Unesený starosta Melitopolu je podle kanceláře Zelenského opět na svobodě

Unesený starosta obsazeného Melitopolu na jihu Ukrajiny byl propuštěn z ruského zajetí, oznámily ukrajinské úřady. Starostu Ivana Fedorova podle nich unesli ruští vojáci v pátek. V neděli pak Rusko na jeho místo jmenovalo novou starostku Halynu Danylčenkovou.

Ukrajina předala Rusku devět zajatých ruských vojáků, aby osvobodila starostu Melitopolu, uvedla dnes večer podle agentury Interfax-Ukrajina tisková poradkyně ukrajinského prezidenta Darja Zarivná. Zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko dříve oznámil, že starosta byl osvobozen z ruského zajetí při speciální operaci.

Podle pátečního vyjádření poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka unesla Fedorova desetičlenná skupina ruských vojáků, když odmítl spolupracovat s nepřítelem. Za starostovo propuštění demonstrovalo podle Tymošenka v centru dobytého Melitopolu na 2000 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu Ukrajinska pravda sdělil, že ruští vojáci Fedorova mučili, čímž chtěli dosáhnout toho, aby na kameru vyjádřil svoji podporu ruskému obsazení města. Kyjev únos označil za porušení mezinárodního práva.

Melitopol, který má zhruba 150.000 obyvatel, leží v Záporožské oblasti na strategickém místě mezi obléhaným Mariupolem a Rusy už dobytým Chersonem. Rusko chce údajně v Chersonské oblasti uspořádat referendum, aby tam mohlo vyhlásit další odštěpeneckou republiku po vzoru separatistických regionů v Donbasu. Ukrajinská média o této snaze vypsat lidové hlasování píší jako o "pseudoreferendu".

Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch v neděli uvedl, že ruští vojáci unesli také Jevhenije Matvejeva, starostu města Dniprorudne, které má asi 20.000 obyvatel a leží mezi městy Záporoží a Melitopol. Dnes podle ukrajinských médií ruské síly několik hodin zadržovaly také starostu Skadovsku v Chersonské oblasti.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Íránské rakety dopadají na Izrael

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

včera

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

včera

včera

včera

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

včera

Libanon zažívá jedno z nejtěžších období historie. Izraelská armáda čistí bašty Hizballáhu

Izraelská pozemní ofenzíva na jihu Libanonu se zaměří na bašty hnutí Hizballáh v blízkosti společné hranice, které představují hrozbu pro Izrael. Oznámila to izraelská armáda v úterý.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy