Zastavení dodávek plynu z Ruska by mohlo zhatit zotavení po pandemii nemoci covid-19

Náhlé zastavení dodávek plynu z Ruska by mohlo zhatit zotavení po pandemii nemoci covid-19 a způsobit propad ekonomik v rozvíjejících se zemích Evropy, Střední Asie a severní Afriky pod úroveň z doby před pandemií. Ve své dnešní zprávě to uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Současně zhoršila výhled růstu ekonomik regionu, ve kterém působí. Na letošní rok tak v něm očekává růst o 1,1 procenta, zatímco dosud čekala 1,7 procenta. Důvodem je očekávaný výraznější propad ukrajinské ekonomiky.

V příštím roce EBRD očekává růstu hrubého domácího produktu (HDP) v regionu o 4,7 procenta místo pěti procent, s nimiž počítala v březnu. Slabší růst způsobí tlak na růst cen a EBRD odhaduje, že loni HDP regionu vzrostl o 6,7 procenta po poklesu o 2,5 procenta v roce 2020, kdy globální ekonomikou a finančními trhy otřásla pandemie nemoci covid-19.

Ukrajinská ekonomika letos podle banky klesne o 30 procent, zatímco ještě před dvěma měsíci EBRD očekávala pokles o 20 procent. Ruská ekonomika letos podle odhadu EBRD klesne o deset procent, příští rok ji čeká stagnace.

Mnoho zemí v regionu, ve kterém EBRD působí, závisí na ruském plynu. Část z nich, zvláště na Kavkaze a jižním a východním Středomoří, pak závisí na dovozu pšenice, kterou získávají z Ruska a z Ukrajiny.

Kromě dopadu vysokých cen potravin, energií a kovů některé ekonomiky v regionu ohrožuje i to, že mají velké obchodní a turistické vazby na Rusko. To je důležitým partnerem některých ekonomik na Kavkaze a v menší míře i v Pobaltí a Střední Asii. Střední Evropa je také úzce spojená s Ukrajinou prostřednictvím společných dodavatelských řetězců.

Zastavení dodávek ruského plynu by zasadilo největší ránu ekonomikám z EU, které dovážejí významnou část plynu z Ruska a zároveň jsou na plynu ve svém energetickém mixu značeně závislé. Mezi takové ekonomiky patří Česká republika, Maďarsko a Slovensko. Moskva už zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Trhy se nyní zaměřují na dopad embarga EU na ruskou ropu a na to, jak se bude platit za plyn koncem tohoto měsíce, kdy začne platit nařízení, že odběratelé mají za plyn platit podle ruského platebního mechanismu. Ten počítá s platbami v rublech.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Zemní plyn

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy