Děti potřebují po pandemii koronaviru speciální péči, tvrdí expert

Celosvětová pandemie covid-19 a přijetí ochranných opatření zasáhlo do života celé populace. Britský komisař pro děti a mládež nyní varuje, že největší dopad měla na děti, každé dítě ve Skotsku proto bude potřebovat podporu v oblasti duševního zdraví.

Národní komisař pro děti a mládež Bruce Adamson poskytl exkluzivně pro Guardian komplexní zprávu o hodnocení práv dětí ve Skotsku v důsledku pandemie. Jak deník vypíchl, jedná se o první přezkoumání kdekoliv na světě. Skotsko se podle slov Adamsona snaží usilovně bojovat za práva dětí a poskytovat jim podporu, ale toto úsilí „bylo vyhozeno z okna, jakmile přišla karanténa". 

V důsledku nařízení restrikcí musely být všechny podpůrné instituce pro děti a mládež zavřeny, což podle Adamsona přineslo velmi negativní zprávu o tom, jak vláda Velké Británie nahlíží na podporu duševního zdraví dětí. Guardian uvedl, že v průběhu pěti měsíců po uzavření škol a různých podpůrných skupin spáchalo pět dětí v Kentu sebevraždu.  

Post komisaře pro děti a mládež byl založen zákonem The Children Act 2004, aby se stal nezávislým hlasem dětí a mládeže. V roce 2014 byla kancelář úřadu posílena o poskytování podpory a ochrany práva dětí.

„Děti nebyly tam, kde se nacházeli lidé, kteří by dokázali posoudit, co potřebují,“ řekl Adamson a dodal, že ochranná opatření měla na duševní zdraví dětí katastrofální účinek, není proto možné odhadnout, jaká další podpora je nezbytná. „Školy, klubovny a jiné instituce by měly být velmi opatrné, až se děti vrátí zpět,“ poznamenal komisař s tím, že i ty nejodolnější děti budou potřebovat velkou podporu.

Komplexní zpráva o dopadu pandemie na duševní zdraví skotských dětí uvedla, že se potýkala s vážnými mezerami ve sběru dat, a to včetně definice slova „zranitelný“. Neexistuje žádné souhrnné číslo, které by ukázalo, kolik chudých dětí bylo v době karantény digitálně omezeno, nedostávali jinou podporu v učení a pomoc v oblasti duševního zdraví.

„Ve Skotsku máme vysoce rozvinutou společnost, která děti podporuje, aby se také zapojily. V době pandemie to však vyslalo velmi negativní zprávu dětem a mládeži, že jsou spíše doplňkem, nikoliv nedílnou součástí rozhodovacího procesu,“ míní Adamson, který zdůraznil, že děti neměly žádné zastoupení v rozhodování o uzavíraní škol a také ve skotské vládě v programu pro znovuotevření.

Související

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Více souvisejících

děti zdraví Skotsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy