Zadržení Bělorusové popisují dění v zemi: Mučili nás, cítil jsem hroznou bolest, kdo neodpověděl, toho zbili

Policie a jiné represivní složky opět zasahují v ulicích běloruských měst proti odpůrcům prezidenta a diktátora Alexandra Lukašenka. Neváhají zatýkat nevinné občany i za pouhou účast na demonstraci, a nezřídka přitom sahají i k fyzickému násilí.

Vzpomínky na poslední zásah a policejní brutalitu jsou stále čerstvé u lidi jako je Pavel Sitenkov nebo Oleg Kulinkovič, kteří se serveru politico.eu svěřili se svými hrůznými zážitky. Podle středečního stanoviska běloruské lidskoprávní organizace Viasna bylo v úterý zatčeno nejméně 50 lidí. Jedná se o opoziční demonstranty a stávkující zaměstnance.

Po menší přestávce se jedná o další vlnu extrémního násilí ze strany běloruských represivních orgánů vůči odpůrcům prezidenta Lukašenka, kteří vyšli do ulic vyjádřit nesouhlas s výsledkem nedávno proběhlých voleb, v nichž opět zvítězil Lukašenko, který v čele země stojí už od roku 1994. Zatčeno už bylo více než 7000 osob, více než sto brutálně bito a nejméně tři zabití. 

"Mučení a nelidské zacházení se rozšířilo a je endemické," napsaly Světová organizace proti mučení (World Organisation Against Torture) spolu s běloruskými lidskoprávními iniciativami v dopise zaslaném v pondělí zvláštnímu zpravodaji OSN pro mučení. "Současné stupně brutality a násilí jsou bezprecedentní," dodaly. Přestože druhá vlna policejních zásahů už není tak násilná jako předtím, jsou zde obavy, že Lukašenko vše pro to, aby se udržel u moci.

V nesprávný čas na špatném místě?

Šestadvacetiletého Sitenkova zadrželi 11. srpna v Hrodnu na západě země. Profesionální trenér se tehdy vracel domů, když se stal svědkem brutálního zatýkání taxíkáře.  

"Obrněné vozidlo vybavené kulometem a policejní autobus se mu postavily do cesty a zasahující policisté odvedli řidiče do vozu, kde jej začali bít snad na všech možných místech. Snažili se mu vzít klíče, telefon a heslo do telefonu," nechal se slyšet Sitenkov.

O několik minut později se mezi zatčenými vyskytl i on sám. Nekladl odpor a ani se nesnažil o útěk. "Proč bych to dělal, když jsem jenom na cestě domů?," říkal si. "Policisté mě za ruce odvedli na parkoviště, kde už leželo několik lidí tváří k zemi. Zřejmě se jim to zákrok zdál až pro ně příliš snadný, a proto se rozhodli své násilí obrátit i proti mě," uvedl mladík.

"Drželi mě v předklonu za předloktí a poté mě někdo kopl do nohou. Spadl jsem na asfalt a praštil se do hlavy a udeřil se tak, že jsem ve svých očích okamžitě zahlédl hvězdy. Cítil jsem hroznou bolest v hlavě a páteři," dodal. 

Sitenkova spolu s ostatními pak odvedli do policejního autobusu. Všichni museli klečet na kolenou a mít skloněnou hlavu. "Pak nám začali klást otázky typu, kdo nás platí, a proč my, revolucionáři, raději nezůstáváme doma. Když někdo odmítl odpovědět, byl zbit. Někdo žertoval, že mu na účet přišlo 50 rublů, za což jej zmlátili," řekl zatčený Bělorus s tím, že jeden z policistů vtipkoval se slovy: "Vidíte, vás platí západ, zatímco nás platíte vy."

O bití a ponižování pak nebyla nouze ani ve vězení, kam byli Sitenkov a ostatní odvezeni. "Ani se neopovažuj pohnout, jinak se zlem potážeš!" vyhrožoval mu jeden z policistů. Během přesunu do cely pak slyšel, jak jsou ostatní vězni mláceni.

"Soudě podle zvuků si troufám hádat, že některé z nich kolikrát i zabili. Zasahující policisté nutili lidi, aby jim odhalili svá hesla do telefonů, kde pak kontrolovali, na které telegramové kanály byli přihlášeni, a vůbec jim prohledávali věci. Když se jim něco nelíbilo, přidali na brutalitě," řekl trenér plavání s tím, že se na něj asi usmálo štěstí, protože si ten den nevzal s sebou mobil. Nakonec po 19 hodinách "vyvázl" jen s pokutou ve výši 45 euro

"Moje policejní eskorta mi řekla, že jsem ve srovnání s ostatními, kteří byli zmláceni tak, že se ani nemohli pohnout, vyvázl docela lehce," řekl Sitenkov. Po vyhledání lékařské pomoci mu ale byly diagnostikovány fraktura v oblasti krku a tři zlomená žebra. V současné době tedy musí nosit límec a jeho sportovní kariéra je v ohrožení. I tak ale nevzdává naději, že agresoři budou jenom postaveni před soud.

Hlasování pro špatného kandidáta?

Třicetiletý Kulinkovič a IT specialista byl zadržen druhou noc po volbách přímo v centru Minsku. "Hlídkující policisté mě vyzvali, abych jim ukázal svůj mobilní telefon, což jsem odmítl, a proto se rozhodli mě zatknout," řekl s tím, že hlasoval pro Svjatlanu Cichanouskou, a že se zúčastnil protestů.

"Ruce nám dali za záda, spoutali je plastovými pouty a donutili nás si kleknout. Po několika hodinách přivedli další nově zadržené a buď je bili nebo jim slovně nadávali," popisoval své zážitky z vyšetřovací vazby v minské policejní služebně. Poté jej spolu s dalšími převezli do vězení v Žodzině asi 57 kilometrů od běloruského hlavního města. "Postavili nás proti zdi a buď nás bili nebo kopali," líčil Kulinkovič své otřesné zážitky.

"V policejním antonu jsme museli ležet tváří na podlaze seřazení od nejmenšího po největšího. Lidé měli strašné bolesti v rukou a nohou. Jeden muž po celou dobu křičel," dodal s tím, že ani samotný převoz se neobešel bez bití.

"Cesta do Žodziny trvala asi čtyři hodiny. Po celou dobu nás nepřestávali mlátit a dokonce se ani nebáli sundat si své kukly a ukázat zatčeným svou tvář," řekl IT specialista. Předtím než jej propustili, musel podepsat doznání, že se zúčastnil nezákonného shromáždění, a že bude-li do roka znovu zatčen, obviní jej z trestného činu. Následně jej odvedli do místnosti se zabavenými věcmi, kde měl pouhých 30 sekund na to, aby našel ty svoje. Jediné, co se mu podařilo najít, byl telefon.

Na začátku minulého týdne podalo více než 600 lidí oficiální stížnost na policejní postup během vyšetřování a dalších 100 se nechalo slyšet, že bylo podrobeno mučení. Informoval běloruský Vyšetřovací výbor (Investigative Comittee) s tím, že se těmito podněty bude zabývat.

Související

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku Alexandr Lukašenko Svjatlana Cichanouská policie policie Bělorusko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 15 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy