Ukrajina posílá Litvě 38 tun ostnatého drátu. Jako humanitární pomoc

Ukrajina posílá 38 tun ostnatého drátu jako humanitární pomoc Litvě, která chce na své hranici postavit plot, aby se ochránila před přílivem migrantů přicházejících přes sousední Bělorusko. Uvedla to dnes agentura AFP.

Vilnius a Evropská unie podezírají běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že řídí příliv migrantů, kteří nelegálně překračují litevské hranice. Činí tak polde nich v odvetě za unijní sankce a za to, že Litva poskytla azyl a podporu představitelům běloruské opozice. Litevské úřady už zadržely více než 4000 migrantů pocházejících převážně z Iráku, zatímco loni jich bylo jen 81.

"Pomoc pomůže posílit ochranu litevských hranic před nelegálními migranty," uvedly ukrajinské úřady ke snímkům nakládání kotoučů drátu na kamion. Jde o první dodávku, další mají následovat v září.

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba zdůraznil, že Litva čelí bezprecedentní migrační krizi. Zemi podle něj chybí ostnatý drát pro vybudování zábran, které by znemožnily migrantům přecházet hranice.

V úterý dal tomuto projektu zelenou litevský parlament. Náklady se odhadují přibližně na 152 milionů eur (asi 3,9 miliardy Kč).

Agentura AFP připomněla, že Bělorusko je spojencem Ruska, nepřítele Ukrajiny, která doufá, že jednoho dne vstoupí do NATO a do Evropské unie podobně, jako to již učinila Litva. Běloruský režim nemilosrdně potlačit široké protestní hnutí proti Lukašenkovi, které vzniklo po loňských prezidentských volbách. Tisíce demonstrantů a opozičních aktivistů nechal režim uvěznit nebo je donutil emigrovat.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Litva uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy