Seberte dětem klávesnice, nechte je psát rukou. Vědci popsali, proč nejde rukopis nahradit

Psaní rukou na papír se v dnešní digitální době může jevit jako přežitek. Některé země od něj dokonce ve školách téměř zcela upustily a i v Česku roky zažitý krasopis vystřídal Comenia Script, který někteří považují za předstupeň klávesnice. Podle vědců je ale schopnost psát rukou nejen důležitá, ale i nezbytná například ke správnému vývoji mozku.

Historie písma je téměř stejně stará jako lidstvo samo a z nástěnných maleb se přes kamenné a hliněné destičky vyvinulo až do současné podoby. I ve 21. století ale prochází evolucí a pera a propisky postupně nahrazují klávesnice.

Ty jsou s námi dnes na každém kroku. Na mobilním telefonu, tabletu, počítači, v bankomatu, zkrátka téměř všude. A zatímco technologie postupují dopředu, psaní rukou mizí dokonce i ze škol.

V několika zemích světa se psaní perem na papír omezilo na nezbytné minimum a například ve Finsku už rukou v zásadě píší prakticky jen předškoláci. Výuku ručního psaní nahrazují klávesnice a ačkoliv se to může jevit jako logický krok, opak je pravdou.

Podle vědců je psaní rukou nezbytné pro správný vývoj dítěte. Bez něj se totiž jen velmi těžko učí psaní jako takovému. "Nikdy se nenaučíte písmeno A, pokud si ho nenapíšete na papír," řekl serveru The Guardian britský profesor Ros Wilson.

Ačkoliv by školy měly zavádět moderní způsoby výuky a žáky vést k moderním technologiím, vyloučení psaní rukou z našeho života může negativně ovlivnit naše kognitivní schopnosti. 

To dokazují například pokusy profesorky Karin Jamesové, která experimentovala s dětmi, které se ještě nenaučily psát. Ty rozdělila do dvou skupin, a zatímco první skupina měla za úkol naučit se psát písmena na papír, druhá se je učila rozpoznat na počítači.

Výsledky byly jednoznačné. Děti, které psaly rukou, si uměly dříve vytvořit spojitost mezi čtením a psaním a jejich mozek při učení ukazoval vyšší aktivitu. To se v druhé skupině dětí nestalo.

Psycholožka Angela Webbová tvrdí, že ruční psaní aktivuje určité oblasti mozku a stimuluje kognitivní vývoj, má ale pozitivní dopady i v řadě dalších oblastí. Pomáhá například rozvíjet svaly potřebné k dlouhodobému sezení u stolu.

Diana Straussová, zakladatelka tréninkového centra, kde se děti učí psát rukou, tvrdí, tato dovednost napomáhá fyzické koordinaci, rytmu, vytrvalosti a držení těla. Pokud se děti nenaučí správně sedět u stolu, jsou později ohroženy zdravotními problémy.

Ne všichni se ale shodnou na tom, že je třeba psaní rukou zachovat. Zaznívají i názory, podle kterých by se výuka měla vyvážit tak, aby se děti naučily oba způsoby psaní. Nina Iles z britské vzdělávací asociace v této souvislosti například upozornila na děti, které se potýkají se svým rukopisem natolik, že nejsou schopny jej efektivně využít k předání informace.

Podle Guye Merchanta, profesora na Sheffield Hallam University, je nejdůležitější, aby se proces vytváření písmen zautomatizoval a děti se soustředili spíše na kreativitu. Bez ohledu na to, jestli ji projeví klávesnicí, dotykovou obrazovkou nebo perem.

Související

Více souvisejících

děti Lidé Školství

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026

Přestože o českého reprezentanta Michala Sadílka měla podle deníku Sport zájem pražská Sparta, nakonec se spoluhráčem svého bratra Lukáše nestane. Rozhodl se totiž nadále pokračovat ve svém současném působišti v nizozemském Twente, kde hraje už od roku 2021. O Vánocích oznámil, že s klubem prodloužil smlouvu až do léta 2026.

Zdroj: David Holub

Další zprávy