracovní smlouvy.

Vláda také utratila v přepočtu zhruba sedm miliard korun za nákup dluhopisů ruských aerolinek. Ty jsou zasažené uzavřením vzdušného prostoru nad většinou evropských zemí a sankcemi, které brání údržbě a dodávkám dílů od zahraničních výrobců. „Globální vývoz polovodičů do Ruska od začátku války klesl o 90 %. Ochromuje to výrobu automobilů či počítačů,“ řekla americká ministryně obchodu Gina Raimondo.

Podle Weafera sankce způsobují spíše „pomalejší hoření“, nikoliv obrovský požár ruské ekonomiky. Očekává dlouhé období stagnace. Například Něčajev je ale pesimističtější. „Právě teď začal ekonomický pokles,“ dodal bývalý ruský ministr.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Rusko rubl Energetika

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy