Berlín bojuje s minulostí. Stanice metra mění název kvůli rasismu

Kontroverzní jméno stanice metra v Berlíně má být změněno, a to z velké části kvůli celosvětovým protestům proti rasismu. Městská hromadná doprava v Berlíně BVG rozhodla, že stanice bude nově pojmenována po antisemitském ruském skladateli.

U-Bahn, ilustrační foto
doporučujeme

Aktivisté roky bojovali za změnu jména stanice Mohrenstrasse, protože poukazuje na 17. století, kdy byli afričtí otroci přiváženi do Berlína, aby sloužili v tamních domácnostech. „Der Mohr“ znamená mouřenín (černoch) a někteří historici zpochybňují, že jde o hanlivé slovo. Podle některých jde pouze o staré názvosloví.

Podle deníku Guardian právě protesty hnutí Black Lives Matter daly věci do pohybu, protože aktivisté přelepili původní jméno stanice jménem George Floyd Strasse.

Stanice má nově nést jméno Glinkastrasse po stejnojmenné ulici. Michail Glinka byl první ruský skladatel, který získal široké uznání a je považován za otce ruské klasické hudby. I když procestoval celou Evropu, svůj život dožil právě v Berlíně. Mnoho z jeho děl však obsahuje antisemitské názory, např. děj jedné jeho opery se točí kolem židovského spiknutí, které mělo zničit Rusko. Podle slov německého historika Jana Claase Behrendse není potřeba měnit už pojmenované ulice nebo stanice po lidech jako Glinka.

Na otázku, proč se rozhodla pojmenovat stanici metra podle Glinky, BVG uvedla, že výběr jmen byl omezen její polohou. „Nedělali jsme rozhodnutí ve prospěch nového jména, ale učinili jsme kroky proti starému, které uráželo lidi,“ řekl mluvčí BVG a dodal, že jiné iniciativy neplánují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Blíží se začátek školy. V zahraničí vědci doporučují testování na covid-19

11.08.2020 13:13 Velká Británie se zmítá v debatách, jak nejlépe předejít nekontrolovatelnému šíření viru SARS-CoV-2…

Putin: Rusko schválilo první vakcínu proti koronaviru na světě

11.08.2020 12:24 Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci covid-19,…

Zeveta Bojkovice odmítla, že výbušky použité v Bělorusku jsou její výrobek

11.08.2020 11:23 Společnost Zeveta Ammunition z Bojkovic na Uherskohradišťsku dnes na dotaz ČTK odmítla, že při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama