Stovky uprchlíků do EU nepronikly. Srbsko je odvezlo od hranic s Maďarskem

Stovky migrantů, kteří se ve čtvrtek shromáždili na hranicích Srbska s Maďarskem a požadovali vpuštění do Evropské unie, odvezly srbské úřady do záchytného centra na jihu země. Dočasně uzavřený hraniční přechod Kalebija-Tompa je od dnešního rána opět v provozu, uvedla srbská veřejnoprávní televize RTS.

Hraniční přechod uzavřela maďarská policie poté, co se v jeho blízkosti shromáždilo 300 až 400 migrantů především z Afghánistánu, Pákistánu a Bangladéše. Maďarské úřady odmítly jejich požadavek vstupu na území EU; migrantům se do cesty postavil policejní kordon a doprava přes přechod byla přerušena.

Srbská policie dnes mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní všechny migranty evakuovala autobusy. Převezeni byli do přijímacího centra v jihorsrbkém Preševu poblíž hranice s Makedonií.

Podle deníku Kurir se o dění na přechodu ještě ve čtvrtek večer přijel na místo osobně informovat srbský ministr obrany Aleksandar Vulin. Uvedl, že jde o akci lidí "zmanipulovaných falešnými sliby nevládních organizací" a že Srbsko nedopustí, aby migranti Srbsko "rozhádali" se sousedy. Jako neopodstatněné rovněž odmítl stížnosti části běženců na špatné podmínky v srbských sběrných táborech.

Přes Srbsko a Maďarsko v roce 2015 mířily do Evropské unie statisíce uprchlíků a migrantů z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, ale také z asijských zemí. Vláda silně protimigračně zaměřeného premiéra Viktora Orbána maďarské území pro cestu do Evropy uzavřela a nechala na hranici se Srbskem postavit plot. Ten byl později rozšířen i na hranici s Chorvatskem a rozšířen.

Migranti se nicméně přesto stále snaží přes tuto bariéru dostat. Koncem ledna se kolem šesti desítek lidí pokusilo do Maďarska proniknout u přechodu Horgoš-Röszke. Orbán i další maďarští vládní činitelé v poslední době důrazně upozorňují na signály, které podle nich svědčí o možném opětném vzedmutí migrační vlny mířící do EU.

Související

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

Více souvisejících

uprchlíci Srbsko Maďarsko neziskovky

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy