Tisíce lidí se dnes v Londýně připojily k vlně protestů spojených se smrtí George Floyda a ani tato po většinu času poklidná manifestace se nakonec neobešla bez vypjatých okamžiků. Dav odpoledne pochodoval centrem města směrem k Trafalgarskému náměstí a u bran Downing Street, kde stojí sídlo britských premiérů, vypukla krátká potyčka mezi demonstranty a policisty. Britský premiér Boris Johnson předtím řekl, že "naprosto chápe" potřebu lidí za současných okolností demonstrovat.
Smrt černocha Floyda po násilném policejním zásahu, která odstartovala nepokoje v řadě amerických měst, označil dnes Johnson za něco "otřesného a neomluvitelného". Floyd byl v americkém Minneapolisu prohlášen za mrtvého těsné poté, co mu skoro devět minut při zatýkání klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin.
"Všichni jsme to na našich obrazovkách viděli a já naprosto chápu právo lidí protestovat vůči tomu, co se tam stalo," řekl britský premiér při poslaneckých interpelacích. Protesty by nicméně podle něj měly probíhat "zákonným a rozumným" způsobem a v souladu s platnými zásadami boje proti koronaviru. Zpravodajský web BBC podotkl, že v Anglii jsou stále jakékoli větší akce zakázané, nehledě na pravidlo o dvoumetrových rozestupech mezi lidmi z různých domácností.
Podle britských médií se organizátoři dnešní manifestace snažili tento princip uplatňovat, po jisté době ale začalo být jeho dodržování prakticky nemožné. Agentura Reuters psala o účasti v řádu desítek tisíců. Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, která navazovala na podobnou akci z neděle, začala krátce po poledni v Hyde Parku, odkud se účastníci vydali směrem k britskému parlamentu a vládní čtvrti Whitehall.
Potyčka u bran Downing Street se strhla přesně ve chvíli, kdy premiér Johnson uvnitř svého pracoviště vystupoval na tiskové konferenci. Co strkanici spustilo, není zcela jasné, přítomní novináři ale zmiňovali házení předmětů na strážce zákona a zákrok policie proti jednomu z demonstrantů. Do několika minut se ale situace uklidnila a lidé se poté začali pozvolna rozcházet.
Při manifestaci byly k vidění slogany jako: "Spojené království není bez viny, méně rasistický je pořád rasistický" nebo "Rasismus je globální problém". Demonstranti skandovali jméno 46letého černocha, jehož smrt aktuální sérii protestů zažehla, dále pak heslo "na černošských životech záleží" používané v USA již několik let. Po vzoru amerických manifestací bylo i v Londýně slyšet slova "žádná spravedlnost, žádný mír", protest ale byl "takřka úplně pokojný", napsal Reuters.
Televize Sky News informovala, že mezi účastníky byl i herec John Boyega známý z nových filmů série Hvězdné války. Na twitteru zase vyjádřil sounáležitost s demonstranty londýnský starosta Sadiq Khan. "Brutální zabití George Floyda oprávněně podnítilo hněv nejen v Americe, ale po celém světě. (...) Cítím jej také," řekl.
Protesty reagující na Floydovu smrt se nejdříve rozšířily z Minneapolisu do desítek dalších amerických měst, o víkendu se pak staly mezinárodním fenoménem. Manifestace odsuzující rasismus a násilí páchané policií na černoších se už kromě Londýna konaly i ve Francii, Nizozemsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu.
V nizozemském Rotterdamu musela zasahovat policie proti malé skupině demonstrantů. Ti rozbíjeli výlohy a okna na protest proti kroku úřadů, které manifestaci rozpustily kvůli porušení protikoronavirových restrikcí.
Související
Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan
Trump: Paříž a Londýn už jsou k nerozeznání. Otevřely dveře džihádu
Londýn , Velká Británie , George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) , Boris Johnson
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 46 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák