Ruští velitelé už probírali možné použití jaderné zbraně, Putin u toho nebyl

Ruští vojenští velitelé v říjnu probírali možnost použití taktické jaderné zbraně na Ukrajině, napsal dnes list The New York Times (NYT) s odvoláním na své zdroje v americké vládě. Ruský prezident Vladimir Putin, který má jediný pravomoc o jejím použití rozhodnout, se jednání nezúčastnil.

Bílý dům zprávu NYT odmítl komentovat, zopakoval pouze, že nevidí žádné náznaky toho, že by se ruská armáda chystala jadernou zbraň použít.

Informace o tom, že ruští velitelé debatovali, kdy a jak by Moskva mohla použít na Ukrajině jadernou zbraň, kolovala v americké vládě v polovině října. NYT uvádí, že zpráva znepokojila administrativu amerického prezidenta Joea Bidena, jelikož poukazuje na frustraci ruských generálů z vývoje bojů na Ukrajině.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby na dotaz novinářů ohledně zprávy odpověděl, že její detaily nebude komentovat.

"Již dříve jsme uvedli, že ruské poznámky o možném použití jaderných zbraní jsou hluboce znepokojivé a bereme je vážně. Situaci monitorujeme, jak nejlépe dokážeme, a nevidíme žádné náznaky, že by se Rusko chystalo jaderné zbraně použít," řekl Kirby.

Obavy z použití jaderné zbraně na konci října opět rozvířily ruské výroky o tom, že Ukrajina sestavuje takzvanou špinavou bombu, tedy bombu, která po výbuchu zamoří okolí radioaktivním materiálem pomocí exploze konvenční výbušniny.

Na žádost Kyjeva jsou od 31. října ve dvou jaderných zařízeních na Ukrajině inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), aby ověřily, zda mají ruská obvinění faktický základ. Západ i Kyjev obvinění označují za falešná a ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že působí dojmem, že Moskva plánuje provést útok špinavou bombou sama a vinu následně svalit na Kyjev.

Taktická jaderná zbraň je určená k použití na bojišti v blízkosti vlastních jednotek, kde má zlikvidovat nepřátelské síly. Americký institut pro studium války (ISW) na začátku října uvedl, že ruská armáda ve svém současném stavu není schopná operovat v zamořeném bojovém prostředí.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Jaderné zbraně Vladimír Putin EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy