Z Mariupolu se podařilo evakuovat asi 5000 lidí, město dál vzdoruje útokům

Z ukrajinských měst obléhaných ruskou armádou se dnes podařilo evakuovat přes 9000 lidí, z toho skoro 5000 z Mariupolu. Informoval o tom zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Do bezpečí se podařilo dostat podstatně více lidí než ve čtvrtek, kdy se evakuovalo jen něco přes 3800 lidí. Ukrajinští obránci Mariupolu, kde panuje kritická humanitární situace, odmítli podle agentury Unian návrh ruské strany, aby se vzdali.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková dnes ráno uvedla, že se otevře devět koridorů určených pro bezpečnou evakuaci civilistů z ostřelovaných měst zejména na východě země. Jeden z nich vedl z Mariupolu, kde kvůli ruskému útoku uvázly stovky tisíc lidí. V těžce poničeném městě je problém s nedostatkem vody, potravin a léků, nefungují dodávky elektřiny a tepla. Ve městě se před ruskými útoky v krytech a ve sklepích ukrývá přes 300.000 lidí.

Ve čtvrtek z Mariupolu do Záporoží odjelo asi 800 aut se zhruba dvěma tisícovkami lidí, dnes se evakuovalo 4972 civilistů.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že z Mariupolu se nově evakuovalo 13.700 lidí. Informaci ani jedné ze stran nelze nezávisle ověřit.

Prapor Azov, který je součástí Ukrajinské národní gardy a brání město před ruskými útoky, dnes podle agentury Unian odmítl nabídku ruské armády ke kapitulaci. Rusko je připraveno ukrajinským obráncům města zaručit, že zůstanou na živu, pokud složí zbraně, napsala dnes agentura RIA Novosti, která se odvolává na generálplukovníka Michaila Mizinceva, šéfa ruského mezirezortního koordinačního štábu pro humanitární otázky.

Kapitán praporu Azov Svjatoslav Palamar sdělil, že Mariupol je dál v rukou Ukrajinců, přestože v něm probíhají pouliční boje s ruskými vojáky. Prapor podle něj čeká na příchod ukrajinské armády a prolomení blokády města.

Bezpečnostní poradce Oleksij Arestovyč dnes ale upozornil, že posily se k městu zatím nemůžou dostat. Nejbližší jednotky ukrajinských ozbrojených sil podle něj nyní svádějí těžké boje severně od Volnovachy, která leží asi 65 kilometrů od přístavního města. Další ukrajinské jednotky jsou podle Arestovyče dál než 100 kilometrů, kde rovněž čelí nepříteli. "O prolomení blokády Mariupolu nemůže být ani řeč. Musejí se tam bránit sami," citovala jeho slova Ukrajinska pravda. Kyjev však podle tohoto bezpečnostního poradce podniká politické a diplomatické kroky pro ukončení humanitární katastrofy ve městě.

Rusko se pokouší přístavní město na jihovýchodě Ukrajiny získat, aby mělo další spojnici s poloostrovem Krym, který anektovalo v roce 2014, uvedl rovněž podle webu Ukrajinska Pravda prapor Azov.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Mariupol Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy