Švýcarsko zpřísňuje rouškovou povinnost, setkávání osob omezeno

Švýcarská vláda dnes po mimořádném zasedání ohlásila zpřísnění opatření proti šíření covidové epidemie, která je v zemi na vzestupu. Povinnost nosit roušky byla rozšířena z prostředků veřejné dopravy celoplošně také na nádraží, letiště či autobusové a tramvajové zastávky.

Kromě toho bude od pondělí roušková povinnost platit v uzavřených veřejných prostorech a na veřejných prostranstvích bude zakázáno shromažďování více než 15 lidí, informovala agentura Reuters.

Povinnost nosit roušky se bude vztahovat například na obchody, školy, kostely a kina, uvedla vláda. "Strmý nárůst počtu případů je v posledních dnech znepokojivý," uvedla vláda v prohlášení a dodala, že tento vývoj je zjevný ve všech věkových skupinách a ve všech kantonech. Stoupá také počet hospitalizovaných.

Švýcarsko, které má přibližně 8,6 milionu obyvatel, v pátek zaznamenalo 3105 nových případů infekce, což bylo nejvíce od začátku pandemie. Dosud se b zemi nakazilo 74.422 lidí a 1823 z nich zemřelo.

I na soukromých akcích s více než 15 účastníky budou muset nově Švýcaři nosit roušky. Kromě toho platí doporučení pracovat z domova.

Vláda uvedla, že nová opatření mají chránit obyvatele a zamezit přetížení zdravotnického systému. Doufá přitom, že šíření covidu-19 se zpomalí a bude snadnější dohledávat kontakty nakažených.

"Navzdory restrikcím by mělo být možné pokračování hospodářského a sociálního života," uvedla dnes vláda, která od konce dubna omezení naopak uvolňovala.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Švýcarsko Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy