Schůzka v Bílém domě nebude. Kosovský premiér kvůli obžalobě Thaçiho zrušil jednání se Srbskem

Kosovský premiér Avdullah Hoti zrušil kvůli domácí politické situaci cestu do Spojených států, kde měl v sobotu vést konzultace se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Cestu do Washingtonu odřekl ve středu i prezident Hashim Thaçi poté, co byl zvláštním tribunálem v Haagu obviněn z válečných zločinů. Schůzka budila nelibost diplomacie Evropské unie.

Americký vyslanec pro kosovsko-srbský dialog Richard Grenell ve středu uvedl, že se schůzka uskuteční navzdory Thaçiho absenci, a to za účasti právě Hotiho. Jednání s Vučičem a premiérkou Anou Brnabičovou se mělo věnovat obnovení rozhovorů o normalizaci vztahů a především pak ekonomickým otázkám.

"Kvůli novému vývoji v Prištině v důsledku obvinění prokurátora jsem se vrátil do země, aby situaci řešil. Informoval jsem vyslance Grenella, že se setkání 27. června v Bílém domě nezúčastním," napsal dnes Hoti na twitteru.

Due to the new developments in Prishtina as a result of the indictment submitted by the Specialized Prosecutor's Office, I have to return to my country to deal with the situation. I informed Ambassador Grenell that I could not attend the June 27 meeting at the White House.

— Avdullah Hoti (@Avdullah) June 25, 2020

Prokurátor zvláštního tribunálu v Haagu ve středu oznámil, že Thaçi je coby bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) mezi deseti osobami obžalovanými z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd spáchaných na Srbech, Romech i kosovských Albáncích z řad politické opozice. UÇK vedla koncem 90. let ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo.

Kosovo, které nyní z 90 procent obývá albánské obyvatelstvo, v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Bělehrad tento krok neuznal a bojuje proti němu diplomatickými prostředky. Od roku 2011 vedou obě balkánské země za zprostředkování EU rozhovory o normalizaci vztahů, v posledních dvou letech však uvízly ve slepé uličce.

Plánovaná schůzka ve Washingtonu byla iniciativou zprostředkovatele Grenella, který je zároveň blízkým spolupracovníkem prezidenta Donalda Trumpa. Podle DPA budila od počátku kontroverze, neboť její organizátoři zcela obešli unijní diplomacii, která o odblokování dialogu dlouhodobě usiluje.

Zvláštní unijní zmocněnec pro tuto problematiku Miroslav Lajčák minulý týden navštívil Prištinu a začátkem tohoto týdne i Bělehrad s cílem znovuzahájit rozhovory. Podle informací médií by se schůzka mezi kosovskými a srbskými představiteli mohla uskutečnit 17. července.

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo Hashim Thaçi Avdullah Hoti (Kosovo) Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Richard Grenell (diplomat)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy