"Téměř všichni se nakazili." V Náhorním Karabachu, kde zuří boje, se šíří koronavirus

Lidé nakažení koronavirem se v Náhorním Karabachu schovávají do studených sklepů spolu se zdravými, aby se ukryli před dělostřeleckou palbou, zatímco lékaři s pozitivním testem operují zraněné z ostřelování. To je ponurá realita pandemie v regionu sužovaném týdny těžkých bojů, napsala agentura AP v reportáži z horské enklávy.

Náhorní Karabach, který leží v Ázerbájdžánu, ale již více než čtvrt století jej ovládají síly etnických Arménů, podporovaných Arménií, čelí největšímu vyhrocení nepřátelství s Ázerbájdžánem od konce války v roce 1994. Za pouhé tři týdny přišly o život stovky lidí. Boje nezastavily ani dva pokusy o příměří.

Konflikt odklonil skromné zdroje regionu od zvládnutí ohniska epidemie, které se tak nekontrolovaně rozšířilo už v prvních dvou týdnech bojů. Ty vypukly 27. září. Ustalo trasování kontaktů. Intenzivní dělostřelecké a raketové útoky nahnaly lidi do přeplněných krytů, kde nebylo možné oddělit nakažené od zdravých. Obzvláště tvrdě nákaza zasáhla zdravotníky.

"Téměř všichni se nakazili. U některých nemoc propukla v lehké formě, u jiných to bylo vážnější," řekla o karabašských zdravotnících Malvina Badaljanovová, která v regionální metropoli Stěpanakertu vede kliniku pro nakažené.

Uprostřed války, kdy nemocnice zaplavil příval zraněných, se nedá dělat nic jiného, než pokračovat v práci.

"Mnoho lékařů a zdravotních sester vědělo, že se nakazili, ale mlčeli o tom," řekl podle AP ministr zdravotnictví neuznávané karabašské republiky Ararat Ohandžanjan. "Mohou si někde v koutě lehnout dokud jim neopadne horečka, ale pak vstanou a pokračují v operování. Nikdo teď nemá právo zůstat stát stranou," dodal.

"Neměli jsme čas vystopovat nakažené, když se Stěpanakert dostal pod palbu, a to umožnilo šíření nákazy," řekl ministr. Sám měl pozitivní test před týdnem, ale také pokračoval v práci, navzdory horečce a léčbě zápalu plic.

Ostřelování Stěpanakertu v uplynulém týdnu poněkud polevilo a posádky sanitek konečně mohly navštívit kryty a sklepy, aby pátraly po nakažených, uvedl Ohandžanjan. Dodal, že se podařilo obnovit testování a izolaci nakažených.

Pacienti v nejvážnějším stavu byli odesláni do Arménie, zatímco ostatní se léčí v místních nemocnicích či doma. Ohandžanjan však připustil, že úřady stále nemají přesnější ponětí, kolik lidí se zatím nakazilo.

Arménie, která podporuje separatistický region přes pozemní koridor, zaznamenala v posledních týdnech také prudký nárůst případů nákazy koronavirem. Sedmidenní klouzavý průměr denních přírůstků infekce se od začátku října téměř ztrojnásobil na 44 případů na 100.000 obyvatel k 20. říjnu.

Jelikož zdravotnictví Náhorního Karabachu čelilo obrovským problémům, běžní obyvatelé i zdravotníci se dobrovolně přihlásili, že budou dodávat léky lidem v krytech a pomáhat vypátrat ty, kteří se nakazili.

Lékař Aram Gregorjan, který dobrovolně navštívil útočiště před ostřelováním, uvedl, že stísněné podmínky v krytech napomohly k šíření koroviru.

"Neustálé ostřelování nutí lidi, aby zůstávali natěsnaní ve sklepích. Nemohou se sami izolovat. Ani ti, kteří mají horečku a klinické příznaky covidu-19, se nemohou léčit, anebo jít do nemocnice," řekl.

Irina Musajeljanová ze Stěpanakertu se schovávala ve sklepě spolu se svými sousedy. Válka podle ní pandemii odsunula do pozadí. "Prostě nemáme čas přemýšlet o koronaviru," řekla.

Dokonce i na infekční klinice ve Stěpanakertu byli pacienti s koronavirem donuceni uchýlit se do suterénu. "Lidi se nakazili, ale to přežijeme. Hlavní je, že tady se neválčí," řekla Arevik Israeljanová, která přišla navštívit svého manžela, hospitalizovaného s covidem-19. Nákaza je podle ní problém, ale lidem teď dělá daleko větší starosti válka.

Související

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 
Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

Více souvisejících

Náhorní Karabach arménie ázerbájdžán Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy