V Bělorusku pokračovaly protesty studentů, policie zatýkala

Několik tisíc běloruských studentů dnes v Minsku na výzvu opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské bojkotovalo začátek nového školního roku a vyšlo do ulic demonstrovat s požadavkem na odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a vypsání nových voleb. Bezpečnostní síly podle opozice zadržely více než 50 lidí, včetně novinářů. Protesty proti autoritářskému režimu pokračují v Bělorusku čtvrtým týdnem.

Pořádkové jednotky rozehnaly studentský pochod v centru metropole a podobně zasáhly proti protestujícím studentům i na jiných místech hlavního města. Zpravodajský server Tut.by napsal, že podle lidskoprávní organizace Vjasna příslušníci obávaných speciálních sil OMON dnes zatím zadrželi nejméně 53 lidí, a to včetně devíti novinářů. Jsou mezi nimi reportéři běloruské agentury BelaPAN, Tut.by, běloruské Komsomolské pravdy a podle agentury TASS také reportér ruské agentury RIA Novosti.

Vjasna dnes rovněž uvedla, že během posledního srpnového týdne bylo v Bělorusku zadrženo více než 400 účastníků demonstrací. Část z nich už soud potrestal za účast na nepovolené hromadné akci pokutami nebo vězením v délce nejméně deseti dnů.

Studenti stojící před sídlem jedné z vysokých škol vybízeli ministra zahraničí Uladzimira Makeje, který přijel na začátek školního roku, aby se podepsal pod petici za čestné volby. Makej i rektor to však odmítli, dodal portál.

Lukašenko se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani Evropská unie. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům navzdory hrozbě západních sankcí.

Mnoho státních škol sloužilo jako volební místnosti a učitelé byli často zapojeni do sčítání hlasovacích lístků ve volbách, které podle úřadů Lukašenko pošesté vyhrál, tentokráte s více než 80 procenty hlasů.

#Belarus. The authorities brutally dispersed and detained students earlier today,as well as blocked them inside universities, so now even more youngsters came out to the streets. At least 1,500 students are marching in #Minsk right now. pic.twitter.com/tD7s4cPMPs

— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) September 1, 2020

Studenti s bílo-červeno-bílými vlajkami, které se staly symbolem běloruských protestů, pochodovali dnes po minských ulicích a před několika školami sbírali podpisy pod výzvu, aby Lukašenko odstoupil, řekl Reuters očitý svědek. Na sociálních sítích se objevila videa, zachycující zadržení některých studentů.

Štáb Cichanouské uvedl, že bojkot byl nezbytný, aby předvedl, že mládež není stranou událostí.

Lukašenko se naopak při návštěvě odborné školy ve města Baranoviči na jihozápadě země snažil vyvolat dojem, že období protestů skončilo. "Prezident zdůraznil, že rušné léto je za námi a že nastal čas zaměřit se na tvořivost," uvedla státní tisková agentura Belta.

Lukašenko během protestů označoval demonstranty mimo jiné za "krysy" podporované ze zahraničí.

V pondělí Litva, Lotyšsko a Estonsko uvalily na Lukašenka a dalších 29 běloruských úředníků zákaz cestování. Dnes se tyto tři pobaltské země podle médií dohodly, že nebudou odebírat elektřinu z Běloruska, jakmile bude k síti připojena jaderná elektrárna, kterou v Bělorusku stavějí Rusové poblíž hranic s Litvou a poblíž jejího hlavního města Vilniusu. Litevci pokládají tuto první běloruskou jadernou elektrárnu za ohrožení své bezpečnosti. Lukašenko na oplátku varoval, že Bělorusko může napříště zboží přepravovat přes ruské a nikoli pobaltské přístavy.

Sankce proti Minsku chystá také Evropská unie. Lukašenko podle Reuters pohrozil, že v reakci na jakékoli sankce přeruší evropské tranzitní trasy přes běloruské území.

Související

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku Alexandr Lukašenko Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy