Rusko a Čína byly zvoleny do Rady OSN pro lidská práva

Čína a Rusko byly zvoleny do Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), naopak neuspěla Saúdská Arábie, informuje agentura Reuters. Pro spravedlivé zastoupení zemí má v radě každá část světa zajištěný určitý počet křesel. Asijsko-pacifický region, byl jedinou skupinou, v níž museli kandidáti skutečně soutěžit, protože jich pět soupeřilo o čtyři křesla. Právě do tohoto regionu patří Saúdská Arábie.

Každý rok se část 47členné rady obmění. Letos byly nově zvoleny také Pobřeží Slonoviny, Gabon, Malawi, Kuba, Bolívie, Uzbekistán, Francie a Británie. Své členství obhájily Senegal, Nepál, Pákistán, Ukrajina a Mexiko. Nové funkční období započne 1. ledna 2021 a potrvá tři roky.

Když se o členství v radě ucházela Saúdská Arábie v roce 2016, získala 152 hlasů, v úterý pro ni však zvedlo ruku jen 90 států, což představuje 40procentní pokles. O 20 procent méně hlasů než v roce 2016 získala také Čína. Obě země si právě kvůli lidským právům vysloužily mezinárodní kritiku. Čínu Západ nedávno odsoudil za potlačování práv ujgurských muslimů v provincii Sin-ťiang a postoj k prodemokratickým protestům v Hongkongu, který je pod Čínskou správou. Rusko bylo znovuzvoleno poté, co před čtyřmi lety nedokázalo kvůli chybějícím dvěma hlasům obhájit mandát.

USA se rozhodly z rady odejít, a to v polovině svého mandátu v roce 2018. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová tehdy řekla, že orgán, který má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, není hoden svého názvu, a dodala, že rada si tropí z lidských práv posměch. Haleyová kritizovala především "chronickou zaujatost" této instituce proti Izraeli.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo úterní hlasování komentoval na twitteru slovy, že zvolení Číny, Ruska a Kuby do Rady OSN pro lidská práva potvrzuje, že rozhodnutí USA z této instituce odejít bylo správné.

U.S. commitment to human rights is far more than just words. We have identified and punished human rights abusers in Xinjiang, Myanmar, Iran, and elsewhere, and call for all nations to take this moment to recommit to the #UDHR.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) October 13, 2020

Česká republika je členem rady na funkční období 2019-2021. Předtím byla zastoupena už dvakrát.

Související

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

Více souvisejících

Rusko Čína UNHCR OSN lidská práva Mike Pompeo USA (Spojené státy americké) Ujgurové

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu

Manželka bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, Asma al-Asadová, údajně bojuje s leukémií, což je agresivní forma rakoviny kostní dřeně a krve.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy