Požár u Černobylu uhašen, oznámili hasiči. Doutnat ale bude ještě několik dnů

Požár v okolí bývalé jaderné elektrárny Černobyl se podařilo uhasit, ale tráva a porost budou doutnat ještě několik dnů, ohlásil dnes šéf ukrajinských záchranářů a hasičů Mykola Čečotkin prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Hasiči podle svého velitele nedovolili, aby se oheň přenesl na vojenské muniční sklady a úložiště jaderného odpadu v okolí odstavené elektrárny. Kyjevský starosta Viktor Kličko pokládal za vhodné ujistit veřejnost, že v přibližně 110 kilometrů vzdáleném hlavním městě radiace nestoupla.

"V hlavním městě neustále kontrolujeme radiační hodnoty. K překročení (normy) nedošlo. Údaje nepřesahují 0,013 mikrorentgenu za hodinu, přičemž v normě je 0,03 mikrorentgenu za hodinu," řekl Kličko podle listu Ukrajinska pravda na tiskové konferenci.

Ukrajinští hasiči s požárem v zóně, ze které se po jaderné havárii muselo vystěhovat obyvatelstvo, zápolili déle než týden. Do hašení bylo k dnešnímu ránu zapojeno 415 hasičů s 98 kusy techniky, včetně tří letadel a tří vrtulníků, které během pondělka svrhly na plameny 538 tun vody.

Policie ještě v pondělí dopadla druhého podezřelého z podpálení suché trávy, od které se vznítil les. Zatímco prvním původcem nebezpečného ohně se ukázal být recidivista, který trávu podle vyšetřovatelů zapálil "pro zábavu", ve druhém případě jde o sedmatřicetiletého místního obyvatele, který pálil odpad a oharky pak vysypal do trávy za vsí. Požár, který způsobil, se nejprve sám snažil uhasit, ale oheň se mezitím rozšířil do lesa. Muži hrozí pětileté vězení, napsala agentura TASS s odvoláním na policii.

Požáry v "zakázané zóně" Černobylu začaly 4. dubna a plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru v dubnu 1986. Pomoc při hašení v podobě vrtulníků nabídlo sousední Bělorusko.

Související

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Více souvisejících

Černobyl Požáry Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina Vitalij Kličko Kyjev radiace

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy