EU odsoudila smrt běloruského aktivisty po zákroku policie

Evropská unie dnes odsoudila smrt běloruského aktivisty a umělce, který ve čtvrtek zemřel v nemocnici poté, co byl zbit a zadržen v Minsku, a pohrozila přijetím dalších sankcí. Píše to agentura AFP. V reakci na úmrtí Romana Bondarenka vyšly v Bělorusku do ulic tisíce lidí. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes oznámila vznik "lidového tribunálu", který by měl jednou soudit současný režim.

Bondarenkova smrt je podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella "výsledkem skandálních a hanebných kroků běloruských úřadů". Borrellův mluvčí také uvedl, že Evropská unie je připravena k dalším sankcím. EU již dříve přijala sankce proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, jeho synovi a 53 dalším lidem z jejich okolí. Postihla také ministry a čelné představitele policie, kterým připisuje zodpovědnost za násilné potlačování protirežimních protestů po zpochybněných srpnových prezidentských volbách.

"Roman Bondarenko se stal včera další obětí krutých represí běloruského režimu. Upřímnou soustrast rodině a přátelům. Násilí musí skončit a zodpovědní musí čelit spravedlnosti," napsal dnes na svém twitterovém účtu český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Jednatřicetiletý Bondarenko byl podle informací portálu Tut.by brutálně zadržen v Minsku poblíže svého bydliště neznámými maskovanými muži, kteří přijeli strhnout červeno-bílé fáborky na plotě v barvách vlajky symbolizující protirežimní protesty. Bondarenka vyšel z domu, aby zjistil, co se děje. Bondarenka byl později převezen do nemocnice, kde ho několik hodin operovali. Po celou dobu byl v bezvědomí.

Terror against Belarus people continues. Yesterday night pro-luka supporters came to one of Minsk residential areas, famous for its protest spirit, and attacked one of the local activists, Raman Bandarenka. He was beaten so cruelly that now he is unconscious in intensive care pic.twitter.com/Wj8DqkRsvC

— Franak Viačorka (@franakviacorka) November 12, 2020

Na místo jeho zatčení, které se stalo symbolem opozice a podle toho bylo překřtěno na "náměstí Změn", po Bondarenkově smrti proudí davy lidí, kteří sem přinášejí květiny, umělcovy fotografie a zapalují zde svíčky. Svjatlana Cichanouská, vůdčí osobnost běloruské opozice, řekla, že Bondarenka se stal "nevinnou obětí hrozného systému".

Минск. На «Площадь перемен» продолжают приходить люди. Они приносят цветы, фотографии Романа Бондаренко, зажигают свечи. pic.twitter.com/xolgAM5QVk

— TUT.BY (@tutby) November 13, 2020

Podle agentury AP dnes také tisíce Bělorusů vytvářely v několika městech lidské řetězy solidarity a snažily se tak uctít umělcovu památku. Stovky lidí se rovněž sešly u katedrály, kde se konala mše za mrtvého Bělorusa.

Svjatlana Cichanouská, vůdčí osobnost běloruské opozice, řekla, že Bondarenka se stal "nevinnou obětí hrozného systému". Zároveň dnes oznámila vytvoření "lidového tribunálu", který by měl v budoucnu soudit Lukašenka a jeho režim, píše server Meduza. "Naše země se definitivně proměnila v místo trestného činu. Prohlašuji Alexandra Lukašenka a jeho spolupachatele teroristickou organizací, která musí nést zodpovědnost za své zločiny," uvedla na sociální platformě Telegram Cichanouská, která žije v litevském exilu. Slíbila přitom amnestii členům bezpečnostních složek, kteří nahlásí zločiny svých kolegů.

Prezident Lukašenko vyjádřil rodičům Bondarenka soustrast a prohlásil, že nařídil vyšetřovacímu výboru, aby jeho smrt "férově a objektivně" vyšetřil. Současné protesty proti jeho znovuzvolení znovu označil za nelegální a přirovnal je k takzvaným barevným revolucím, při kterých byli svrženi vůdci některých postsovětských zemí. "Každá barevná revoluce činí stát slabším a lidi chudšími," pronesl.

Vyšetřovací výbor tvrdí, že Bondarenko měl kromě úrazů také otravu alkoholem. Informaci o přítomnosti alkoholu v krvi však popírají lékaři záchranné služby a zpráva o Bondarenkově stavu při příjmu, informuje server Tut.by.

Vyšetřovací výbor ale na sociální síti Telegram uvedl, že policisté se vydali na místo, protože dostali zprávu o tom, že zde došlo k rvačce. Na místě pak objevili muže s úrazy a příznaky opilosti. Muže posléze dopravili na služebnu, aby věc vyjasnili. Když se stav muže začal zhoršovat, zavolali prý záchranku. U muže byla kromě úrazů údajně konstatována intoxikace alkoholem a přesná příčina smrti se vyšetřuje.

Jeden z lékařů záchranné služby ale Tut.by sdělil, že Bandarenka žádný alkohol v krvi neměl. Portál také získal zprávu napsanou při příjmu, v níž se uvádí, že měl v krvi nula promile etanolu.

Související

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku EU (Evropská unie) Josep Borrell Alexandr Lukašenko Roman Bondarenko (aktivista)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy