Schůzka v Bílém domě nebude. Kosovský premiér kvůli obžalobě Thaçiho zrušil jednání se Srbskem

Kosovský premiér Avdullah Hoti zrušil kvůli domácí politické situaci cestu do Spojených států, kde měl v sobotu vést konzultace se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Cestu do Washingtonu odřekl ve středu i prezident Hashim Thaçi poté, co byl zvláštním tribunálem v Haagu obviněn z válečných zločinů. Schůzka budila nelibost diplomacie Evropské unie.

Americký vyslanec pro kosovsko-srbský dialog Richard Grenell ve středu uvedl, že se schůzka uskuteční navzdory Thaçiho absenci, a to za účasti právě Hotiho. Jednání s Vučičem a premiérkou Anou Brnabičovou se mělo věnovat obnovení rozhovorů o normalizaci vztahů a především pak ekonomickým otázkám.

"Kvůli novému vývoji v Prištině v důsledku obvinění prokurátora jsem se vrátil do země, aby situaci řešil. Informoval jsem vyslance Grenella, že se setkání 27. června v Bílém domě nezúčastním," napsal dnes Hoti na twitteru.

Due to the new developments in Prishtina as a result of the indictment submitted by the Specialized Prosecutor's Office, I have to return to my country to deal with the situation. I informed Ambassador Grenell that I could not attend the June 27 meeting at the White House.

— Avdullah Hoti (@Avdullah) June 25, 2020

Prokurátor zvláštního tribunálu v Haagu ve středu oznámil, že Thaçi je coby bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) mezi deseti osobami obžalovanými z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd spáchaných na Srbech, Romech i kosovských Albáncích z řad politické opozice. UÇK vedla koncem 90. let ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo.

Kosovo, které nyní z 90 procent obývá albánské obyvatelstvo, v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Bělehrad tento krok neuznal a bojuje proti němu diplomatickými prostředky. Od roku 2011 vedou obě balkánské země za zprostředkování EU rozhovory o normalizaci vztahů, v posledních dvou letech však uvízly ve slepé uličce.

Plánovaná schůzka ve Washingtonu byla iniciativou zprostředkovatele Grenella, který je zároveň blízkým spolupracovníkem prezidenta Donalda Trumpa. Podle DPA budila od počátku kontroverze, neboť její organizátoři zcela obešli unijní diplomacii, která o odblokování dialogu dlouhodobě usiluje.

Zvláštní unijní zmocněnec pro tuto problematiku Miroslav Lajčák minulý týden navštívil Prištinu a začátkem tohoto týdne i Bělehrad s cílem znovuzahájit rozhovory. Podle informací médií by se schůzka mezi kosovskými a srbskými představiteli mohla uskutečnit 17. července.

Související

Albin Kurti

Volby v Kosovu vyhrává Kurtiho strana. Parlamentní většinu ale nezíská

Vládnoucí strana kosovského premiéra Albina Kurtiho směřuje k vítězství v nedělních parlamentních volbách, avšak podle předběžných průzkumů se jí nepodaří získat parlamentní většinu. Podle BBC by strana Vetevendosje (Sebeurčení) měla získat 42 % hlasů, což by se promítlo do 47 křesel ve 120členném parlamentu.

Více souvisejících

kosovo Hashim Thaçi Avdullah Hoti (Kosovo) Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Richard Grenell (diplomat)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy