Zastavení dodávek plynu z Ruska by mohlo zhatit zotavení po pandemii nemoci covid-19

Náhlé zastavení dodávek plynu z Ruska by mohlo zhatit zotavení po pandemii nemoci covid-19 a způsobit propad ekonomik v rozvíjejících se zemích Evropy, Střední Asie a severní Afriky pod úroveň z doby před pandemií. Ve své dnešní zprávě to uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Současně zhoršila výhled růstu ekonomik regionu, ve kterém působí. Na letošní rok tak v něm očekává růst o 1,1 procenta, zatímco dosud čekala 1,7 procenta. Důvodem je očekávaný výraznější propad ukrajinské ekonomiky.

V příštím roce EBRD očekává růstu hrubého domácího produktu (HDP) v regionu o 4,7 procenta místo pěti procent, s nimiž počítala v březnu. Slabší růst způsobí tlak na růst cen a EBRD odhaduje, že loni HDP regionu vzrostl o 6,7 procenta po poklesu o 2,5 procenta v roce 2020, kdy globální ekonomikou a finančními trhy otřásla pandemie nemoci covid-19.

Ukrajinská ekonomika letos podle banky klesne o 30 procent, zatímco ještě před dvěma měsíci EBRD očekávala pokles o 20 procent. Ruská ekonomika letos podle odhadu EBRD klesne o deset procent, příští rok ji čeká stagnace.

Mnoho zemí v regionu, ve kterém EBRD působí, závisí na ruském plynu. Část z nich, zvláště na Kavkaze a jižním a východním Středomoří, pak závisí na dovozu pšenice, kterou získávají z Ruska a z Ukrajiny.

Kromě dopadu vysokých cen potravin, energií a kovů některé ekonomiky v regionu ohrožuje i to, že mají velké obchodní a turistické vazby na Rusko. To je důležitým partnerem některých ekonomik na Kavkaze a v menší míře i v Pobaltí a Střední Asii. Střední Evropa je také úzce spojená s Ukrajinou prostřednictvím společných dodavatelských řetězců.

Zastavení dodávek ruského plynu by zasadilo největší ránu ekonomikám z EU, které dovážejí významnou část plynu z Ruska a zároveň jsou na plynu ve svém energetickém mixu značeně závislé. Mezi takové ekonomiky patří Česká republika, Maďarsko a Slovensko. Moskva už zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Trhy se nyní zaměřují na dopad embarga EU na ruskou ropu a na to, jak se bude platit za plyn koncem tohoto měsíce, kdy začne platit nařízení, že odběratelé mají za plyn platit podle ruského platebního mechanismu. Ten počítá s platbami v rublech.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.
Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

Fiala a Válek zažehnali potíže ve zdravotnictví. Platy porostou až o 15 tisíc korun

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali potíže ve zdravotnictví kvůli výpovědím z přesčasů. Protest lékařů by měl být do pátku odvolán na základě dohody o růstu platů. Ty se v některých případech zvýší až o 15 tisíc korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy